Czym jest ,,łokieć tenisisty”?

0

,,Łokieć tenisisty” to potoczna nazwa schorzenia zwanego zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Wspomniana struktura anatomiczna jest miejscem przyczepu mięśni szkieletowych odpowiedzialnych za prostowanie nadgarstka. W wyniku częstego nadwyrężania prostowników nadgarstka, mikro urazów czy częstych i monotonnych ruchów, dochodzi do zmian zapalnych, degeneracyjnych i włóknienia w obrębie tkanek sąsiadujących z nadkłykciem bocznym kości ramiennej.

Kto jest szczególnie narażony na ,,łokieć tenisisty”?

Wbrew pozorom, najliczniejszą grupą chorych nie są tenisiści. Dolegliwości najczęściej stwierdza się u osób, które pracują przy biurku z komputerem, w wymuszonej, nieprawidłowej pozycji. Do grupy ryzyka należą więc sekretarki, pracownicy biurowi oraz informatycy. Z uwagi na charakter wykonywanej pracy narażeni są też elektrycy, muzycy czy krawcowe.

Co może świadczyć o zapaleniu nadkłykcia bocznego kości ramiennej?

Powtarzanie wciąż tych samych ruchów powoduje nadwyrężenie ścięgien mięśni przedramienia. To z kolei skutkuje bólem i tkliwością po bocznej stronie stawu łokciowego, trudnością w wykonywaniu ruchów skrętnych przedramienia i ruchu chwytającego oraz zwiększoną męczliwością ręki. Obecne mogą być też typowe objawy zapalenia czyli zaczerwienienie, obrzęk i ocieplenie.

Jak szybko zwalczyć objawy ,,łokcia tenisisty”?

Jako pierwszą linię obrony przy nasileniu dolegliwości warto zastosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Chociaż nie zwalczają przyczyn choroby, szybko łagodzą ból i stan zapalny. Z preparatów miejscowych dobrze sprawdzi się żel z diklofenakiem do miejscowego i objawowego leczenie bólu w urazach, mięśni, ścięgien czy więzadeł. Substancja czynna szybko się wchłania w okolicę zmienioną chorobowo, zwalcza stan zapalny, a dodatkowo działa chłodząco. Leki można także przyjąć doustnie w formie tabletki, roztworu lub zawiesiny.

Jak wygląda zasadnicze leczenia schorzenia?

Leczenie powinno być dobierane indywidualnie do pacjenta, z uwzględnieniem jego stanu zdrowia, nasilenia objawów, charakteru wykonywanej pracy oraz oczekiwań względem terapii. W długotrwałej walce z chorobą stosuje się cały szereg zabiegów fizykoterapeutycznych. Zaliczamy do nich między innymi światłolecznictwo, laseroterapię, krioterapię, magnetoterapię, elektroterapię czy fonoforezę. Pomocne mogą okazać się także stabilizatory elastyczne lub magnetyczne, ortezy oraz aparaty stabilizujące. Zdarza się, że w ramach kompleksowej terapii, lekarz zleca masaże stawu łokciowego.

Czy istnieją metody zapobiegania chorobie?

Korzystne dla zachowania pełnej sprawności są regularne ćwiczenia dopasowane intensywnością do kondycji danej osoby. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej należy pamiętać o rozgrzewce. Osoby narażone na ,,łokieć tenisisty” ze względu na wykonywanie pracy biurowej, powinny dopasować wysokość krzesła do wysokości biurka oraz ustawić klawiaturę komputera tak, aby pracować w wygodnej pozycji.

Jakie mogą być inne przyczyny bólu łokcia?

Podobne dolegliwości daje ,,łokieć golfisty”, z tym że w tej sytuacji ból lokalizuje się po przyśrodkowej stronie stawu. Innym schorzeniem dotyczącym tej okolicy jest zespół kanału łokciowego. Istnieje wiele jednostek chorobowych, w których zajętych jest wiele stawów, w tym staw łokciowy. Należy do nich np. choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, borelioza czy dna moczanowa.

Podobne Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here