Dieta dla nastolatka – co wybrać, a czego unikać?

Tych produktów się strzeż!

Przede wszystkim, dieta młodego człowieka, którego organizm nieustannie się rozwija, powinna być bogata w lekkostrawne posiłki, duże ilości owoców i warzyw. Bezwzględnie należy ograniczyć ilość wysoko przetworzonej żywności, do której zalicza się fast food, słodycze, gazowane napoje oraz słone przekąski smażone na głębokim tłuszczu. W przypadku mięsa należy zamienić wieprzowinę na drób, tak by nastolatek jadł 3-4 posiłki tygodniowo zawierające mięso z drobiu (kurczak, indyk, kaczka).

Słodycze i drobne przekąski można zastąpić świeżymi owocami (jabłka, gruszki, śliwki) lub suszonymi bakaliami (orzechy, rodzynki, prażone ziarna słonecznika i dyni). Jednak wiele rodziców ma problem, jak atrakcyjnie podać obiad swemu dziecku, które narzeka na powtarzające się posiłki lub monotonne smaki. Mowa o daniach z kurczaka, którego Polacy często przygotowują na dwa sposoby: smażonego na patelni lub w całości pieczonego w piekarniku. Czasami brakuje tylko wyobraźni lub wyraźnej inspiracji, aby przygotować pyszny i zdrowy posiłek.

basketball-888531_1280

Chrupiące skrzydełka

Przepis na skrzydełka z kurczaka w miodzie to świetna alternatywa dla popularnych przekąsek barowych lub urozmaicanie obiadu. Przygotowanie mięsa zajmuje zaledwie kilka minut. Kilogram skrzydełek należy zamarynować w sosie miodowym (6 łyżek oleju, 2 łyżki miodu, 3 łyżki keczupu, po łyżeczce słodkiej i ostrej papryki, 2 ząbki czosnku oraz odrobina soli i pieprzu) i pozostawić na kilka godzin (a najlepiej włożyć je do lodówki na cała noc). Skrzydełka należy piec w temperaturze 200 stopni przez około godziny. Można je podawać jako dodatek do obiadu (świetnie komponuje się z ryżem i sałatką z kapusty pekińskiej) lub jako samodzielną przystawkę (więcej informacji znajdziesz na: http://zagrodowy.pl/chrupiace-skrzydelka-w-sosie-bbq-z-miodem-i-chili/).

Dlaczego drób?

Z kilku prostych powodów: zawiera on znacznie więcej wysoko przyswajalnego białka i ponad pięć razy mniej niezdrowego tłuszczu niż wieprzowina. Mięso z kurczaka jest bogate w cynk, potas i magnes, które znacząco wpływają na pracę mózgu, zaś witaminy z grupy B wspomagają metabolizm, wpływając na wzrost i rozwój komórek ludzkiego ciała. Dania z kurczaka są lekkostrawne, a ich przygotowanie nie zajmuje wiele czasu. Warto włączyć je do codziennej diety swojej pociechy, by zapewnić jej w ten sposób zrównoważony rozwój całego organizmu.

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...
(fem)zdrowie

Otwarcie Laboratorium Centralnego DIAGNOSTYKA

DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Od ponad 20 lat nieustannie stawia na rozwój oraz najwyższą jakość proponowanych badań i usług.  To 180 nowoczesnych laboratoriów, 7000 wykwalifikowanych pracowników i 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w laboratoriach DIAGNOSTYKA wykonano łącznie ponad 120 milionów badań?

Czytaj...