Breitling – przełomowe modele szwajcarskich zegarków

0

Breitling to kultowa, szwajcarska marka zegarków, znana miłośnikom czasomierzy na całym świecie. Jej historia sięga 1884 roku i jest mocno związana z lotnictwem. Poznaj legendarne modele zegarków Breitling.

Breitling – zegarki z przestworzy

Zegarki Breitling to połączenie szwajcarskiej precyzji, ponadczasowego designu, pionierskich rozwiązań i podniebnej zuchwałości. Firma powstała w 1884 roku, a jej założycielem był Leon Breitling – miłośnik zegarków i lotnictwa. Powołał do życia swoje śmiałe marzenie o połączeniu obu pasji i stworzył manufakturę, produkującą mechanizmy przeznaczone dla pilotów. Były wśród nich instrumenty pomiarowe, elementy paneli sterujących do samolotów wojskowych i cywilnych oraz oczywiście zegarki.

W 1914 roku firmę przejął Gaston Breitling, który pchnął ją w kierunku jeszcze bardziej innowacyjnych rozwiązań. To pod jego kierownictwem powstał pierwszy zegarek naręczny z funkcją chronografu, który miał poprawić warunki pracy pilotów. Cel został osiągnięty, a zegarki zyskały ogromną popularność.

Kolejny spadkobierca, Willy Breitling, wzbogacił zegarki z chronografem o drugi przycisk, tym razem umożliwiający wyłączenie funkcji. Rewolucyjne rozwiązanie zachwyciło pilotów, a mechanizmy oferowane przez markę Breitling skierowały na nią uwagę największych korporacji lotniczych, takich jak Royal Air Force czy United States Air Force.

Od tamtej pory Breitling nieustannie tworzy pionierskie rozwiązania – w mechanizmach wykorzystywanych zarówno przez lotników, jak i miłośników najwyższej klasy zegarków na całym świecie.

Legenda na nadgarstku – słynne modele zegarków Breitling

Pod marką Breitling powstało mnóstwo pionierskich modeli zegarków, ale niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Są nimi m.in.:

  • Duograph (1940) – zegarek został wzbogacony w drugą wskazówkę z funkcją flyback, która umożliwia wyzerowanie pomiaru jednym guzikiem – bez przerywania pracy chronografu.
  • Navitimer (1952) – model ten umożliwiał dokonywanie pomiarów prędkości wznoszenia się samolotu, obliczeń pokonanego dystansu oraz czasu, który pozostał do zakończenia lotu. Wielokrotnie udoskonalany jest do dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych zegarków marki Breitling. Te i inne modele zegarków Breitling znajdziesz na w stronie firmy zegarmistrzowskiej Strojny: www.e-zegarki.com.
  • Navitimer Cosmonaute (1962) – unowocześniony model kultowego zegarka, który razem z astronautą Scottem Carpenterem poleciał w kosmos.
  • Aerospace (1985) – innowacyjny zegarek kwarcowy z tytanową obudową i podwójnym wyświetlaczem (analogowym i cyfrowym) oraz 2 ciekłokrystalicznymi ekranami.
  • Deep Sea (1985) – powstał na zlecenie marynarki wojennej i wyróżniał się wodoszczelnością do głębokości ponad 1000 m.
  • World (1987) – zegarek, który wskazywał dokładny czas w 4 strefach czasowych.
  • Emergency (1995) – zegarek z nadajnikiem radiowym, który z biegiem czasu został przebudowany na potrzeby USAF i NATO.
  • Caliber B01 – model z samonakręcającym się mechanizmem chronografu, powstały na 125. rocznicę istnienia firmy.

Dzisiaj Briteling produkuje zegarki zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Obecnie dostępnych jest 5 linii – Navitimer, Superocean, Transocean, Chronomat i Proffesional.

Podobne Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here