Co daje kultura, czyli dlaczego warto chodzić do teatru?

0

W ostatnich latach popularność teatrów w Polsce stale rośnie. Polacy pokochali ten rodzaj obcowania z kulturą, choć niewątpliwie lata dziewięćdziesiąte nie były dla teatru zbyt pomyślne. Wejście multipleksów, pojawienie się zachodnich filmów, mniejsze wsparcie w dostępie do kultury ze strony państwa czy rozwój Internetu sprawił, że polski teatr długo zmagał się z niedofinansowaniem (wciąż jest to palący problem). Dziś świadomość społeczna rośnie, a teatr silnie wkrada się w naszą codzienność.

Gdański Teatr Szekspirowski

Jedna z najbardziej fantazyjnych scen na mapie polskiego teatru. To tu bije teatralne serce Trójmiasta. Nie inaczej będzie podczas wakacji, gdy będzie można zwiedzać niezwykły budynek, siedzibę teatru, z wisienką na torcie w postaci otwieranego dachu. Jednak najważniejszym wydarzeniem wakacji będzie, odbywający się na przełomie lipca i sierpnia, Gdański Festiwal Szekspirowski. Przez tydzień nadarzy się okazja do obserwowania najciekawszych sztuk z Szekspirem w tle, a zwieńczeniem całego festiwalu będzie przyznanie nagrody Złotego Yoricka za najlepszą polską inscenizację dzieł Szekspira lub dzieł Szekspirem inspirowanych.

Polska Filharmonia Bałtycka

Coś dla melomanów, gdyż imprezy kulturalne w Gdańsku to nie tylko teatry. Lipiec i sierpień to prawdziwie bogaty repertuar i niemalże codzienna dawka kultury. Pierwszy z wakacyjnych miesięcy zostanie zdominowany przez cykl koncertów Chopin nad wodami Motławy. Znakomici pianiści będą stanowili idealną codę dla letnich, upalnych dni. To wieczory spędzone na urokliwej Ołowiance w pobliżu historycznego centrum Gdańska. Z kolei Sierpień to cykl Muzyka w zabytkach, który pozwala poczuć siłę dźwięków w wyjątkowych przestrzeniach, takich jak Ratusz Staromiejski, kościół św. Józefa czy Centrum Hewelianum na Gradowej Górze. W tle usłyszymy także koncerty w ramach festiwalu SOFA oraz festiwalu Muzyki Organowej.

Dwa, dość blisko siebie położone obiekty doskonale komponują się z architekturą gdańskiej starówki i to właśnie w jej okolicy organizują w wakacje najciekawsze wydarzenia kulturalne, z których każdy – turysta czy mieszkaniec – będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.

Podobne Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here