Jak wygrać z zespołem jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego jest uciążliwą dolegliwością, która może przebiegać z nawrotami i wymaga kompleksowego podejścia do leczenia. Dotychczasowe badania nie dały jasnej odpowiedzi, co stanowi jego przyczynę, a jedynie wyłoniły spektrum możliwych powodów.

Z dostępnych danych wynika, że 80% chorych osób to kobiety. Na dodatek tendencję do problemów z jelitem mają także młode osoby w wieku szkolnym.

Charakterystyczne objawy zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego, określany też jako zespół nadwrażliwego jelita, wiąże się z czynnościową dysfunkcją jelit. Stanowi przyczynę dyskomfortu odczuwanego w jamie brzusznej lub bólu. Schorzenie ma charakter przewlekły i nawrotowy. Zdarza się, że towarzyszy innym chorobom układu pokarmowego, a ponadto objawy nie zawsze w oczywisty sposób sugerują zespół jelita drażliwego. Dyskomfort i ból brzucha zwykle chwilowo maleją po wypróżnieniu. Zmienia się regularność wypróżnień. Występują biegunki lub zaparcia, z którymi trudno sobie poradzić. Po długotrwałych zaparciach może pojawiać się rozwolnienie i odwrotnie. Konsystencja stolca odbiega od normy. Osoby cierpiące na tą chorobę często skarżą się na skurcze w obrębie jamy brzusznej. Odgłosy i uczucie przelewania, wzdęcia i gazy przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Bardzo uciążliwe się nagłe parcia, które wymuszą natychmiastową wizytę w toalecie. Do częstych objawów zalicza się również uczucie niepełnego wypróżnienia.

Potencjalne przyczyny choroby

Badania nad zespołem jelita drażliwego trwają. Początkowo uważano, że to choroba powstająca na tle nerwowym pod wpływem czynników stresogennych, ale spektrum przyczyn zostało rozszerzone. Stres, depresja i wszelkie napięcia emocjonalne mogą wywoływać zespół jelita drażliwego, ale choroba może wiązać się także z obciążeniami genetycznymi, przebytymi infekcjami przewodu pokarmowego i brakiem równowagi we florze bakteryjnej jelit.

Właściwa diagnoza

Diagnoza dotycząca zespołu jelita drażliwego powinna zostać postawiona poprzez wykluczenie innych chorób, a w tym celu warto zdecydować się na kolonoskopię, dzięki której możliwe jest sprawdzenie stanu jelita grubego. Zaleca się również gastroskopię. W diagnostyce wykorzystywane jest badanie kału, które może wykazać, czy znajdują się w nim niepożądane bakterie i grzyby. Choroba przebiega w różny sposób u każdej osoby, dlatego o metodach badań decyduje lekarz.

Terapia przynosząca efekty

W przypadku zespołu jelita drażliwego kompleksowe działanie stanowi podstawę sukcesu. W dolegliwościach mogą pomagać środki rozkurczowe, ale to tylko doraźne rozwiązanie. Konieczne jest pozostawanie pod opieką lekarza specjalisty takiego jak gastrolog, ale bardzo ważna jest też konsultacja z dietetykiem, ponieważ odpowiednie menu może bardzo skutecznie wspomóc leczenie. Istotną rolę odgrywa zadbanie o równowagę psychiczną. Z pomocą przyjdzie psychoterapeuta, jeśli trudno samodzielnie poradzić sobie z problemami i stresem, ale można też spróbować się wyciszyć poprzez spacery czy podejmowanie aktywności, które sprawiają nam przyjemność.

podobne wpisy

medycyna

Wizyta u ortodonty – co warto wiedzieć?

Jak przygotować się do wizyty? Ile kosztuje? Czym zajmuje się ortodonta i co leczy? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście. Przeczytaj i sprawdź co powinieneś wiedzieć o wizycie u ortodonty.

Czytaj...
medycyna

Jakie objawy ma grzybica?

Jedna z najczęściej spotykanych chorób skóry. Łatwo można zarazić się nią na przykład na basenie, lecz pomimo częstego spotykania, nie każdy wie jakie ma objawy. Przeczytaj i sprawdź jak się chronić i czego unikać.

Czytaj...
Plusssz Junior Multiwitamina
dzieci medycyna polecane

Recepta na regenerację organizmu malucha po chorobie

Za oknem jesień w pełni i coraz częściej witają nas szare i deszczowe poranki. Przy częstych wahaniach temperatury na zewnątrz, ciężko uchronić malucha przed infekcją. Pierwszy kaszel, katar i ból głowy macie już za sobą? Podpowiadamy jak zadbać o odpowiednią regenerację organizmu, która zapobiegnie nawrotom choroby.

Czytaj...