Ubezpieczenia turystyczne na Wyspach – o czym powiedzieć ubezpieczycielowi?

0

Polacy mieszkający na Wyspach, decydując się na odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, mają dostęp do zdecydowanie szerszej oferty niż w rodzimym kraju. Dotyczy to zwłaszcza osób zmagających się z chorobami przewlekłymi.

W Polsce wiele towarzystw ubezpieczeniowych odmawia wydania polisy osobom cierpiącym na choroby przewlekłe lub proponuje zwyżki w wysokości około 300% względem normalnej stawki. W razie zaostrzenia objawów chorobowych, dodatkowym stresem podczas wyjazdu staje się pokrycie kosztów leczenia. W Wielkiej Brytanii sytuacja jest nieco prostsza – istnieje gama ubezpieczeń specjalistycznych dla chorych przewlekle, określanych jako Pre existing medical travel insurance, oferowanych przez takie spółki jak Insurance Choice https://www.insurancechoice.co.uk/products/travel-insurance-products/travel-insurance-with-medical-conditions/.

O jakich chorobach należy poinformować towarzystwo?

Schorzeniem przewlekłym jest zaburzenie, które zostało zdiagnozowane jeszcze przed wyjazdem – jeśli bowiem podróżny dowie się o przewlekłej chorobie w zagranicznym szpitalu, nie ponosi dodatkowych kosztów opieki medycznej. Jeśli jednak nie poinformował ubezpieczyciela o postawionej diagnozie, musi liczyć się z wysokimi opłatami za leczenie – zarówno szpitalne, jak i ambulatoryjne.

Do chorób przewlekłych zaliczamy wszystkie zaburzenia związane z pracą serca i płuc – takie jak arytmia czy astma, zaburzenia psychiczne (np. depresja, nerwica), choroby wieku starczego, zaburzenia układu pokarmowego (takie jak choroba Leśniewskiego–Crohna czy celiakia), a także cukrzyca. Dotyczy to również nowotworów oraz wirusa HIV. Lista tego typu zaburzeń jest bardzo długa, choć nie każde wiąże się z wysokim ryzykiem – na przykład nadczynność czy niedoczynność tarczycy również są chorobami przewlekłymi, ale rzadko skutkują poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Co obejmuje polisa dla chorych przewlekle?

W razie wystąpienia lub zaostrzenia objawów choroby ubezpieczyciel bierze na siebie wydatki związane z leczeniem szpitalnym i ambulatoryjnym, a także transport medyczny. Często polisa obejmuje także zakup niezbędnych leków i opatrunków. Wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego dla chorych przewlekle jest rozsądną opcją, choć wiąże się z dodatkowymi kosztami. Przedstawienie ubezpieczycielowi historii choroby i indywidualne jej prześledzenie może jednak sprawić, że wysokość składki nie obciąży nadmiernie portfela, a uchroni przed sporymi wydatkami w razie niespodziewanych problemów zdrowotnych.

 

Zdarza się, że ubezpieczenie tego typu pozytywnie wpływa na komfort podróży nawet tych chorych, których choroba jest nieuleczalna, a rokowania bardzo złe. Terminalna diagnoza nie musi być przeszkodą w poznawaniu świata i doświadczaniu jego uroków.

Podobne Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here