Leczenie i przebieg białaczki u dzieci

0

Najczęściej występującym rodzajem białaczki u dzieci jest ostra białaczka limfoblastyczna. Dowiedz się więcej na temat jej objawów, przebiegu i leczenia.

Białaczka objawy u dzieci

Białaczka to nowotwór krwi spowodowany mutacją i niekontrolowanym rozprzestrzenianiem wadliwych białych krwinek. Które pracują niewłaściwie oraz wypierają prawidłowo funkcjonujące krwinki. To skutkuje zbyt małą ilością krwinek czerwonych (odpowiedzialnych za transport tlenu) oraz trombocytów, które między innymi pełnią funkcje obronne oraz odpowiadają za krzepliwość krwi. Do objawów (białaczka objawy u dzieci) wynikających z białaczki można zaliczyć spadek wagi, permanentne zmęczenie, ogólne rozbicie, bóle kości i stawów, bladość, powiększenie węzłów chłonnych, ale i często pojawiające się infekcje. Więcej na temat ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci, ale i informacje w jaki sposób możesz pomóc, zostając dawcą szpiku kostnego znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl.

Leczenie białaczki

Głównym celem leczenia jest doprowadzenie do remisji choroby (wyeliminowanie komórek blastycznych z krwi i szpiku). W pierwszej fazie po zdiagnozowaniu ostrej białaczki limfoblastycznej pacjent poddawany jest chemoterapii (zniszczenie jak największej liczby komórek nowotworowych). Chemoterapia indukcyjna ma na celu eliminację wadliwych komórek oraz uzyskanie remisji choroby. To moment, w którym pacjent może nie mieć widocznych objawów choroby, dlatego ważne jest kontunuowanie leczenia, aby nie doszło do nawrotu. W kolejnej fazie terapia ma na celu zniszczenie pozostałych komórek nowotworowych (konsolidacja remisji), zmniejszenie ryzyka nawrotu oraz wyleczenie chorego. Następne etapy mają na celu podtrzymać stan remisji, czasem jednak jedyną metodą jest przeszczepienie szpiku.

Dzieci chore na białaczkę fundacja

Aktualnie funkcjonują różnego rodzaju fundacje, które wpierają m.in. dzieci w walce z różnego rodzaju nowotworami krwi. Takim przykładem może być Fundacja DKMS (działająca w Polsce od 2008 r.), której misją jest znalezienie Dawcy dla chorych potrzebujących przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. Ponadto Fundacja pomaga osobom potrzebującym, wspiera badania w dziedzinie przeszczepienia komórek macierzystych oraz promocję zdrowia publicznego. W Polsce zarejestrowało się już ponad 1 140 000 potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych szpiku kostnego.

Podobne Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here