Jak skutecznie się uczyć, czyli sztuka motywacji?

0

Nie jest tajemnicą, że nauka większej partii materiału wymaga systematyczności. Nie jest to łatwe a największym problemem jest zmotywowanie się do regularnej pracy. Poniżej znajdziecie kilka rad, które wam w tym pomogą.

Gdzie szukać motywacji

Osoby, które nie wiedzą po co się uczą nigdy nie będą odpowiednio zmotywowane. Aby odpowiednio podejść do tematu warto zdać sobie sprawę z tego, że nauka nawet przedmiotu, którego nie lubimy może znacznie poprawić jakość naszego życia.

Zastanów się jakie korzyści przynosi nauka konkretnego przedmiotu i spisz je na kartce. Warto też się zastanowić w jaki sposób przybliża cię to do osiągnięcia zaplanowanego celu długoterminowego na przykład ukończenia studiów lub zdania matury.

Gdzie się uczyć?

Duże znaczenie ma to w jakim miejscu się uczymy. Dużo łatwiej jest się skoncentrować w miejscu gdzie panuje porządek i spokój. Dlatego przed przystąpieniem do nauki warto uporządkować pokój.

Mogłoby się wydawać, że najbardziej przyjazną przestrzenią do nauki jest własne mieszkanie, jednak nie zawsze tak jest. W domu jesteśmy narażeni na wiele bodźców i pokus, które mogą nas potencjalnie rozpraszać na przykład telewizja, media społecznościowe czy gry komputerowe.

Dobrym miejscem do nauki jest biblioteka, ponieważ tam można całkowicie skoncentrować się na nauce. Wybierając się tam należy jednak pamiętać by wziąć ze sobą materiały do nauki oraz jakiś płyn do picia.

Nagrody

Doskonałym sposobem na zmotywowaniem się do pracy jest system nagród. Najbardziej cenne nagrody powinny być przyznawane za zrealizowanie szczególnie ważnych celów. Jednak warto się nagradzać także za wykonanie mniejszych zadań.

Nauka w grupie

Dużo trudniej zmobilizować się do samodzielnej nauki. Lepsze rezultaty przynosi nauka z innymi osobami, ponieważ daje możliwość rozmowy i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

Co bardzo istotne by się z kimś uczyć nie trzeba się z nim spotykać twarzą w twarz. Wystarczy kontakt na przykład przez Skype. Ważne byście mieli wspólne cele a nauka odbywała się w sposób cykliczny.

Materiały do nauki

Nie bez znaczenia jest też dobór odpowiednich materiałów do nauki. Same notatki z lekcji lub wykładów to za mało. Należy zadbać o odpowiednie podręczniki. Dobrym przykładem jest tu Longman repetytorium maturalne, który w sposób kompleksowy przygotowuje uczniów szkół średnich do matury z języka angielskiego.

Podobne Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here