Jak wybrać piłkę rehabilitacyjną?

0

Piłka gimnastyczna to przyrząd treningowy o szerokim zastosowaniu. Może być stosowana przy fitnessie, jodze, stretchingu, ćwiczeniach rehabilitacyjnych i wiele innych. Piłka gimnastyczna (fit ball) wzmacnia mięśnie, rehabilituje kręgosłup i stawy. Jak dobrać najlepszą?

Piłka gimnastyczna PVC

Do wyboru najczęściej mamy piłkę gimnastyczną PVC, piłkę ABS, tzw. „fasolki” i piłkę z wypustkami. Najbardziej popularna jest ta pierwsza, wykonana z gumy. Istnieje wiele kolorów i wymiarów piłki PVC, która jest najtańszą opcją spośród wszystkich.

Niestety piłki wykonane z tego materiału po przebiciu mogą wybuchnąć. Zalecane są zatem do ćwiczeń w pomieszczeniach dla osób dorosłych. Nie są one dobrym pomysłem w przypadku ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Piłka gimnastyczna ABS

Piłki wykonane z materiału ABS nie wybuchają, ale powoli wylatuje z nich powietrze. Zalecane są zatem dla osób, które kupiły piłkę z myślą o ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Niestety piłki ABS są zazwyczaj droższe od piłek PVC. Cechuje je jednak większa odporność na uszkodzenia mechaniczne, więc są bardzo trwałe. Piłki ABS świetnie też nadają do biurowej pracy – można je używać zamiast krzesła, wzmacniając mięśnie kręgosłupa i ćwicząc utrzymanie ciała we właściwej pozycji.

Piłka z wypustkami

Przeznaczone przeważnie do ćwiczeń rozciągających i relaksujących. Piłki z wypustkami są przydatne w przypadku jogi lub pilates. Dodatkowo wypustki nie tylko służą jako masaż ciała, ale też pomagają w przywróceniu prawidłowego czucia. Piłki z wypustkami nie są jednak przeznaczone do siedzenia.

Piłka „fasolka”

Inaczej nazywane też „orzeszkami”. Są stworzenie specjalnie z myślą o ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Są droższe i nie ma dużego wyboru kolorów, jednak są najlepiej przystosowane do ćwiczeń zdrowotnych. Zwłaszcza są rekomendowane dla dzieci i seniorów, gdyż profil piłki wyznacza ruch tylko w jednym z kierunku, więc piłka jest bardziej stabilna. Także piłki w kształcie fasolek najczęściej są wykonane z ABS, więc nie musimy obawiać się o uszkodzenia lub urazy.

Piłka balastowa

Najdroższy typ piłek, ale też najbardziej jakościowy. W odróżnieniu od poprzedników, piłka balastowa nie jest pusta, ale wypełniona dodatkowymi kulkami w środku (balastem). Z tego powodu jest też najbardziej stabilna – nie musimy obawiać się, że gdzieś nam ucieknie. Piłka balastowa służy przede wszystkim do celów rehabilitacyjnych. Zapewnia komfortowe ćwiczenia równowagi i koordynacji ruchowej.

Podsumowanie

Jeżeli kupujemy piłkę rehabilitacyjną lub do ćwiczeń do pomocy przy ćwiczeniach na macie, klasyczna piłka PVC będzie najprostszym i najlepszym rozwiązaniem. Jeśli do tego zależy nam na dodatkowej wygodzie i bezpieczeństwie – warto kupić piłkę ABS.

Najlepiej do ćwiczeń rehabilitacyjnych sprawdzą się piłki „fasolki” i balastowe. Są one stabilne i dobre zwłaszcza dla seniorów i dzieci. Piłki z wypustkami służą ćwiczeniom relaksacyjnym i rozciągającym.

Podobne Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here