Ważny element EKG i holtera – kabel pacjenta

 

Nowoczesność aparatów medycznych, m.in. EKG i holterów polega na odczycie cyfrowym, panelach i wyświetlaczach dotykowych. Co ciekawe, wiele z nich jest skonstruowane na zasadzie kompatybilności, dzięki czemu istnieje możliwość użycia tych samych podłączeń, końcówek, wózków medycznych, kabli i wtyczek oraz innych akcesoriów.

Dla przykładu aparat do wykonywania EKG oraz rozbudowana wersja tego badania, czyli holter mają taką samą zasadę działania, choć nieco odmienną budowę. Każde z tych urządzeń jest zaopatrzone w wiązkę kabli. Wiązka z jednej strony zakończona jest wtyczką podłączeniową, a z drugiej elektrodami. Ilości elektrod są różne, zależnie od tego, ile odprowadzeń w danym badaniu jest potrzebne. Kable większości są kompatybilne dzięki uniwersalnej wtyczce, więc poradnie czy szpitale zaopatrują się w różne wersje. Do badania wysiłkowego z podłączeniem EKG, stosuje się na przykład 12 odprowadzeń, a do pomiarów treningowych w ramach rehabilitacji kardiologicznej zaledwie 2.

Wiązki kabli pacjenta są dostępne w dwóch wersjach. Jedne są zakończone elektrodami, na które nakłada się jednorazowe przylepce, zmieniane przy każdym badaniu. Inna wersja to zakończenia z możliwością zamontowania elektrod gruszkowych lub klipsowych wielokrotnego użytku. Wybór rodzaju kabli także uzależniony jest od formy badania. Chwilowe EKG w warunkach gabinetu lekarskiego może być wykonane z użyciem na przykład elektrod gruszkowych. Natomiast przy próbie wysiłkowej, gdzie pacjent znajduje się w ruchu, albo przy holterze, gdzie badany znajduje się w różnych sytuacjach, sprawdzą się wyłącznie płaskie elektrody z przylepcem. To gwarantuje większą trwałość podłączenia. Takie kable są zakończone elektrodami, z których każda ma inny kolor, co znacznie ułatwia personelowi zamontowanie ich w odpowiednich miejscach na ciele pacjenta.

Kolejna cecha, wynikająca z postępu w dziedzinie elektroniki medycznej, to możliwość przesyłania odczytów badania wprost do komputera, albo za pomocą kabla usb, albo też już zupełnie nowocześnie, sygnałem wi-fi. To przyspiesza przekazywanie informacji, a także daje możliwości przechowywania na dyskach ogromnej ilości pomiarów, odpowiednio skatalogowanych. Taka baza danych to świetny obszar badawczy, ale też możliwość stosowania porównań w odczytach danego pacjenta. Dodatkowa zaleta tych urządzeń, to ich duża wytrzymałość. Jest to zwykle sprzęt mobilny, więc też przewidziany do użytkowania poza gabinetem i przez różne osoby. Trwałość obecnych aparatów, jak i wszelkich wtyczek i kabli jest tak duża, że sprzęt może służyć długo i niezawodnie, bez przekłamań w odczytach.

Autor: dystrybutor sprzętu Aspel kredos.pl.

Więcej: https://kredos.pl/kable-pacjenta

podobne wpisy

(fem)zdrowie

Active Mind Complex  – nowość od Herbalife wspierająca pracę mózgu

Blisko 3/4 Polaków przyznaje się do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Sprawności umysłowej nie pomaga codzienny stres, przemęczenie, nadmiar obowiązków. Co więcej, problem ten dotyka wszystkie grupy wiekowe. Odpowiednia dieta, suplementacja i ruch mogą wspomóc pracę mózgu i poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Czytaj...
(fem)zdrowie odżywianie

MRP, czyli o posiłkach w proszku i jedzeniu przyszłości…

MRP  Meal Replacement Powders to odżywcze, wieloskładnikowe, zbilansowane produkty spożywcze w postaci proszku lub formie stałej jako batonik. Posiłki w proszku są tak skomponowane, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek. Zawierają wszystkie niezbędne, właściwe dla danego dania witaminy, mikroelementy oraz wszelkie niezbędne substancje odżywcze, jakie ludzki organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. 

Czytaj...
(fem)zdrowie

Otwarcie Laboratorium Centralnego DIAGNOSTYKA

DIAGNOSTYKA to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Od ponad 20 lat nieustannie stawia na rozwój oraz najwyższą jakość proponowanych badań i usług.  To 180 nowoczesnych laboratoriów, 7000 wykwalifikowanych pracowników i 1000 punktów pobrań dedykowanych bezpośredniej obsłudze pacjentów. Czy wiesz, że tylko w ubiegłym roku w laboratoriach DIAGNOSTYKA wykonano łącznie ponad 120 milionów badań?

Czytaj...