Czy warto inwestować w pióra wieczne?

0

Dziś inaczej niż było to jeszcze kilkanaście lat temu zdecydowanie spada udział piór wiecznych w rynku przyrządów do pisania. Wśród wszelkiego rodzaju długopisów, piór kulkowych czy piór na inne naboje, pisaków i innych przyrządów pióra wieczne wyróżniają się niezwykłą jakością, co za tym idzie kosztują o wiele więcej. Czy warto więc inwestować w tego rodzaju materiały piśmiennicze? Dla kogo takie pióra i jakie są główne korzyści z ich stosowania?

Czym jest pióro wieczne?

Przyrządy do pisania, jakimi są pióra wieczne wyróżniają się tym, że kluczowe znaczenie ma w nich ciekły atrament. Atrament ten spływa siłą grawitacji do stalówki i właśnie dzięki temu tekst wyczarowany za pomocą takiego pióra jest znacznie ładniejszy i sprawia wrażenie szlachetniejszego. O czym niewiele osób wie, pióra wieczne znane były człowiekowi jeszcze wcześniej niż ołówek. W tego typu piórze ważnym elementem jest też stalówka, która może przybierać formę albo prostą, albo skośną (zagorzałych zwolenników mają oba te rozwiązania). 

Szlachetny przyrząd do pisania 

W zamierzchłych czasach, kiedy pisanie odbywało się wyłącznie ręcznie, znaczenie piór było większe, ponieważ ich używanie wiązało się z mniejszym niż w przypadku innych przyrządów piśmienniczych zmęczeniem dłoni. Dziś główną zaletą stosowania piór wiecznych jest szlachetność liter, jakie z ich udziałem powstają. Co oczywiste, wyprodukowanie jednego pióra wiecznego jest znacznie bardziej kosztowne niż produkcja zwykłego długopisu, dlatego też ten drugi mniej kosztuje. To jednak nie długopisem, a piórem podpisuje się akty małżeństwa, akty notarialne czy wpisy do wszelkiego rodzaju ksiąg. Pióro wieczne nadaje prestiżu zarówno osobie, która go używa, jak i dokumentowi, który owym piórem został podpisany. O szlachetności wiecznych piór niech świadczy fakt, że ceny tych najtańszych zaczynają się od kilkudziesięciu, a kończą na kilku tysiącach złotych.

Zalety używania piór wiecznych

Pisanie piórem zamiast długopisem ma ogromne znaczenie dla charakteru pisma. Wszystko co piszemy piórem jest bardziej osobiste, ale też trudniejsze. Długopis powstał by było szybko i skutecznie, pisanie piórem wymaga nie tylko więcej uwagi (bo przecież atrament może się rozmazać), jest też bardziej czasochłonne. Nie zmienia to fakty, że pióro wieczne jest przyrządem osobistym i tak samo wpływa na charakter naszego pisma, czyniąc go bardziej dokładnym i doskonaląc z każdą kolejną literą.

Koh i Noor – austriacka elegancja w piśmiennictwie 

Kto choć raz miał w rękach grafit z ołówka, wie jak ważne było jego wykorzystanie do produkcji narzędzi piśmienniczych. Na pomysł pomieszania glinki kaolinowej z grafitem wpadł założyciel firmy Koh i Noor. Powstał w ten sposób jedyny i niepowtarzalny wkład do ołówka, który ów właściciel opatentował i dał w ten sposób początek firmie, której siedziba dziś mieści się w Czeskich Budziejowicach, a znana jest pod szyldem Koh-I-Noor Hardtmuth a.s.

Historia piśmiennictwa w pigułce

Nie wszystkim wiadomo, że pomiędzy okresem kiedy człowiek używał do zapisywania na ścianach informacji za pomocą węgla a wynalezieniem ołówka, jest jeszcze pióro wieczne, a właściwie jego protoplasta. Z informacji docierających ze stanowisk archeologicznych w Egipcie wynika, że już w grobowcach faraonów znajdywano coś podobnego do dzisiejszych wiecznych piór. Oczywiście zanim człowiek nauczył się zapisywać swoje myśli za pomocą liter czynił to poprzez pismo klinowe, ale kiedy już pojawił się alfabet, zaczęto zastanawiać się jak znaleźć skuteczny sposób na utrwalenie go w przestrzeni i jakich środków do tego używać. Niedługo później pojawił się pergamin, specjalnie przygotowywano skóry, a dalej był papirus i w końcu coś co przypomina dzisiejszy papier. Ponieważ przez znaczną część historii ludzkości pismo było znane jedynie ograniczonej grupie społeczeństwa, jego znajomość była wyróżnikiem, a umiejętność pisania wydawała się być czymś, czego uczy się przez całe życie. Dopiero wynalezienie ruchomej czcionki sprawiło, że przepisywanie ksiąg przez mnichów straciło na znaczeniu, a wszystkie książki kiedykolwiek przepisane ręcznie zaczęły przybierać na wartości, stanowiąc dziś obiekt pożądania kolekcjonerów. Sama historia przyrządów piśmienniczych nie mogłaby obyć się bez takich nazw jak Parker, Koh i Noor, Waterman czy Faber-Castel.

Co produkuje Koh i Noor

Dziś założona pod koniec osiemnastego wieku firma produkuje głównie różnego rodzaju materiały piśmiennicze. Miejsce dzisiejszej siedziby firmy Koh i Noor nierozerwalnie związane jest z burzliwymi losami Europy, ponieważ miasto, w którym firma stacjonuje należało kiedyś do Cesarstwa Austriackiego. Firma produkuje przeróżne materiały piśmiennicze, począwszy od ołówków i kredek do wykorzystania w domu. Przez półprofesjonalne i profesjonalne ołówki automatyczne i zupełnie profesjonalne i używane w poważnych biurach projektowych przybory kreślarskie do rysunku technicznego. Koh i Noor mimo zajmowania się też profesjonalnymi przyrządami piśmienniczymi, oferuje produkty ze średniej półki cenowej, dostępne dla każdego a od dawna charakteryzujące się doskonałą jakością i trwałością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here