Najczęstsze błędy przy wyborze dostawcy oprogramowania

0

O wyborze Software House, który dostarczy kluczowe oprogramowanie dla firmy napisano już wiele. Jednak nadal wielu przedsiębiorców – zarówno początkujących jak i bardzo doświadczonych – ma problemy z wyborem odpowiedniego dostawcy oprogramowania na zamówienie. Dlaczego wybór stanowi aż tak poważny problem?

Jakimi kryteriami warto kierować się przy wyborze dostawcy aplikacji? O jakich dwóch najczęstszych błędach warto pamiętać i w jaki sposób ich skutecznie unikać?

Kryterium ceny

Cena często stanowi podstawowe kryterium przy wyorze dostawcy oprogramowania. Produkcja oprogramowania na zamówienie nie jest tania i dlatego pokusa szukania oszczędności jest wyjątkowo duża. Czy warto opierać się na tym jednym czynniku?

Odpowiedź jest oczywista – nie warto. Oczywiście nie oznacza to, że należy wybierać oferty najdroższe. Kryterium cenowe powinno stanowić jedynie jeden z elementów całego systemu oceny otrzymanych ofert. Opieranie się wyłącznie na kosztach może skutkować zakupem produktu nieodpowiedniej jakości, poważnymi opóźnieniami i innymi negatywnymi dla biznesu skutkami.

Warto również przeanalizować koszty utrzymania oprogramowania i ewentualnych zmian, gdyż te mogą mieć znaczący wpływ na łączne wydatki. W skrajnych przypadkach może się bowiem okazać, że koszty utrzymania i modyfikowania oprogramowania będą wielokrotnie wyższe niż koszty pierwotnej produkcji i wdrożenia.

Portfolio Software House

Sprawdzenie portfolio i zbioru rekomendacji to jedna z najczęstszych rad dla poszukiwaczy odpowiedniego partnera technologicznego. Eksperci rynkowi sugerują, aby wybór ograniczać do tych dostawców, którzy mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem i tysiącami zadowolonych klientów. Czy naprawdę warto współpracować z popularnymi i renomowanymi firmami?

Otóż częstym problemem wielu firm programistycznych jest nadmiar zleceń. Szczególnie firm, które osiągnęły sukces w stosunkowo krótkim czasie i chcą maksymalnie wykorzystać nadarzające się okazje. Firmy te przyjmują z otwartymi ramionami nowych klientów niezależnie czy posiadają odpowiednie zasoby czy nie.

Jaki może być tego efekt? Nadawanie priorytetów projektom, opóźnienia oraz oddawanie niedopracowanych produktów. Może to być dużym problemem szczególnie dla klientów składających zamówienia o niewielkiej wartości, którzy będą traktowani gorzej niż klienci płacący duże kwoty.

Jak dokonać dobrego wyboru firmy programistycznej?

Jak zatem dokonać dobrego wyboru? Przede wszystkim zachowując zdrowy rozsądek. Zamiast szukać najtańszych ofert warto najpierw dokładnie określić budżet, który będzie przeznaczony na zakup oprogramowania oraz inne czynniki, które będą brane pod uwagę przy wyborze dostawcy.

Warto również wybierać firmy programistyczne, których skala działalności jest odpowiednia dla potrzeb zamawiającego. Małe firmy, rozpoczynające działalność i poszukujące swojej niszy na rynku, powinny zrezygnować z pokusy współpracy z rynkowymi gigantami. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór firm programistycznych, z którymi możliwa będzie współpraca na zasadach partnerskich.

Podobne Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here