Czyste i dobrze nawilżone powietrze sposobem na zdrową i piękną skórę

0

Stan skóry uzależniony jest nie tylko od sposobu odżywiania i stosowania odpowiednich kosmetyków. Przedwczesne powstawanie zmarszczek oraz inne problemy skórne mogą być skutkiem oddychania zanieczyszczonym i suchym powietrzem. Pod tym względem szczególnie niebezpiecznym okresem jest sezon grzewczy, gdyż w wielu polskich miastach pojawia się wówczas smog, a wilgotność wewnątrz budynków znacznie odbiega od zalecanych norm.

Czym grozi kontakt z zanieczyszczonym i suchym powietrzem?

W kwietniu 2015 r. w czasopiśmie „Journal of drugs in dermatology” ukazał się artykuł na temat związku pomiędzy obecnością pyłów zawieszonych i węglowodorów aromatycznych a tempem starzenia się skóry. Według dermatologa Wendy’ego E. Robertsa praca ta wyjaśnia, dlaczego u wielu mieszkańców zanieczyszczonych krajów Azji pojawiają się przebarwienia skórne, pomimo unikania słońca i stosowania dobrych kosmetyków ochronnych. Negatywny wpływ smogu na zdrowie i wygląd skóry potwierdzają polscy specjaliści, m.in. dr Joanna Suseł z Centrum WellDerm, zdaniem której zanieczyszczenia są jednym z czynników odpowiedzialnych za egzemę, trądzik, a nawet nowotwory skóry.

Sytuacja staje się jeszcze groźniejsza, kiedy powietrze jest nie tylko zanieczyszczone, ale i suche. Dermatolog i kosmetolog Maria Noszczyk przypomina o tym, że dla dobra skóry należy zadbać o to, aby wilgotność powietrza w pomieszczeniach wynosiła minimum 40%. Tymczasem w wielu domach i biurach w sezonie grzewczym jest ona niższa niż 10%. Suche powietrze szkodzi głównie kobietom, ponieważ kobieca skóra jest cieńsza i delikatniejsza od męskiej. W rezultacie pojawiają się świąd, stany zapalne i atopia, a także dochodzi do nasilenia objawów alergii skórnych.

Jak chronić swoją skórę?

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę jakości powietrza wewnątrz budynków jest zakup urządzenia usuwającego groźne zanieczyszczenia. Najpierw jednak warto zastanowić się nad tym, jaki oczyszczacz powietrza jest najskuteczniejszy w walce ze smogiem. Głównymi składnikami smogu są pyły zawieszone, lotne związki organiczne (LZO) i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Spośród filtrów wykorzystywanych w oczyszczaczach powietrza najwyższą skuteczność w eliminacji pyłów wykazują filtry HEPA, natomiast LZO i WWA doskonale pochłaniają filtry węglowe. Z tego powodu dobry oczyszczacz antysmogowy powinien wykorzystywać obie te technologie. Wśród urządzeń wyposażonych w filtr węglowy i HEPA można wymienić takie modele jak LIFAair LA502, Rowenta PU4010 albo Klarta Forste.

W utrzymaniu prawidłowego poziomu wilgotności pomoże dobry nawilżacz powietrza, ale zamiast dwóch oddzielnych urządzeń można zaopatrzyć się w sprzęt wielofunkcyjny, np. oczyszczacz z nawilżaczem powietrza Sharp KC-A40EUW albo Winix AW600. Oczywiście, powinno się również pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania, nawet w sezonie grzewczym.

W trakcie pobytu na zewnątrz ochroną dla skóry mogą być dobre kosmetyki. Specjaliści zalecają wybór preparatów bogatych w antyoksydanty takie jak witamina C i E, koenzym Q10, florentyna albo kwas ferulowy. Niezbędny jest także odżywczy, tłusty bądź półtłusty krem, dzięki któremu cera będzie zabezpieczona przed utratą wody i mniej podatna na uszkodzenia. Po powrocie do domu skóra powinna zostać dokładnie oczyszczona. Można wykorzystać do tego celu olejki, które znakomicie usuwają zanieczyszczenia, ale nie powodują podrażnień. Wieczorem warto nałożyć na twarz maseczkę odżywczo-oczyszczającą, ponieważ skóra – podobnie jak cały nasz organizm – regeneruje się w trakcie snu.

Ponadto zaleca się regularne śledzenie informacji o stanie powietrza w swojej okolicy i w miarę możliwości ograniczenie wychodzenia z domu, kiedy poziom zanieczyszczeń jest wysoki. Dobrą propozycją, zwłaszcza dla mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych miast, jest zaopatrzenie się w maseczkę antysmogową.

Podsumowanie

Zanieczyszczone i suche powietrze to jeden z czynników odpowiedzialnych za choroby i szybsze starzenie się skóry. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy miast borykających się z problemem smogu nie mogą cieszyć się zdrowiem i pięknym wyglądem. Istnieją bowiem urządzenia, które wykazują wysoką skuteczność w walce z zanieczyszczeniami i dbają o prawidłową wilgotność wewnątrz budynków. Aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo, należy oprócz oczyszczaczy i nawilżaczy wykorzystywać dobre kosmetyki, jak również starać się ograniczyć kontakt ze smogiem, który jest groźny nie tylko dla skóry, ale i dla całego organizmu.

Podobne Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here