Czy badanie USG jest bezpieczne?

0

Badanie USG jest jednym z najbardziej popularnych badań we współczesnej medycynie. Sprawdzamy, czy może być szkodliwe dla zdrowia.

Czy badanie USG jest bezpieczne?

Ciężko znaleźć osobę, która chociażby raz nie była na badaniu USG. Nawet, jeśli znajdziemy taką osobę, to pewne jak w banku mamy to, że pośrednio miała ona do czynienia z USG przed narodzinami.

Co to jest ultrasonografia?

Badanie USG jest inaczej nazywane ultrasonografią. Jest to bardzo popularna metoda diagnostyczna. Dzięki wynikom tego badania mogą być podejmowane decyzje dotyczące dalszego leczenia, rehabilitacji itp. Ultrasonografia jest badaniem obrazowym, a co za tym idzie, pokazuje wielkość, kształt i stan narządów.

Badanie USG polega na wysyłaniu przez ultrasonograf fali akustycznych, niesłyszalnych dla ludzkiego ucha, które bezboleśnie wnikają w ludzkie ciało. Musi być ono wcześniej odsłonięte oraz posmarowane odpowiednim żelem ułatwiającym przewodzenie fal. Narządy odbiją fale, dzięki czemu ultrasonograf przekłada je na obrazy, pokazując kształty (w tym odchylenia od normy).

Co umożliwia USG?

USG umożliwia przede wszystkim wychwycenie wszelkich zmian w narządach. Ultrasonografy wykorzystuje się m.in. do badania:

  • jamy brzusznej,
  • serca (ECHO serca),
  • piersi,
  • tarczycy,
  • węzłów chłonnych,
  • stawów.

Ultrasonografia umożliwia zlokalizowanie i rozpoznanie guzów, zgrubień oraz innych nieprawidłowości. Ponadto w ginekologii przeprowadza się badanie USG transwaginalne. Dzięki niemu można wykryć mięśniaki, torbiele, choroby nowotworowe.

Dodatkowo badanie to pozwala na ocenę stanu dna macicy oraz szyjki macicy. Badanie USG macicy jest podstawowym badaniem podczas ciąży. Umożliwia ono potwierdzenie prawidłowego przebiegu ciąży oraz właściwego rozwoju płodu. Jest także pierwszą metodą oceniającą, która może być podstawą do skierowania na dodatkowe badania prenatalne.

Bezpieczeństwo a badanie USG

Jak już wspomniano, badanie USG opiera się na falach akustycznych. Dlatego też w przeciwieństwie np. do badania rentgenowskiego jest ono całkowicie bezpieczne. W końcu organizm nie jest wystawiony na szkodliwe promieniowanie. Badanie USG może być wykonywane często, w niewielkich odstępach czasu. Dodatkowo jest bezbolesne, a wyniki dostępne są praktycznie od razu.

W przypadku badania ultrasonograficznego nie trzeba wprowadzać do organizmu żadnych substancji. Taka sytuacja ma miejsce np. podczas rezonansu magnetycznego. Substancja ta nie jest szkodliwa, jednak niektóre osoby mogą na nie reagować problematycznie. Co ciekawe ultrasonografia jest metodą, która wspiera bezpieczeństwo innych badań. Używa się jej np. podczas biopsji. Dzięki temu łatwiej jest pobrać próbkę tkanki do badania histopatologicznego. Pobieranie materiału jest wówczas bezpieczniejsze i bardziej precyzyjne.

Pacjent poddany badaniu ultrasonograficznemu nie ma się czego obawiać. Jest ono w pełni bezpieczne. Nie towarzyszy mu żaden ból ani dyskomfort. Co więcej, jest ono bardzo precyzyjnym badaniem. Zapewne dlatego jest tak często stosowane w celach diagnostycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here