Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) a problemy z tworzeniem związków partnerskich. Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

1

Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) zmagają się z zespołem negatywnych schematów, powstałych w patologicznym środowisku rodzinnym, w którym co najmniej jeden z rodziców był alkoholikiem. Przez to takie osoby mają problemy z funkcjonowaniem psychospołecznym, budowaniem trwałych relacji interpersonalnych i z tworzeniem związków partnerskich, opierających się na szczerości i wzajemnym zaufaniu. Bardzo często DDA nie uświadamiają sobie swoich problemów, dlatego też ważna jest rozmowa z partnerem i skorzystanie z pomocy psychologa.

Syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA) – na czym polega?

Syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików jest zespołem negatywnych schematów, z którymi zetknięto się w dzieciństwie. Osoby wychowane w traumatycznym środowisku rodzinnym doświadczają wielu problemów w funkcjonowaniu psychospołecznym. Mogą mieć problemy ze znalezieniem pracy, z pewnością siebie, z poczuciem własnej wartości, a także z budowaniem trwałych relacji partnerskich. Nie jest to jednak regułą, DDA równie dobrze mogą przejawiać problemy wyłącznie w sferze seksualnej, które polegają na awersji do seksu lub skłonnościach sadomasochistycznych. Zwykle związek z osobą, dotkniętą syndromem DDA nie należy do najłatwiejszych. Takie osoby mogą mieć problem z empatią i zrozumieniem, ale z reguły są bardzo lojalne i oddane. Syndrom DDA jest często bagatelizowany i niedostrzegany przez osoby nim dotknięte, dlatego też bardzo ważna jest szczera rozmowa z partnerem i pomoc specjalisty. Psycholog może pomóc osobie z DDA zbudować głęboką i prawidłową relację z drugim człowiekiem.

Psychoterapia Dorosłych Dzieci Alkoholików – na czym polega?

Psychoterapia osób dotkniętych syndromem DDA może być prowadzona zarówno w sposób indywidualny, jak i grupowy. Polega ona przede wszystkim na zmierzeniu się z traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa i próbie uporządkowania ich w swojej głowie. Podczas terapii psycholog pomaga osobom z DDA zrozumieć sytuację, w której się znaleźli, a także zdjąć ciążące na nich poczucie winy. Ważna jest także pomoc w budowaniu poczucia własnej wartości i w uwolnieniu od negatywnych schematów zachowań psychospołecznych. Psychoterapia DDA może zaowocować wieloma pozytywnymi zmianami, w tym przede wszystkim:

  • umiejętnością zrozumienia potrzeb partnera i jego reakcji na różne sytuacje,
  • umiejętnością kontrolowania własnych stanów emocjonalnych,
  • wyeliminowaniem symptomów psychopatologicznych,
  • zwiększeniem poczucia bezpieczeństwa i zadowolenia ze swojego życia.

Psychoterapia DDA jest bardzo ważnym krokiem w uzdrowieniu relacji interpersonalnych. Jest ona szczególnie istotna w przypadku osób, które decydują się na dziecko, ponieważ w takiej sytuacji zachodzi duże prawdopodobieństwo powielania niektórych schematów z patologicznego środowiska rodzinnego.

Podobne Artykuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here