Soczewki twarde i miękkie – jakie wady wzroku korygują?

0

Soczewki kontaktowe miękkie korygują takie wady wzroku, jak: dalekowzroczność, krótkowzroczność czy starczowzroczność. Soczewki twarde, wykonane ze sztywnego szkła organicznego, stosowane są do leczenia astygmatyzmu wywołanego stożkiem rogówki, a także wykorzystywane są do ortokorekcji.

Soczewki twarde i miękkie – różnice

Soczewki kontaktowe stosowane są do korekcji różnych wad wzroku. O poszczególnych rodzajach szkieł można dowiedzieć się ze strony interntowej: http://ultraflex.pl/. Soczewki wykonane są z różnych materiałów – rozróżnia się szkła kontaktowe twarde oraz miękkie. Pierwsze z nich wykonane są ze szkła organicznego, który dobrze przepuszcza tlen, jednak materiał jest bardziej sztywny w porównaniu z lekkimi hydrożelowymi soczewkami miękkimi. Soczewki twarde dotykają oczu mniejszą powierzchnią, przez co łatwiej je zgubić przy wykonywaniu gwałtownych ruchów czy uprawianiu sportu. Szkła kontaktowe wykonane ze szkła organicznego są bardzo trwałe i można je nosić nawet przez 2 lata, a ich czyszczenie nie jest kłopotliwe. Soczewki miękkie wymagają bardzo dokładnej pielęgnacji i mycia oraz łatwiej je uszkodzić.

Soczewki kontaktowe miękkie – jakie wady wzroku korygują?

Soczewki miękkie korygują podstawowe wady wzroku, takie jak: dalekowzroczność, astygmatyzm, krótkowzroczność czy starczowzroczność. Wykonane są z delikatnych materiałów hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych, które charakteryzuje duża przepuszczalność tlenu. Soczewki kontaktowe miękkie łatwo dostosowują się do kształtu oka, przez co są praktycznie niewyczuwalne w trakcie noszenia. Rozróżnia się soczewki: toryczne, sferyczne, a także multifokalne. Szkła kontaktowe wykonane z miękkich materiałów częściej się wymienia, co jest zdrowsze i bardziej higieniczne dla oczu.

Soczewki twarde – kiedy się stosuje?

Soczewki twarde stosowane są głównie do ortokorekcji, która polega na zakładaniu szkieł kontaktowych tylko na noc. Twardymi soczewkami można korygować krótkowzroczność. Soczewki w trakcie snu modelują kształt rogówki, przez co odzyskuje ona swój prawidłowy kształt, co powoduje wyostrzenie się widzenia. Soczewki na noc poprawiają ostrość wzroku, bez konieczności stosowania innych metod korekcji w ciągu dnia. Twarde szkła kontaktowe stosowane są również po zabiegach chirurgicznych lub przeszczepach oczu, kiedy soczewki miękkie lub okulary nie są w stanie przynieść oczekiwanych rezultatów. Soczewki używane są również przy skomplikowanych wadach wzroku, takich jak stożek rogówki.

Podobne Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here