Coraz większy dostęp do aparatów leczących bezdech senny

0

W Polsce ok. 1,5 mln ludzi cierpi na bezdech senny. Według szacunków choroba może dotykać nawet 24 proc. mężczyzn i 9 proc. kobiet. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na tę chorobę. Jak się leczy bezdech senny?

Urządzenia do leczenia bezdechu stają się coraz popularniejsze i dostępniejsze. Obturacyjny bezdech senny jest bowiem dość często występującą dolegliwością. Mimo to wciąż wiele osób nie zdaje sobie z niej sprawy. Wielu pacjentów nie zostało bowiem zdiagnozowanych i objętych opieką z uwagi na skryty przebieg choroby.

Głośne, nieregularne chrapanie przerywane ciszą, niespokojny sen, nagłe wybudzenia, nadmierna potliwość w nocy, a także poranny ból głowy, uczucie zmęczenia i nasilona senność w trakcie dnia to niektóre z objawów bezdechu sennego. Zdarza się jednak, że symptomy nie występują. Co piąty chory nie odczuwa bowiem objawów choroby.

Aparaty do leczenia bezdechu coraz dostępniejsze

Obecnie, nie ma możliwości skutecznego farmakologicznego leczenia bezdechu sennego. W przypadku osób z łagodną postacią bezdechu wystarczy nieraz jedynie zmiana trybu życia, zredukowanie masy ciała, unikanie spożywania alkoholu i leków uspakajających.

W niektórych przypadkach pomocny okazuje się zabieg laryngologiczny. Dzięki niemu można np. usunąć przeszkodę blokującą swobodny przepływ powietrza. W leczeniu bezdechu znajdują zastosowanie także protezy dentystyczne powiększające przestrzeń gardła lub regulujące stopień wysunięcia żuchwy.

W przypadku zaawansowanego stadium choroby stosuje się protezy powietrzne, które – dzięki wytwarzaniu dodatniego ciśnienia – umożliwiają choremu właściwe oddychanie likwidując w ten sposób chrapanie i bezdechy oraz przywracając właściwe dotlenienie organizmu. Respirator na bezdech sprawia, że u chorego znikają także objawy znużenia i senności w trakcie dnia.

Urządzenie do leczenia bezdechu sennego, czyli aparat CPAP wtłacza przez noc – za pośrednictwem dopasowanej do twarzy chorego maski – powietrze do płuc pod ustalonym, zwiększonym ciśnieniem.

Istnieją różne rodzaje urządzeń. Aparat na bezdech nocny auto CPAP rozróżnia poszczególne fazy oddechu i dostosowuje ciśnienie do aktualnego oporu górnych dróg oddechowych. Z kolei urządzenie BiPAP odróżnia wdech od wydechu i zmienia odpowiednio ciśnienie przez co zwiększa komfort snu.

Do urządzeń CPAP stosuje się także specjalne maski do leczenia bezdechu sennego. Istnieją maski twarzowe oraz nosowe, które dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Oferta urządzeń do leczenia bezdechu rośnie. Aparaty różnią się między sobą parametrami, co więcej – przeznaczone są także do stosowania w domu, podczas snu pacjenta. Co równie istotne, urządzenia są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Sprawdź aparaty do leczenia bezdechu tutaj.

Podobne Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here