Rehabilitacja dzieci – dlaczego warto wybrać specjalistów do rehabilitacji dziecięcej?

0

Nikt zapewne nie zaprzeczy, że rodzicielstwo wiąże się ogromna odpowiedzialnością oraz wymaga od nas zaangażowania, poświęcenia i nierzadko mnóstwa energii. Przecież praktycznie każdy rodzic robi wszystko aby jego dziecko jak najlepiej się rozwijało. Zdrowe odżywanie, wzmacnianie odporności, troska i opieka już od pierwszych dni życia, to wszystko nie tylko przejaw miłości, ale przede wszystkim chęć zapobiegnięcia wszelkim ewentualnym powikłaniom w przyszłości.

Niemniej jednak zdarza się w tym całym procesie pielęgnacji i dobrego wychowania naszej pociechy pominąć pewne ważne aspekty, które mogą rodzić daleko idące konsekwencje w zakresie rozwoju maluszka. Niejednokrotnie występują sytuacje gdy noworodek, na przykład podczas leżenia na plecach przybiera dziwne pozycje, które przez rodziców są często bagatelizowane z nadzieją, że wraz z wiekiem wszystko się unormuje. Nic bardziej mylnego. Każde nienaturalne zachowania dziecka powinniśmy traktować bardzo poważnie i zastanowić się nad zasięgnięciem pomocy specjalisty. W tym miejscu nasuwa się jednak pytanie, jakie czynności czy też ich brak u dziecka, które z zasady wydają się całkiem normalne, powinny wywołać w rodzicach niepokój.

Jako przykład można tutaj przytoczyć sytuację, w której noworodek leżąc w pozycji na brzuchu unosi główkę do góry. Bardzo często widując taki obraz nie tylko wśród dzieci własnych lub znajomych, ale również na powszechnie dostępnych fotografiach maluszków, czy w telewizji, nie widzimy w tym żadnego problemu. Niektórzy nawet uważają, że takie zachowanie dziecka świadczy o jego wzmożonej sile i niejednokrotnie jest traktowane jako cecha, która przyniesie dziecku korzyść w przyszłości. Niestety w tym wypadku może się okazać, że maleństwo najzwyczajniej ma kłopoty z napięciem mięśniowym i może wymagać rehabilitacji dziecięcej. Jest ono nierzadko także wynikiem występujących problemów podczas karmienia piersią, ubierania czy przejawia się w zaciskaniu przez dziecko piąstek. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skonsultować się z fizjoterapeutą wykwalifikowanym w zakresie pracy z najmłodszymi, który wdroży odpowiednią rehabilitację dziecka. W tym miejscu należy zaznaczyć, że problemy związane z leczeniem różnego rodzaju upośledzeń związanych z brakiem prawidłowego funkcjonowania organizmu, pojawiają się u dzieci na różnym etapie ich rozwoju. Dlatego pomoc specjalisty w tym zakresie już od najmłodszych lat, będzie miała swoje odzwierciedlenie w przyszłości, a niejednokrotnie prowadzi ona do całkowitego ich wyleczenia i poprawy jakości jak i komfortu ich życia.

W dzisiejszych czasach rehabilitacja dzieci stoi na coraz to wyższym poziomie. Na wielu uniwersytetach, akademiach, szkołach policealnych czy uczelniach prywatnych znajdziemy oferty kształcenia w zakresie fizjoterapii. Coraz większa ilość specjalistów zajmujących się rehabilitacją najmłodszych w Polsce, znacznie ułatwia rodzicom pomoc w pełnym realizowaniu obowiązku rodzicielskiego.

Więcej na temat fizjoterapii dzieci na stronie FizjoKreacja.pl

Podobne Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here