Codzienna pielęgnacja cery tłustej i mieszanej

Poddana stałym wahaniom poziomu hormonów, narażona na kontakt z zanieczyszczeniami, stres, ubogą w witaminy i mikroelementy, a bogatą w tłuszcze dietę środkowoeuropejską może sprawiać kłopoty.

Jednym z najczęstszych problemów z cerą, na który w pewnym okresie swojego życia narzeka nawet 80% populacji, jest jej nadmierne przetłuszczanie się. Wzmożona praca gruczołów łojowych i związane z nią zmiany skórne towarzyszą przede wszystkim okresowi dojrzewania i mogą zanikać wraz z jego zakończeniem, częściej jednak w mniejszym lub większym stopniu utrzymują się przez całe życie.

Choć stan skóry tłustej i mieszanej w dużej mierze zależy od predyspozycji genetycznych, systematyczna pielęgnacja i higieniczny tryb życia pozwolą załagodzić zmiany i zachować jej świeży, młody wygląd przez wiele lat.

Cera tłusta jest błyszcząca, elastyczna i pogrubiała. Z reguły ma niezdrowy, szaro-żółty odcień, jest blada, a na jej powierzchni widać rozszerzone pory, liczne zaskórniki i ropne wypryski. Na skrzydełkach nosa mogą pojawiać się „pajączki” naczyń krwionośnych.

Jest stosunkowo niepodatna na działanie czynników atmosferycznych, wolno się starzeje i długo broni przed zmarszczkami, ale sprzyja rozwojowi powikłań trądzikowych i infekcjom bakteryjnym.

Partie twarzy, w których gruczoły łojowe pracują najintensywniej, układają się zazwyczaj w kształt litery T, obejmując czoło, nos i brodę. Często zdarza się, że policzki i skronie pozostają przesuszone, pojawiają się na nich przebarwienia i siateczka naczyń krwionośnych, a pory są zamknięte i słabo widoczne. Skóra łuszczy się pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych (słońce, wiatr, deszcz, śnieg), wody i kosmetyków, jest podatna na podrażnienia i reakcje alergiczne. Mówimy wówczas o cerze mieszanej, która ma właściwości charakterystyczne zarówno dla skóry suchej, jak i tłustej.

Codzienna pielęgnacja cery
Etap I: Demakijaż i oczyszczanie:
Regularne, staranne oczyszczanie jest jednym z najważniejszych etapów codziennej pielęgnacji. Dobrze wykonane – pozwala usunąć zanieczyszczenia, utrudniające skórze właściwe oddychanie – kurz, obumarłe komórki naskórka, resztki środków pielęgnujących i wydzielin fizjologicznych: potu i łoju.

Zaniedbanie tego elementu higieny może prowadzić do zatykania ujść gruczołów łojowych, a w rezultacie – powstawania zaskórników i wyprysków. Niewłaściwie oczyszczana skóra staje się zmęczona, nabiera szarego, niezdrowego kolorytu, traci świeżość.

Wskazówki pielęgnacyjne:

  • Dobierając kosmetyki do demakijażu pamiętaj, aby były przeznaczone specjalnie dla cery tłustej lub mieszanej, a oprócz właściwości oczyszczających miały również funkcję nawilżania i odświeżenia;
  • Zanim przystąpisz do dzieła, dokładnie umyj ręce;
  • Demakijaż rozpocznij od oczu. Zamknięte powieki zmywaj płynnym ruchem z góry na dół, dokładnie usuwając cienie i tusz do rzęs – niewłaściwie oczyszczane rzęsy w krótkim czasie stają się kruche i łamliwe;
  • Jeśli nosisz szkła kontaktowe albo masz szczególnie wrażliwe oczy pamiętaj, aby płyn, który stosujesz, był hipoalergiczny i łagodny;
    Mleczko do demakijażu lub śmietankę kosmetyczną nakładaj wacikiem lekko zwilżonym wodą mineralną lub przegotowaną;
  • Po oczyszczeniu powiek nałóż palcami na całą twarz mleczko lub śmietankę i dokładnie je rozprowadź – tak, aby zawarte w kosmetykach substancje czynne mogły połączyć się drobinkami zanieczyszczeń. Mleczko usuń wilgotnym wacikiem;
  • Jeżeli nie potrafisz obejść się bez wody i mydła, do oczyszczenia twarzy wykorzystaj wodę przegotowaną lub mineralną i zaopatrz się w specjalny żel myjący, odpowiedni dla Twojego typu cery.

Etap II: Tonizacja
Dobrze wykonana tonizacja przywróci skórze jędrność i napięcie, a także pobudzi krążenie krwi, wspomagając odpowiednie natlenienie i odżywienie komórek.

