Czym jest nerwica

0

Wiele osób zadaje sobie pytanie co to jest nerwica, jakie są jej obawy, przyczyny powstania, jak się rozwija i jak prawidłowo diagnozować nerwicę aby móc ją skutecznie leczyć. Odchodzi się wprawdzie w nowoczesnej diagnozie od definicji zaburzenia nerwicy aczkolwiek większość terapeutów wciąż uważa że nerwica z racji swoich korzeni to nazwa właściwa która podlega konkretnej terapii i leczeniu.

Charakterystyka Nerwicy

Objawy nerwicy są różnorodne i dla każdego inne, gdzie jednak wyszczególniamy je z racji objawu osiowego jakim jest lęk i wewnętrzne napięcia. Najczęściej występujące symptomy to:

 • Objawy somatyczne – różne nerwobóle, począwszy od bólu głowy, brzucha, układu pokarmowego którym towarzyszą wymioty, skoki ciśnienia czy zaburzenia seksualne.
 • Zaburzenia przeżywania – Podrażnienie, smutek, brak energii, problem z koncentracją i pamięcią.
 • Problemy w zachowaniu – Wybuchy złości, bezsenność.

Wiele tych objawów nie jest przejawem uszkodzonego centralnego układu nerwowego gdzie po badaniach lekarskich są zupełnie zdrowe. Takie objawy gdy nie ma medycznego uzasadnienia nazywamy zaburzeniami czynności i funkcji organizmu.

Rodzaje Nerwicy:

Nerwice dzielimy na kilka rodzajów z racji występujących objawów.

 • Nerwica natręctw – Obsesyjne myśli i ciągłe powtarzanie czynności np mycie rąk.
 • Nerwica depresyjna – Dominuje uciążliwe obniżenie nastroju
 • Nerwica neurasteiczna – Zmęczenie w prostych codziennych czynnościach
 • Nerwica histeryczna – Objawy somatyczne w tym omdlenia, porażenie, zdrętwienie.

Przyczyny Nerwicy:

Wielu psychoterapeutów twierdzi iż przyczyną nerwicy są nierozwiązane problemy i konflikty wewnętrzne które właśnie przez intensyfikację zaczynają się objawiać jako nerwica. Mogą to być ukryte motywacje, rywalizacja, poczucie braku szacunku u innych, poczucia bycia rozumianym i kochanym. Konflikt wewnętrzny to także moment gdy w głębi duszy chcemy być kimś innym a jesteśmy kimś innym gdyż tego wymaga społeczeństwo i zachowania społeczne, czujemy wewnętrzny bunt i zmieszanie.

Konflikty rodzą się poza świadomością, człowiek z reguły nawet o nich nie myśli albowiem sam w sobie stłumił ich odczucia. Uczucia prawdziwe są tłumione aby nie narazić się bolesną i ośmieszającą reakcję otoczenia i najbliższych. Osoba podświadomie boi się bycia wyśmianym, strach i wewnętrzny wstyd.

Nerwica to kompilacja kilku czynników takich jak

 • Ogólnego stanu psychofizycznego – moment osłabienia organizmu przez powszechną chorobę
 • Zdarzeń życiowych – trudne i kryzysowe sytuacje życiowe narażających na długotrwały stan napięcia.
 • Wewnętrzne konflikty – Wewnętrzna niezgodność pragnień i oczekiwań z zewnętrznym światem.
 • Neurotyczny rozwój osobowości – utrwalony wzorzec przeżywania konfliktów wewnętrznych który objawia się lękowym nastawieniem na zwyczajne sytuacje życiowe.

Nerwica to suma tych kilku czynników które wchodząc w swój splot powodują powstawanie nerwicy.

Skutecznie leczenie nerwicy

Najbardziej skutecznym i udowodnionym sposobem leczenia nerwicy jest psychoterapia, to właśnie ona skupia się nie tylko na obecnych problemach ale również stara się odnaleźć ten wewnętrzny konflikt którego sam chory nie jest do końca świadomy. Psychoterapia to powolne kroki w odkrywaniu swoich wewnętrznych sprzeczności, lepsze ich rozumienie i przepracowanie to krok do lepszej jakości życia, zrozumienia wewnętrznych pragnień i poczucia faktycznej odmiany życiowej.

W przypadku gdy nerwica jest mocno uciążliwa wskazane jest wsparcie farmakoterapią do czasu gdy psychoterapia zacznie przynosić swojej pierwsze efekty. Wizyta u psychiatry nie jest niczym strasznym gdy zrozumiemy że to jak wizyta u lekarza internisty tyle że specjalizującego się w chorobach psychicznych.

Nerwica – gdzie po skuteczną pomoc

Im szybciej podejdziemy do leczenia nerwicy tym lepsze efekty, im bardziej odkładana pogłębia się i uwidocznia w coraz gorszej jakości życia chorego. W naszej poradni psychologicznej w Warszawie mamy profesjonalistów specjalizujących się w leczeniu nerwicy: https://psychoterapiacotam.pl. To doświadczeni praktycy którzy służą tobie swoim doświadczenie i indywidualnym podejściem do każdego problemu. Poradnia CO Tam? To miejsce z domową atmosferą gdzie znajdziesz szeroki wachlarz pomocy psychologicznej i psychiatrycznej.

Podobne Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here