Alergia a zwierzę w domu

0

Objawy alergii na zwierzęta kojarzą się jednoznacznie – z kategorycznym zakazem posiadania futrzastego pupila w domu. Takie zalecenie alergicy słyszą od lekarzy często jeszcze przed wykonaniem jakichkolwiek testów. A warto nadmienić, że uczulenie uczuleniu nierówne. Czy alergik rzeczywiście nie może mieć czworonożnego przyjaciela?

Panuje przekonanie, że to psy i koty uczulają najczęściej. Tymczasem to konie, króliki oraz małe gryzonie, takie jak chomiki, myszki czy świnki morskie są dla alergików największym zagrożeniem. Co ciekawe, objawy alergii nie zawsze wywołuje sam zwierzak, ale np. pokarm, trociny lub żwirek, których używamy. Alergie na psa lub kota rzeczywiście przytrafiają się często, jednak ma to związek zarówno z popularnością czworonogów, jak i ze specyfiką kontaktu z nimi. Co istotne, uczulać mogą nie tylko futrzaste pupile. Ptaki domowe, takie jak papużki czy kanarki, również niosą ryzyko wystąpienia alergii.

Jak objawia się alergia?

Kaszel, katar, swędzenie, puchnięcie i pieczenie oczu czy zmiany na skórze – to objawy, które po kontakcie ze zwierzęciem powinny cię zaniepokoić, mogą bowiem świadczyć o alergii. Czy wystąpienie ich jest równoznaczne z tym, że nie będziesz musiał oddać swojego pupila lub nie będziesz mógł spełnić marzenia o posiadaniu własnego czworonoga?

Niekoniecznie – rad udziela sklep dlaZwierzaka.eu: „Wiele zależy tu od nasilenia objawów alergii. Jeśli jest ona lekka, często nie stanowi przeciwwskazania. Co należy rozumieć pod pojęciem lekkich objawów? Niewielki katar lub kaszel, delikatne swędzenie skóry, lekkie zaczerwienienie oczu bez uczucia piasku pod powiekami czy opuchlizny. Krótko mówiąc: objawy, które nie dają nam się bardzo we znaki”.

Zwierzę dla alergika

Jeśli mimo alergii bardzo chcesz posiadać w domu zwierzę, zacznij od wizyty u dobrego alergologa. Wykonaj niezbędne badania, zapoznaj się z ryzykiem, podyskutuj z lekarzem. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego zwierzęcia. Jeśli marzy ci się czworonożny przyjaciel, powinieneś wiedzieć, że nie wszystkie rasy psów i kotów uczulają tak samo. Przed wyborem pupila warto zatem sprawdzić, które z nich wywołują objawy alergii. Wśród psów uczulenie wywołują najczęściej rasy śliniące się oraz te, które gubią duże ilości sierści. Może się zatem okazać, że mimo iż uczulał cię dachowiec znajomych, kot brytyjski będzie wywoływał już znacznie lżejsze objawy. Z tego powodu alergikom poleca się branie zwierząt z rodowodem, bezpośrednio z hodowli – koniecznie legalnych i zarejestrowanych. Dlaczego? Po pierwsze, zakup zwierzaka od hodowcy daje bowiem gwarancję, że sierść naszego zwierzaka będzie odpowiadała typowej sierści danej rasy. Po drugie, decydując się na kupno możemy hodowlę odwiedzić kilkukrotnie, a przebywając tam mamy stały kontakt z alergenem, który planujemy wkrótce „zabrać ze sobą do domu”. Dzięki temu możemy przekonać się, jak rzeczywiście będziemy się czuć w towarzystwie zwierzaka.

Kilka ważnych zasad

Decydując się na posiadanie zwierzęcia pomimo alergii powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Pozwolą one zminimalizować objawy i zapewnić nam

  • nie bierz zwierzaka do łóżka – w sypialni spędzamy najwięcej czasu, powinna ona zatem być strefą wolną od zwierząt,
  • pozbądź się „zbieraczy kurzu” – wszelkie dywany, wykładziny, obicia mebli, które ciężko doczyścić czy grube zasłony powinny zniknąć z naszego mieszkania,
  • przywyknij do codziennego odkurzania – dzięki temu usuniesz część alergenów,
  • oducz się dotykania twarzy podczas głaskania lub zabawy z pupilem,
  • uważaj na sprzątanie odchodów zwierzaka – powinien to robić ktoś, kto nie jest uczulony.

Odpowiedzialność przede wszystkim

Alergia na zwierzęta to nie zawsze wyrok dla miłośnika domowych pupilków. Wiele zależy tu od nasilenia objawów oraz rasy i gatunku zwierzaka. Decyzja o posiadaniu zwierzęcia w przypadku alergii koniecznie powinna być poparta konsultacją z lekarzem alergologiem. Jeżeli objawy uczulenia są silne, a alergia została potwierdzona odpowiednimi testami, kupno zwierzaka zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Co więcej, taka decyzja może mieć bardzo poważne konsekwencje dla twojego zdrowia!

Podobne Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here