Wskazówki pielegnacyjne:

  • Oczyszczoną twarz przetrzyj tonikiem i delikatnie osusz czystym ręcznikiem lub papierową chusteczką. Zwróć uwagę na to, by tonik był odpowiedni do Twojego typu cery: te z zawartością alkoholu nadają się tylko dla osób o skórze bardzo tłustej, odpornej na podrażnienia. Możesz sięgnąć po popularne ostatnio kosmetyki dwufazowe: toniki przeznaczone do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej zawierają tzw. fazę wodną, oczyszczającą, zamykającą pory i wspomagającą nawilżenie, oraz fazę pudrową, absorbującą nadmiar łoju i matującą skórę;
  • Alternatywę dla mleczka i toniku mogą stanowić dostępne na rynku chusteczki do demakijażu „3 w jednym”, musisz jednak pamiętać, aby dobrać je specjalnie dla Twojego typu skóry;
  • Zabieg oczyszczania i tonizacji wykonuj 2 razy dziennie: wieczorem i rano.

Etap III: Nawilżanie i odżywianie
Po wykonaniu zabiegów oczyszczających i tonizujących możesz przystąpić do właściwej pielęgnacji, obejmującej nawilżanie i odżywianie cery.

Wskazówki pielęgnacyjne:

  • Pamiętaj, że skóra tłusta także potrzebuje nawilżenia. Przesuszona – pobudza gruczoły łojowe do jeszcze intensywniejszej pracy;
  • Na dzień stosuj kremy lekkie, delikatne, z niższą zawartością składników odżywczych. Najlepsze będą przeznaczone głównie dla cery tłustej i mieszanej popularne kosmetyki matujące. Jeżeli masz problemy z trądzikiem lub nadmiernie rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi, zainwestuj w serię środków przeznaczonych specjalnie dla Twojego typu cery;
  • Wieczorem możesz nałożyć na twarz krem lub żel ze zwiększoną ilością składników odżywczych – wypoczęta skóra szybciej wchłania substancje aktywne i lepiej się regeneruje;
  • Unikaj preparatów o gęstej, tłustej konsystencji, z wysoką zawartością fazy tłuszczowej;
  • 2 razy w tygodniu zrób parówkę z przeciwzapalnych ziół, np. mieszanki szałwii, rozmarynu, rumianku czy skrzypu, peeling i maseczkę;
  • Jeżeli na twojej twarzy często pojawiają się zaskórniki i wypryski, miej zawsze pod ręką punktowy żel antybakteryjny DERMOniz firmy EMO-FARM. Odpowiednio wcześnie zaaplikowany minimalizuje zmiany skórne, wspomagając ich wysuszanie, a dzięki zawartości olejku z drzewka herbacianego zadziała antybakteryjnie.

Zdrowy tryb życia – klucz do sukcesu
Aby systematyczne czynności pielęgnacyjne odniosły pożądany skutek, zadbaj o cały organizm.

  • Pij duże ilości wody mineralnej, by nawilżać skórę od wewnątrz i stosuj lekkostrawną, zbilansowaną dietę: unikaj ostrych i tłustych pokarmów, owoców cytrusowych i czekolady, a także nadmiernych ilości alkoholu;
  • Pamiętaj: Ciebie i Twoich najbliższych powinien obowiązywać bezwzględny zakaz palenia – dym tytoniowy przesusza cerę, sprawia, że nabiera ziemistego koloru i może wpływać na zaostrzenie zmian trądzikowych;
  • Nie musisz rezygnować z makijażu. Dostępne obecnie lekkie podkłady beztłuszczowe i pudry, a także punktowe korektory przeznaczone specjalnie dla cery tłustej i trądzikowej nie zatykają porów i pozwalają skórze oddychać. Większość z nich została również wzbogacona w substancje antybakteryjne, dzięki którym nie tylko skutecznie maskują zmiany na skórze, ale również wspomagają proces gojenia.

OLEJEK Z DRZEWKA HERBACIANEGO – APTECZKA I GABINET KOSMETYCZNY W JEDNYM
Lecznicze właściwości Melaleuca alternifolia odkryli przed wiekami australijscy Aborygeni, którzy sproszkowane liście drzewa wykorzystywali w leczeniu skaleczeń, ran, ukąszeń owadów, a także różnorodnych infekcji skóry i błon śluzowych. Swoją popularną nazwę rosnące niemal wyłącznie na obszarze Nowej Południowej Walii drzewko zawdzięcza brytyjskiemu podróżnikowi Jamesowi Cookowi, którego załoga używała naparu z liści jako środka przeciwko szkorbutowi, popijając go jak herbatę.

Wydestylowany po raz pierwszy w 1925 roku olejek trafił do powszechnego użytku, a o jego nadzwyczajnych właściwościach rozpisywali się naukowcy jeszcze w latach 20 ubiegłego wieku. Jako skuteczny środek antyseptyczny znalazł się nawet w podręcznych apteczkach żołnierzy armii australijskiej, walczących na frontach drugiej wojny światowej.

