Nie dziel się łóżkiem

Są mieszkańcami naszych domów w każdej szerokości geograficznej. Dzielimy z nimi nasze łóżko, materace, pościel. Dzieci obcują z nimi bawiąc się pluszakami na dywanach czy wykładzinach. Uwielbiają nasze psy i koty. Nie są widoczne, ale możemy odczuwać ich obecność. Skutki przebywania razem to zatkany nos, cieknący katar, kaszel i swędząca skóra. Obecność roztoczy kurzu domowego to dla alergika realne zagrożenie.

Poznać wroga

Roztocze kurzu domowego – to pajęczaki o licznych odnóżach, niewidoczne gołym okiem. Ich wielkość wynosi zaledwie 0,3-0,4 mm. Rozmnażają się w wilgotnym i ciepłym środowisku. Głównie żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. Najszybciej rozwijają się w miejscach o optymalnych warunkach do życia i rozmnażania, a najwięcej jest ich w materacach, pościeli, dywanach, zasłonach, tapicerowanych meblach i pluszowych zabawkach. W naszej strefie klimatycznej idealne warunki do rozwoju populacji mają w miesiącach ciepłych czyli od czerwca do końca października. W miesiącach chłodniejszych ich liczebność maleje. Co zatem sprawia, że to właśnie w okresie jesienno-zimowym najbardziej odczuwamy skutki alergii na roztocza kurzu domowego?

Wraz ze spadkiem wilgotności powietrza i zmianą temperatury w pomieszczeniach, liczebność roztoczy kurzu domowego maleje. Wydawałoby się, że problem „mamy z głowy”. Nic bardziej mylnego. Ze względu na zmniejszoną wentylację pomieszczeń, szczelne okna, sezon grzewczy, objawy alergii mogą się nasilić. Wpływ na to mają substancje alergizujące zawarte w odchodach roztoczy kurzu domowego. Podczas ścielenia łóżka, w trakcie sprzątania poprzez ruch powietrza, wysuszone cząstki przemieszczają się i dostają przez nasz układ oddechowy do organizmu. To może powodować nasilenie symptomów alergii występujących właśnie w tym okresie. U osób uczulonych mogą pojawić się objawy ze strony:

  • nosa– zazwyczaj pojawia się z rana uczucie zatkanego nosa, kichanie i katar;
  • skóry– osoby mające atopowe zapalenie skóry(AZS) odczuwają wzmożone jej swędzenie;
  • oczu– może dojść do zapalenia spojówek, silnego swędzenia i łzawienia;
  • układu oddechowego– kaszel, który może powodować duszność a w przypadku nieleczonej alergii może prowadzić do astmy oskrzelowej.

hitaxa-fast_packshot

Pod jednym dachem z psem

Przeświadczenie, że uczula nas sierść psa lub kota jest błędem. To, co wywołuje u nas reakcję alergiczne, to białka, które znajdują się w składzie ich śliny. Wysuszone jej cząstki obecne są na dywanach i kanapach. Naskórkiem zwierząt odżywiają się także roztocza, które dodatkowo dzięki przyssawkom na odnóżach, doskonale utrzymują się na skórze i sierści naszych pupili.

Mając alergika w domu koniecznie wprowadź w życie kilka prostych zasad.

  • Podziel waszą przestrzeń na strefy – Twoja sypialnia i łóżko dziecka to miejsca, do których pupil absolutnie nie ma wstępu. Bądź konsekwentna!
  • Po każdej zabawie, spacerze, dotykaniu obroży czy miski pupila dokładnie umyj ręce.
  • Podczas zabawy nie pozwalamy, aby zwierzak lizał twarz Twoją lub dziecka.
  • Polub sprzątanie. Odkurzanie i mycie podłóg powinno stać się Twoim codziennym nawykiem.
  • Zlikwiduj wszystkie „kurzołapy”- puszyste dywany, ciężkie zasłony. Ograniczy to osadzanie się roztoczy kurzu domowego, które odżywiają się naskórkiem zwierząt.
  • Często sprzątaj legowisko czworonożnego przyjaciela. Wybierz takie, które można prać w pralce w temperaturach powyżej 60 stopni.

hitaxa-fast-junior_packshot

Podwójne działanie

Alergia na roztocze kurzu domowego i sierść zwierząt to alergie całoroczne. Nie oszukujmy się, nie jesteśmy w stanie wyeliminować ich z naszego otoczenia w całkowity sposób nawet poprzez częste pranie i sprzątanie. To, co może nam pomóc to leki antyhistaminowe łagodzące dokuczliwe objawy alergii. Warto pamiętać o tym, aby wybierać leki najnowszej generacji, na przykład desloratadynę, która blokuje receptory histaminowe w organizmie. Jej wygodna formuła, tabletki rozpuszczającej się na języku, nie wymaga popijania. To rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu na spadek formy, a cenią sobie również wygodę stosowania leku (taką tabletkę można przyjąć w każdym miejscu, w każdej sytuacji). Istotną cechą desloratadyny jest to, że nie powoduje spadku koncentracji i senności. Nie wpływa więc na naszą aktywność i możliwości intelektualne w pracy, szkole i domu. Antyhistaminiki najnowszej generacji to idealna broń w objawach alergii na roztocze kurzu domowego i sierść twojego pupila.

Do rodziny leków Hitaxa należą: Hitaxa Fast i Hitaxa Fast Junior!

podobne wpisy

polecane wakacje i urlop zagrożenia

Wakacje nad polskim morzem w dobie koronawirusa

Jak powszechnie wiadomo epidemia wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 trwa nadal. W Polsce mamy cały czas ogłoszony stan epidemii i pomimo zniesienia wielu obostrzeń, nadal musimy stosować się do przeróżnych zaleceń. Ciągle obowiązuje nas zasada dystansu społecznego, noszenia maseczek na twarz wewnątrz obiektów, jak i tam, gdzie nie można zachować bezpiecznego dystansu. Ponadto, kraj został […]

Czytaj...
Zatrzymanie moczu u mężczyzn
(fem)zdrowie zagrożenia

Co powoduje nietrzymanie i zatrzymanie moczu? Jakie są objawy tych dolegliwości?

Zarówno nietrzymanie, jak i zatrzymanie moczu u mężczyzn często, zanim osiągnie zaawansowane stadium, daje o sobie znać. Niestety wielokrotnie problem jest bagatelizowany, a dolegliwości te są poważniejsze, niż może się wydawać.

Czytaj...
obuwie medyczne
polecane zagrożenia

Jak dobrać profesjonalne obuwie medyczne?

Personel medyczny bez wątpienia można wymienić wśród najbardziej zapracowanych profesji świata. Lekarze czy pielęgniarki spędzają w pracy długie godziny, często nie mając nawet chwili na to, by usiąść i odpocząć. Z tego powodu wysokiej rangi nabiera kwestia doboru odpowiedniego obuwia do pracy.

Czytaj...