Jak zapamiętać każdą datę?

 

Słowo mnemotechnika pochodzi od imienia Mnemozyny, córki Uranosa, która w mitologii Greków była boginią pamięci. Mnemotechnika to sposób na przyswojenie sobie informacji łatwo i na długo. Techniki pamięciowe wykorzystują naszą wiedzę o budowie i funkcjonowaniu mózgu, a przede wszystkim fakt, że zapamiętujemy poprzez skojarzenia. Przedstawię Wam jedną z najbardziej znanych i najprostszych technik, pozostawiając pole do dalszych poszukiwań w literaturze lub do… własnych eksperymentów.

 

Technika zapamiętywania numerów (telefonicznych, rejestracyjnych, dat itp.)
Cały wybieg sprowadza się do zamiany liczb na słowa. Ze słów można budować obrazy, które najłatwiej utrwalają się w pamięci. Początek, rzecz jasna, nie jest wcale prosty! Trzeba nauczyć się (już nie w sposób tradycyjny, ale dzięki skojarzeniom) poniższej tabelki wiążącej cyfry ze spółgłoskami:

 

1 = t, d – litery te mają jedną pionową kreskę
2 = n – ma dwie pionowe kreski
3 = m – ma trzy pionowe kreski
4 = r – jest głoską wyrazu cztery
5 = l – rzymskie 50 to L
6 = j – odbicie lustrzane szóstki
7 = k, g – wyobraźcie sobie K złożone z dwóch siódemek (u góry i na dole)
8 = f, w – zakrzywione f ma dwie pętle jak ósemka
9 = p, b – p jest lustrzanym odbiciem dziewiątki
0 = z, s – wyraz zero zaczyna się na z

 

Niektórym cyfrom przyporządkowano po dwie litery na podstawie ich fonetycznego podobieństwa. Ma to na celu ułatwienie kolejnego etapu…

 

Kiedy musimy zapamiętać numer, zamieniamy go na spółgłoski, dodajemy odpowiednie samogłoski i układamy słowo. Następnie trzeba je powiązać z numerem jakimś łatwym skojarzeniem. Na przykład: data odkrycia Ameryki przez Kolumba – 1492 r.

 

1 – d
4 – r
9 – p
2 – n

 

Po dodaniu samogłosek (których nie uwzględniamy przy rozszyfrowywaniu słowa) otrzymujemy wyraz…

 

DRa
P

 

a
N

 

ie.

 

Oczami wyobraźni widzimy załogę Kolumba, która wychodzi na brzeg nowoodkrytego lądu i zaczyna się drapać! Przerażonych Europejczyków ratują przyjaźni Indianie, podając im zioła leczące tę tropikalną przypadłość. Im skojarzenie dziwniejsze, tym lepsze!

 

Na koniec kilka uwag:
• Podwójne litery traktujemy jak pojedyncze (np. Toffi tłumaczymy na T i F).
• Samogłoski zawsze ignorujemy.
• Litery polskie, czyli te z ogonkami, również pomijamy.
• Rzeczowniki są lepsze, niż przymiotniki, czasowniki i inne części mowy.

 

To wszystko może się Wam wydać zbyt skomplikowane i niepotrzebne. Tak jednak nie jest, mnemotechniki pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i – co najważniejsze – dają trwałe efekty. Dlatego warto stosować je nie tylko do nauki szkolnej (zwykle mało praktycznej), ale też w codziennym życiu. Wyrzućmy więc notesy z numerami telefonów i cieszmy się naszą doskonałą pamięcią!

 

Elżbieta Bogucka 

 

podobne wpisy

(fem)akademia

Numerologia 6 – mocne i słabe strony osób z taką wibracją

Cyfra 6 jest symbolem człowieka, dla którego ważne jest szczęście najbliższych. Niestety często dobro bliskich przedkłada on ponad swoje własne. Jest znakomitym słuchaczem, który każdemu chętnie służy radą. Czym jeszcze wyróżnia się numerologiczna 6?

Czytaj...
(fem)akademia

Gwiazdy inwestują w rozwój dzieci

Osoby znane ze świata mediów i show biznesu chętnie inwestują w rozwój swoich dzieci. W szczególności, kiedy ich pociechy przygotowują się do najważniejszych dla nich egzaminów, takich jak sprawdzian ośmioklasisty czy matura. Dobra szkoła to jedno, ale równie ważne jest wsparcie dziecka odpowiednimi korepetycjami. 

Czytaj...
(fem)akademia

Gwiazdy dla dzieci jeździły na hulajnogach

W październiku odbył się charytatywny pokaz mody pod hasłem Barwy Jesieni, który ma zapewnić najbardziej potrzebującym maluchom ciepłą odzież na nadchodzące miesiące. Tego dnia gwiazdy licznie przybyły do Grodziska Mazowieckiego, by wesprzeć akcję charytatywną. Jednym ze sponsorów pokazu była marka Motus producent hulajnóg elektrycznych. 

Czytaj...