Rozwój fizyczny, psychiczny oraz społeczny malucha

0

Pod kątem naturalnym rozwijamy się fizycznie i psychicznie. Pod kątem kulturalnym rozwijamy się społecznie. Te trzy rodzaje rozwoju zależą nie tylko od naszych genów, ale również środowiska, w tym zwłaszcza nauczania i wychowania. Poznajmy bliżej jak wygląda rozwój malucha oraz na co zwracać w nim szczególną uwagę.

Rozwój a wzrost człowieka

Na początku warto rozróżnić rozwój od wzrostu. Otóż jeden i drugi proces okazują się bardzo ważnymi, ale przebiegają inaczej. Wzrost to po prostu rośnięcie. Odbywa się tylko w początkowej części życia i polega na zmianach ilościowych organizmu – jedynie fizycznych. Rozwój to z kolei kształtowanie się. Odbywa się przez całe życie i polega na zmianach jakościowych organizmu – zarówno fizycznych, jak też psychicznych. Jeśli chodzi o rozwój to wylicza się konkretne etapy rozwoju w życiu od poczęcia do śmierci.

Etapy rozwoju człowieka

Rozwijamy się jeszcze zanim przychodzimy na świat. Pierwszy etap rozwoju nazywa się etapem zarodkowym. Trwa w pierwszym trymestrze. Kształtują się wówczas zalążki wszystkich narządów. Drugi etap rozwoju nazywa się etapem płodowym. Trwa w drugim i trzecim trymestrze. Finalnie kształtują się wszystkie organy. Kolejne etapy rozwoju przebiegają już poza łonem kobiety. Najpierw etap noworodkowy. Trwa w pierwszych dniach życia. Następnie etap niemowlęcy i poniemowlęcy. Pierwszy trwa w pierwszym roku życia, a drugi w drugim i trzecim roku życia. Wreszcie etap dziecięcy. Trwa do dziesiątego roku życia. W etapach tych kształtuje się przede wszystkim nasza strona psychiczna. Wszystko zmienia się w kolejnym etapie, czyli pokwitania, zwanym też dojrzewaniem. Trwa między dziesiątym a dwudziestym rokiem życia. W nim górę bierze kształtowanie się strony fizycznej, wpływającej między innymi na naszą zdolność do reprodukcji. Po tym intensywnym rozwoju następuje etap dorosłości, przekwitania i starości. Trwają one kolejno od dwudziestego roku życia do śmierci. Przekwitanie obniżające libido, a u kobiet obniżające płodność, następuje około pięćdziesiątki. To etapy, gdy nasz umysł, nasze emocje i nasza wola ciągle się kształtują.

Rozwój fizyczny dziecka

W przypadku rozwoju fizycznego rozwój łączy się ściśle ze wzrostem. To nie tylko rośnięcie, to również dojrzewanie, przez co stajemy się istotami seksualnymi. Rozwój fizyczny dotyczy określonej jednostki.

Rozwój psychiczny dziecka

Jeśli chodzi o rozwój psychiczny, współgra on z naszym umysłem, naszymi emocjami i naszą wolą. W przypadku każdej osoby przebiegać może inaczej, wszystko zależy od temperamentu i wrażliwości, które też należy kształtować w jak najlepszym kierunku, zwłaszcza przez akceptację i miłość. Rozwój psychiczny dotyczy określonej jednostki.

Rozwój społeczny dziecka

Rozwój społeczny przygotowuje nas do życia. Jakkolwiek rozwinięci fizycznie i psychicznie byśmy nie okazali, to nie odnajdziemy się w świecie bez specjalnej socjalizacji. Dokonuje się ona w rodzinie, w szkole, na studiach, w pracy. Rozwój społeczny co prawda dotyczy określonej jednostki, ale rzutuje na społeczeństwo, w którym ta jednostka żyje.

Wychowanie dziecka to zadanie niezwykle trudne i wymagające. Jeśli poszukujesz informacji na ten temat, sprawdź stronę tatento.pl.

Podobne Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here