Co dozwolone, a co zabronione, gdy karmisz piersią…

 
Nie odchudzamy się, tylko zdrowo odżywiamy
 
W okresie karmienia piersią nie powinno się stosować diet odchudzających ani przyjmować żadnych suplementów, które rzekomo pomagają w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Nie możemy, ale też nie musimy tego robić, gdyż naturalne karmienie dziecka i samo produkowanie pokarmu przez nasz organizm to spalanie kilkuset (nawet 700) kilokalorii dziennie. Wystarczy zatem jedyne zdrowo się odżywiać – wyeliminować z jadłospisu tłuste i smażone potrawy, słodycze, pieczywo, a zwiększyć w codziennej diecie ilości spożywanych warzyw, kasz, owoców, mięsa, ryb…
 
Unikamy alergenów… tak na wszelki wypadek

 
Karmiąc dziecko piersią musimy pamiętać o tym, że nasze posiłki wpływają także na to, co „zjada” z mlekiem nasz niemowlak. Ponieważ ostrożności nigdy za wiele, warto unikać takich składników, które mogą być powodem alergii u dziecka: orzechy, mleko, niektóre owoce…
 
Dużo pijemy, ale odstawiamy używki
 
Niegazowana woda mineralna, soki, herbata zielona, kawa zbożowa… w dowolnych ilościach. Nie pijemy natomiast żadnych napojów gazowanych, kawy i alkoholu.
 
Uprawiamy sport

 
Oczywiście na poziomie amatorskim, a nie zawodowym, bo sport wyczynowy lub sforsowanie organizmu mogłyby powodować zatrzymanie laktacji). Zależnie od indywidualnego gustu, postawmy na: pływanie, fitness, bieganie, taniec…
 
Nie przyjmujemy leków bez konsultacji

 
Mitem jest, że w okresie karmienia piersią nie można aplikować sobie żadnych leków. Niektóre można, ale zawsze po konsultacji z lekarzem. Jest wiele bezpiecznych środków farmakologicznych (wybrane leki przeciwbólowe, antybiotyki, lekarstwa stosowane miejscowo, etc.), które nijak nie zaszkodzą karmionemu w naturalny sposób dziecku.
 
Możemy stosować antykoncepcję

 
Kobiety karmiące mają tu całkiem szeroki wachlarz możliwości: środki mechaniczne (prezerwatywy) i chemiczne (globulki dopochwowe), jak również hormonalne (tabletki antykoncepcyjne) nie zaburzają laktacji, jednakże decyzję o wyborze konkretnej metody należy podjąć po konsultacji z ginekologiem.
 
Dbamy o siebie, o relaks i bezstresową codzienność

 
Aby wszystko szło dobrze, karmiąca mama powinna być spokojna, wypoczęta, uśmiechnięta. Czasem trudno osiągnąć taki idealny stan w sposób naturalny, dlatego trzeba zadbać o swoje samopoczucie. Fryzjer? Kosmetyczka? Masaż? Dozwolone jest wszystko, co sprawia przyjemność. Nie wykonujemy tylko głębokich chemicznych pillingów medycznych oraz wybielania zębów.
***
Wbrew pozorom, zakazów nie ma tak dużo, a większość z tego, o czym trzeba pamiętać, przychodzi kobiecie w sposób naturalny. Karmienie piersią nie musi być trudnym do zniesienia okresem wyrzeczeń. Może być tylko czasem szczególnym i wyjątkowym w życiu naszym i naszego dziecka.

Źródło: http://www.osesek.pl/podstawy-zywienia-dziecka/karmienie-piersia.html
 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Najpopularniejsze telefony w 2021

0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

(fem)rodzina

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie?

  Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Klimat oczekiwania i rodzinnych świąt podkreślają światełka, stroiki, choinka, wieniec na drzwiach i oczywiście wszechobecne gałązki, na których pojawiają się szyszki ozdobne, bombki, kokardki. To fantastyczne tło dla spotkań, posiłków, prezentów. W wielu wariantach widać lokalne tradycje, religijne tło oraz modę. Boże Narodzenie to prawdziwe wyzwanie […]

  Czytaj...
  (fem)rodzina seks i związki

  Największe problemy współczesnych związków

   Jesteśmy istotami społecznymi więc przez całe życie wchodzimy w relacje z innymi ludźmi. Dorastając, często łączymy się w pary, tworzymy związki i zakładamy rodziny. Jednak często w tych relacjach dochodzi do spięć, z którymi nie potrafimy sobie radzić.

   Czytaj...
   (fem)rodzina dzieci

   Wieże z klocków i miecze z patyków, czyli co o etapie rozwoju dziecka mówią jego zabawy?

    W niemowlęctwie i wieku przedszkolnym bardzo intensywnie zmienia się i rozwija sposób bawienia się oraz wchodzenia w interakcje z rówieśnikami. Obserwowanie dziecięcych zabaw może dostarczyć wielu cennych informacji na temat momentu rozwojowego, w którym dziecko się znajduje.

    Czytaj...