Kalendarz ciąży: jak ustala się datę porodu?

Kobiety, które dowiadują się o ciąży, zwykle od razu chcą poznać datę porodu. Na jakiej podstawie ustala ją lekarz i czy można samodzielnie określić moment przyjścia na świat dziecka? Oto, co musisz wiedzieć.

Jak pokazuje kalendarz ciąży, termin porodu ma zwykle charakter orientacyjny. Chociaż tak naprawdę nie da się co do dnia przewidzieć daty narodzin dziecka z tak dużym wyprzedzeniem, kluczową rolę odgrywa ustalenie choćby orientacyjnego terminu. Pozwala to określić optymalny sposób postępowania z kobietą ciężarną w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w przebiegu ciąży.

Reguła Naegelego a wiek zapłodnieniowy

Lekarze nie mają problemu z określeniem orientacyjnej daty porodu (z pewnymi wyjątkami), ponieważ bazują na tzw. regule Naegelego. Zgodnie z nią pierwszy dzień ciąży przypada na pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Dlatego ciąża trwa 280 dni, a więc 9 miesięcy kalendarzowych. Korzystając z tej reguły, ginekolodzy określają wiek ciąży i to właśnie nim posługują się przy prowadzeniu karty.

W rzeczywistości jednak ciąża jest o dwa tygodnie młodsza niż to wynika z obliczeń bazujących na regule Naegelego. Dlaczego? Tak naprawdę do ciąży dochodzi w momencie zapłodnienia. Przy założeniu, że cykle trwały 28 dni, a owulacja następowała dokładnie w 14 dniu, ciąża trwa więc 266 dni. Tak wyliczony termin porodu jest wiekiem zapłodnieniowym.

Kalendarz ciąży. Jak obliczyć wiek ciąży i termin porodu?

Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży, szacowany termin porodu można szybko wyznaczyć za pomocą prostego wzoru.

termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 1 rok + 7 dni

Powyższy wzór dotyczy jednak regularnych, tj. 28-dniowych cykli miesiączkowych. W przypadku cykli dłuższych do uzyskanego wyniku należy dodać tyle dni, o ile dłuższy był każdy pojedynczy cykl. Natomiast w przypadku cykli krótszych należy analogicznie odjąć tyle dni, o ile krótszy był każdy pojedynczy cykl.

Chcąc we własnym zakresie wyliczyć orientacyjną datę porodu, można skorzystać też z interaktywnych kalkulatorów. Działają one w oparciu o specjalny algorytm, który – po wpisaniu określonych danych – wylicza szacowaną datę porodu.

Inne metody obliczania terminu porodu także są dostępne

W przypadku kobiet zmagających się z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi trudno jest wyliczyć szacowaną datę porodu w oparciu o regułę Naegelego. W takiej sytuacji najczęściej termin wyznacza się w oparciu o przeprowadzone badanie ultrasonograficzne.

Ponadto istnieje możliwość określenia daty porodu na podstawie pierwszych ruchów dziecka – występują zwykle około 19-20 tygodnia dla pierworódek oraz 17-18 tygodnia dla wieloródek.

Skutki nieprawidłowego określenia terminu porodu

Niewłaściwie ustalony termin porodu wymusza na lekarzach konieczność podejmowania działań związanych z przyspieszeniem rozwiązania ciąży, np. poprzez wykonanie cesarskiego cięcia czy indukowanie porodu. W efekcie kobieta nie może rodzić siłami natury, a właśnie taki sposób uważany jest za najbardziej korzystny – zarówno dla samej matki, jak i rodzącego się dziecka.

podobne wpisy

ciąża

SEA-BAND – bezpieczna i skuteczna metoda niwelowania nudności u kobiet w ciąży

Czy wiesz, że nudności i wymioty dotyczą ok. 80% kobiet w ciąży? Przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, są rozciągnięte w czasie i często utrzymują się nawet kilka tygodni. Nie wiesz w jaki sposób zniwelować tę uciążliwą dolegliwość? Poznaj SEA-BAND – oryginalne angielskie opaski akupresurowe sprawdzone przez miliony osób na całym świecie…

Czytaj...
ciąża

DELIKATNY ŻEL DO MYCIA CIAŁA I HIGIENY INTYMNEJ MOMME

Podczas ciąży bardzo ważna jest odpowiednia higiena okolic intymnych. Wybierając żele myjące warto sięgnąć po te delikatne, które pomogą w utrzymaniu naturalnego pH okolic intymnych. Stosowanie kosmetyków, które zawierają sztuczne substancje zapachowe mogą podrażniać skórę, a także prowadzić do pozbawienia naturalnej tarczy ochronnej. Marka MomMe oferuje DELIKATNY ŻEL DO MYCIA CIAŁA I HIGIENY INTYMNEJ, który […]

Czytaj...
ciąża dzieci

Jak sobie radzić z nawałem pokarmu?

Mleko matki uznawane jest przez specjalistów za najlepszy i najzdrowszy pokarm dla noworodka. Nic więc dziwnego, że większość ciężarnych planuje karmić maleństwo właśnie w sposób naturalny. Młode mamy powinny jednak pamiętać, że pełen sukces laktacyjny zwykle poprzedzony jest trudnym, ale niezwykle ważnym etapem – tzw. nawałem mlecznym. Czym dokładnie jest ten stan i jak sobie […]

Czytaj...