Czy to menopauza? Sprawdź, jak objawia się przekwitanie!

0

Ostatnio masz gorsze samopoczucie, gorzej śpisz, pocisz się w nocy, nie masz na nic ochoty, szybko się męczysz, nie podobasz się sobie, cera straciła blask, łamią się paznokcie, przerzedzają włosy, czujesz, że popadasz w depresję… To mogą, choć nie muszą, być pierwsze objawy przekwitania.

Kwestią decydującą, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, czy to już menopauza, czy może jednak przyczyny dolegliwości są inne, jest twój wiek. Jeśli jesteś po czterdziestce, możliwe jest, że zaczynasz wchodzić w okres przekwitania. Zazwyczaj dzieje się to około pięćdziesiątego roku życia, ale rzecz jest na tyle indywidualna, że widełki wiekowe są dość szerokie i obejmują kobiety w wieku 45 – 55 lat. Wtedy w naturalny sposób wygasa u nich czynność jajników, a towarzyszące temu objawy występują zarówno przez pewien czas przed ostatnią w życiu kobiety miesiączką, jak i przez pewien czas po niej. Dokuczające przekwitającym paniom symptomy mogą być odczuwane przez wiele miesięcy, a w niektórych przypadkach, zwłaszcza w sytuacji, w której nie stosuje się żadnej hormonalnej terapii zastępczej, nawet kilka lat.

Jakie mogą być objawy przekwitania?

Przekwitnie może być odczuwane przez kobiety na różne sposoby. Nie jest to tylko nieregularne miesiączkowanie czy zatrzymanie menstruacji. Nie u każdej pojawiają się wszystkie symptomy, nie u wszystkich występują one z taką samą siłą etc., zawsze jednak objawy te stanowią problem. Są uciążliwe, bo zaburzają normalne funkcjonowanie organizmu i przeszkadzają kobiecie w codziennym życiu, wpływając negatywnie zarówno na jej samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne.

  • Często w ciągu dnia, bez specjalnego powodu, odczuwasz nagłe, nieprzyjemne uczucie gorąca. To jeden z pierwszych, charakterystycznych symptomów wejścia w okres przekwitania. Takiemu uderzeniu ciepła towarzyszą też zmiany zewnętrzne. Na twarzy i dekolcie pojawiają się wtedy zazwyczaj nieestetyczne, czerwone plamy, nad którymi nie można – niestety – zapanować.
  • Częściej niż wcześniej dokuczają ci bóle głowy, stawów, mięśni…
  • Coraz gorzej sypiasz. Nie zawsze mowa od razu o bezsenności, ale objaw ten jest na tyle dokuczliwy, że codziennie wstajesz zmęczona. Trudności z zasypianiem i zdrowym snem wiążą się niekiedy ze stanami lękowymi dopadającymi kobiety przechodzące menopauzę, a przede wszystkim także z tak zwanymi nocnymi, zlewnymi potami w tym okresie.
  • Jesteś niewyspana i zmęczona, a to powoduje także, że stajesz się nerwowa. Do tego dochodzi jeszcze wzmożona drażliwość. Źle znosisz krytykę, tracisz pewność siebie, czujesz się odsunięta „na boczny tor”.
  • Źle wyglądasz, więc czujesz się psychicznie coraz gorzej. Ten trudny dla kobiety czas wiąże się niekiedy z zauważalnym przybieraniem na wadze, pogorszeniem stanu skóry, która staje się sucha, cieńsza i mniej elastyczna, kondycji paznokci i włosów, które wypadają teraz na potęgę.
  • Zauważasz wyraźny spadek libido. Zaburzenia hormonalne w organizmie powodują suchość pochwy, a to z kolei prowadzi do kolejnych niemiłych objawów, jak świąd, ból czy większa podatność na infekcje intymne.
  • Nie potrafisz skupić się w pracy, masz gorszą pamięć, popełniasz więcej błędów przez swoje rozkojarzenie.

Jak to znosić?

Mimo tego, że porada brzmi dość banalnie, jest jak najbardziej prawdziwa. Otóż… objawy przekwitania lepiej znoszą kobiety aktywne fizycznie, zdrowo się odżywiające i dbające o sobie – nie tylko w kontekście zabiegów urodowych, ale także – a może nawet przede wszystkim – w kontekście własnej psychiki. Aktywność sportowa, towarzyska, zawodowa, rozwijanie własnych pasji są w tym trudnym czasie tak samo potrzebne, jak odpowiednio dobrana terapia hormonalna.

Informacje dotyczące przekwitania oraz zdrowotne porady w okresie menopauzy znajdziesz na https://wylecz.to/pl/choroby/endokrynologia/menopauza-1392114862.html

Podobne Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here