Wraz z pojawieniem się w latach 40-tych ubiegłego stulecia antybiotyków, naturalne środki o działaniu odkażającym i antybakteryjnym zeszły na drugi plan. Dopiero moda na niekonwencjonalne metody leczenia przywróciła je do łask.

Dziś wyciąg z liści z drzewka herbacianego jest niekwestionowanym liderem wśród olejków aromatycznych. Jego skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych prowadzonych na całym świecie.

Olejek przyspiesza proces gojenia, wzmacnia odporność, uśmierza ból i ma właściwości dezynfekujące. Działa łagodząco, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. W przeciwieństwie do większości dostępnych środków antyseptycznych nie niszczy zdrowej tkanki i ma naturalne właściwości konserwujące.

Jest wykorzystywany jako aktywny składnik leków, parafarmaceutyków i kosmetyków stosowanych w leczeniu zmian trądzikowych, oparzeń, ukąszeń owadów, a także infekcji stóp, skóry głowy, błon śluzowych jamy ustnej i narządów płciowych wywołanych przez bakterie, grzyby i pierwotniaki.

W postaci naparów i aromatycznych inhalacji wspomaga walkę z przeziębieniem czy grypą i działa uspokajająco, a jego łagodzące i odkażające właściwości zostały wykorzystane w piankach i żelach do golenia.

Dzięki charakterystycznemu zapachowi olejek znalazł zastosowanie w produkcji środków odstraszających owady, a także… ekskluzywnych perfum.

Olejek z drzewka herbacianego znajdziesz w antybakteryjnym żelu punktowym DERMOniz. Polecany dla cery tłustej ze skłonnością do trądziku naturalny preparat łagodzi podrażnienia, zapobiega powstawaniu i przyspiesza proces gojenia drobnych zmian skórnych, działając oczyszczająco i odświeżająco na skórę twarzy i szyi. Niewielkie, estetyczne opakowanie zmieści się w podręcznej kosmetyczce, a odpowiednio wyprofilowany aplikator ułatwia miejscowe zastosowanie.

W porównaniu z innymi oferowanymi na rynku produktami przeznaczonymi do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej ma przystępną cenę, a jednocześnie jest produktem najwyższej jakości, przygotowanym na bazie naturalnych składników.

Dermoniz – antybakteryjny żel punktowy z olejkiem z drzewka herbacianego

EMO-FARM jest dynamicznie rozwijającą się polską firmą farmaceutyczną, powstałą z przekształcenia Wytwórni Artykułów Farmaceutycznych i Kosmetycznych „EMO”. Oferuje szeroką gamę preparatów leczniczych, materiałów medycznych i kosmetyków najwyższej jakości, opartych na wykorzystaniu nowoczesnych składników naturalnych i syntetycznych.

Jako pierwszy z polskich producentów firma wprowadziła na rynek produkty w wygodnej formie żelowej. Leki i kosmetyki z logo Emo-Farm są cenione przez konsumentów za ich skuteczność, oryginalne receptury, a także przystępną cenę. Firma pracuje w oparciu o najwyższe standardy nowoczesnej farmacji, medycyny i kosmetologii. Dbałość o wysoką jakość leków gwarantuje międzynarodowy certyfikat GMP.

podobne wpisy

zabiegi

Jak nakładać puder do twarzy i jakie są jego rodzaje?

Puder do twarzy jest kosmetykiem służącym do matowania skóry, nadawania jej jednolitego kolorytu oraz utrwalenia makijażu. Istnieją różne rodzaje pudrów, które mogą być stosowane w zależności od preferencji i potrzeb. Jednym z najpopularniejszych rodzajów pudrów jest puder do twarzy, który jest dostępny zarówno w formie sypkiej, jak i prasowanej. Puder transparentny Puder transparentny jest idealny […]

Czytaj...
(fem)uroda

Ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok z… ORIENTANĄ!

Czy wiesz, że filtr przeciwsłoneczny to twój #musthave w kosmetyczce przez cały rok? Nie tylko wiosną, czy latem, kiedy promienie słoneczne padają bezpośrednio na naszą twarz. Pamiętaj, że promieniowanie UVA dociera do naszej skóry przez cały rok, nawet w chłodniejszych miesiącach. Jest odpowiedzialne za fotostarzenie, uszkadza kolagen i elastynę oraz wyzwala większą ilość wolnych rodników. Przyczynia […]

Czytaj...
(fem)uroda

 WAKACYJNY EFEKT GLOW

To właśnie latem, staramy się jak najlepiej dbać o swoją skórę, co często wiąże się z odkrywaniem części ciała, które jesienią i zimą przykrywamy ciepłymi swetrami. Opalamy się na plaży, odsłaniamy ramiona, nogi, cieszymy się wakacyjnymi temperaturami. Na pierwszym miejscu stawiamy pielęgnację połączoną z… Efektem GLOW! 

Czytaj...