Czy kolki u niemowląt to poważna dolegliwość? Dowiedz się, skąd się biorą i jak można pomóc dziecku

Kolki u niemowląt przysparzają rodzicom wielu zmartwień. Długi płacz dziecka sprawia, że czują się oni bezsilni wobec dolegliwości – szczególnie, że nie wiedzą, jak pomóc. Warto więc poznać przyczyny kolek oraz sposoby, dzięki którym można złagodzić dyskomfort malucha.

Zgodnie z medyczną definicją kolka to zespół reakcji zachowań niemowlęcia w wieku od 3 tygodnia życia utrzymujący się do 5 miesiąca życia, w przypadku których dominującym objawem jest napadowy krzyk malucha. Charakterystyczny dla kolki niemowlęcej jest płacz:

  • utrzymujący się minimum 3 godziny w ciągu doby (chodzi o łączny czas);
  • występujący przynajmniej 3 razy w tygodniu;
  • rozpoczyna się najczęściej w godzinach popołudniowych lub wieczornych;
  • któremu towarzyszy podkurczanie nóg i wzdęcia brzucha oraz zwiększona ilość wydalanych gazów.

Kolka sama w sobie nie jest groźna, ale bardzo przykra – długo utrzymujący się płacz i bezradność rodziców sprawia, że poszukują oni sposobów na złagodzenie dolegliwości.

Poznaj przyczyny kolki u niemowląt

Przyczyny kolki u niemowląt nie zostały do tej pory rozpoznane, mimo że dolegliwość dotyka około 40% maluchów. Wiadomo jednak, jakie czynniki sprzyjają występowaniu bolesnego skurczu jelit. Powodem może być niedojrzałość układu pokarmowego, który nie potrafi poradzić sobie w pełni z trawieniem nawet tak łatwo przyswajalnego pokarmu, jakim jest mleko matki.

Kolejnym czynnikiem mogącym wpływać na powstawanie bolesnych skurczów jelit jest zbyt duża ilość połykanego powietrza podczas karmienia. Maluch zwykle łapczywie ssie pierś, w efekcie czego łyka także powietrze, którego pęcherzyki gromadzą się w przewodzie pokarmowym, odpowiadając za powstawanie wzdęć oraz skurczów jelit.

Niektórzy specjaliści są zdania, że kolce może sprzyjać alergia na białko mleka krowiego spożywane przez karmiącą mamę lub przejściowy niedobór laktazy u niemowlaka – enzymu trawiącego laktozę (cukier znajdujący się w mleku mamy). Jednak wciąż brakuje wiarygodnych badań, które potwierdzą tę tezę.

Jak złagodzić bolesne kolki u niemowląt?

Choć przyczyny kolki u niemowląt nie są dokładnie poznane, istnieją sposoby pozwalające na złagodzenie przykrych dolegliwości. Warto zacząć od prostych metod, a dopiero, gdy nie przyniosą rezultatów, można zdecydować się na podanie leków, po uprzedniej konsultacji pediatrycznej.

Co możesz zrobić:

  • zacznij od poprawy techniki karmienia piersią – warto skonsultować się z położną lub doradcą laktacyjnym;
  • ograniczyć nadmierną ilość bodźców z otoczenia;
  • wykonać delikatny masaż brzucha – okrężne ruchy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara
  • ułożyć dziecko w pozycji „samolotu” i delikatnie masować plecy – ułatwi to oddawanie gazów i przyczyni się do usprawnienia pracy jelit;
  • przygotować dziecku kąpiel – ciepła woda działa rozluźniająco na mięśnie;
  • położyć na brzuchu dziecka ciepłą pieluchę lub okład – zadziała to tak samo jak ciepła kąpiel.

W razie wystąpienia kolki należy zachować spokój. Podejrzewa się bowiem, że stres matki ma duży wpływ na powstawanie nieprzyjemnych i bolesnych dolegliwości u dziecka.

podobne wpisy

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko
dzieci

Pomóż dziecku radzić sobie z emocjami. Sięgnij po gry terapeutyczne i nie tylko

W delikatnym procesie, kiedy młody umysł stara się zrozumieć i nazwać to, co czuje, nauka poprzez zabawę jest wyjątkowo cennym narzędziem. Ale jak w przystępny i jednocześnie efektywny sposób wspierać dzieci w odkrywaniu i radzeniu sobie z ich emocjami? Odpowiedzią są gry terapeutyczne oraz bajki, zarówno te tradycyjne, jak i te dostępne w formie audiobooków, […]

Czytaj...
dzieci

Dla małych odkrywców – spacerowy krem na każdą pogodę!

Za oknem jesień – deszcz przeplata się ze słońcem, a Ty potrzebujesz kremu dla Twojego malucha, który sprawdzi się w każdą pogodę. Szukasz naturalnej receptury i składu zawierającego wysokiej jakości filtry mineralne. Znamy rozwiązanie! Eksperci MomMe wiedzą jak ważne jest zabezpieczenie delikatnej buzi dziecka przed słońcem, wiatrem, mrozem i wilgocią.

Czytaj...
dzieci

Odwodnienie organizmu – jak mu zapobiegać?

Odwodnienie organizmu to stan, który może nieść nieprzyjemne konsekwencje, dlatego każdego dnia należy dbać o odpowiednią podaż płynów. Szczególnie istotne jest to w przypadku małych dzieci, kobiet w ciąży i mam karmiących, bo w tych właśnie grupach ryzyko odwodnienia należy do najwyższych. Jakie zatem objawy powinny nas zaniepokoić i co robić, by nie doprowadzić do […]

Czytaj...