Kleszcze? Mustico musi pomóc

Kleszcze stały się prawdziwą zmorą – atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta, w dodatku tak, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że padliśmy ofiarą podstępnego pasożyta. Poza tym, są szybkie i małe, przez co często trudno dostrzec je od razu na skórze. 

W Polsce występuje aż 21 gatunków tych pajęczaków. Rozróżniamy trzy stadia ich rozwoju: larwę, nimfę i postać dorosłą. Głównie żerują na zwierzętach, ale nie pogardzą także ludzką krwią. Ci krwiopijcy są nosicielami chorób bakteryjnych i wirusowych, a najgroźniejszymi dla człowieka są wśród nich borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Jednak czy to oznacza, że jesteśmy wobec nich bezbronni? Nie!

Jedynym naturalnym zagrożeniem dla kleszczy są… mroźne zimy. Jednak z uwagi na dość wysokie temperatury w okresie zimowym, w tym roku sezon na kleszcze rozpoczął się dość szybko i potrwać może nawet do późnej jesieni. Już od dawna wiadomo, że kleszcze przebywają nie tylko w lasach. Spotkać możemy je również w parkach, ogródkach, na łąkach i w pobliżu wody. Właśnie dlatego należy być ostrożnym, a po każdej wycieczce dokładnie oglądać ciało.

W jaki sposób atakują?

Kleszcz swoją ofiarę potrafi wyczuć już z odległości 20 metrów. Rozpoznaje ją po zapachu, wydychanym powietrzu i temperaturze ciała. Larwy kleszcza bytują zazwyczaj pod źdźbłami traw, nimfy w zaroślach, a postaci dojrzałe na liściach drzew. Gdy obok przechodzi upatrzona wcześniej ofiara, kleszcz zahacza się i poszukuje miejsca, które jest ciepłe i wilgotne, a skóra cienka. Najchętniej wybiera skórę pod kolanami, pod biustem, w zgięciu łokcia, za uchem, w pachwinie i na granicy włosów.

Sam moment wbicia się kleszcza jest niewyczuwalny, ponieważ wypuszcza on substancję znieczulającą, która spowalnia reakcję obronną żywiciela. Po wkłuciu się w ofiarę, może w niej żerować nawet siedem dni, wypija wtedy około 2 ml krwi i zwiększa swoje rozmiary. 

Jak chronić się przed kleszczami?

Ochrona przed kleszczami nie należy do najłatwiejszych, ale nie jesteśmy wobec nich całkowicie bezbronni. O to kilka wskazówek, które zmniejszą ryzyko „spotkania się” z kleszczami:

  • starajmy się unikać miejsc, w których mogą występować, gdy jest wysyp kleszczy;
  • na spacery wybierajmy się w godzinach południowych. Ulubioną porą aktywności kleszczy jest ranek i późne popołudnie;
  • spacerujmy środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych drzew i krzewów;
  • wybierajmy odzież przylegającą do ciała, najlepiej w jasnych kolorach, aby łatwiej było kleszcze zauważyć i strącić;
  • pamiętajmy o nakryciu głowy i dość wysokich butach;
  • używajmy preparatów odstraszających kleszcze, np. Mustico Spray. Jego skuteczność została potwierdzona badaniami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny;
  • po powrocie ze spaceru uważnie oglądajmy swoje ciało.

Jak usunąć kleszcza?

W przypadku, gdy dojdzie do ugryzienia, bardzo ważne jest szybkie działanie. Nieprawidłowy sposób usuwania kleszczy grozi powikłaniami zdrowotnymi. Może doprowadzić do boreliozy, a nawet wirusowego zapalenia mózgu.

Smarowanie tłuszczem, przypalanie lub potraktowanie środkami dezynfekującymi powoduje u kleszczy wymioty, których treść może zawierać groźne bakterie i wirusy. Najlepiej jest usunąć kleszcza mechanicznie za pomocą pęsety. Należy chwycić go jak najbliżej skóry i wyciągnąć zdecydowanym, lekko łukowatym ruchem. 

Nowością na rynku jest preparat, który pozwala usunąć kleszcza poprzez jego wcześniejsze  zamrożenie, np. Mustico Tick-Off. To nowoczesny wyrób medyczny umożliwiający proste, szybkie i bezpieczne usuwanie kleszczy. Zabija kleszcza poprzez natychmiastowe zamrożenie, ułatwiając jego bezpieczne usunięcie, a tym samym ograniczając ryzyko wystąpienia boreliozy oraz innych chorób.

Więcej informacji na:

http://mustico.biovenahealth.com  

podobne wpisy

polecane wakacje i urlop zagrożenia

Wakacje nad polskim morzem w dobie koronawirusa

Jak powszechnie wiadomo epidemia wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 trwa nadal. W Polsce mamy cały czas ogłoszony stan epidemii i pomimo zniesienia wielu obostrzeń, nadal musimy stosować się do przeróżnych zaleceń. Ciągle obowiązuje nas zasada dystansu społecznego, noszenia maseczek na twarz wewnątrz obiektów, jak i tam, gdzie nie można zachować bezpiecznego dystansu. Ponadto, kraj został […]

Czytaj...
Zatrzymanie moczu u mężczyzn
(fem)zdrowie zagrożenia

Co powoduje nietrzymanie i zatrzymanie moczu? Jakie są objawy tych dolegliwości?

Zarówno nietrzymanie, jak i zatrzymanie moczu u mężczyzn często, zanim osiągnie zaawansowane stadium, daje o sobie znać. Niestety wielokrotnie problem jest bagatelizowany, a dolegliwości te są poważniejsze, niż może się wydawać.

Czytaj...
obuwie medyczne
polecane zagrożenia

Jak dobrać profesjonalne obuwie medyczne?

Personel medyczny bez wątpienia można wymienić wśród najbardziej zapracowanych profesji świata. Lekarze czy pielęgniarki spędzają w pracy długie godziny, często nie mając nawet chwili na to, by usiąść i odpocząć. Z tego powodu wysokiej rangi nabiera kwestia doboru odpowiedniego obuwia do pracy.

Czytaj...