Czym są kontrakty CFD?

Kontrakty CFD nazywane również kontraktami na różnice kursowe (z ang. contract for difference), swoją specyfikę odnoszą do zawartej umowy między stroną kupującą a sprzedającą. Obie strony transakcji są przy tym zobligowane do wymiany określonej kwoty, która stanowi różnicę między wartością początkową pozycji i jej zamknięcia.

Cena za kontrakty CFD jest zależna od ruchów dóbr takich jak akcje, surowce czy obligację na rynku. Zysk w tym przypadku można uzyskać zarówno na spadku jak i na wzroście.

Specyfika kontraktów CFD

Transakcje wykorzystujące kontrakty CFD są specyficzną formą koncentracji kapitału, która różni się znacząco od klasycznego zakupu akcji na giełdzie. Znaczącą różnicą jest fakt, że inwestując w kontrakt różnicy kursowej, nie jesteś faktycznym posiadaczem akcji czy waluty. W tym wypadku mechanizm działania można opisać jako generowanie zysku na podstawie wzrostów lub spadków ceny instrumentu bazowego. Dobry inwestor otrzymuję więc możliwość kupna dóbr taniej i ich sprzedać z zyskiem, jak również zakup towarów o wartości niższej, niż otrzymał za ostateczną transakcję.

Kontrakty CFD są opłacalną formą inwestycyjną, ale niosą ze sobą również większe ryzyko np. w postaci nie zaznajomienia się z mechanizmem “dźwignij”. Priorytet jest wykorzystanie renomowanej platformy, wielokrotnie nagradzanej i cieszącej się dużym zaufaniem. Jeśli nie jesteś przekonany, kliknij tutaj i zapoznaj się z działalnością Saxo Bank, oferującej dostęp do ponad 9000 kontraktów.

Opłacalność kontraktów na różnice

W celu zaznajomienia się z najnowszymi odkryciami giełdy międzynarodowej odnośnie zalet, jakie niesie ze sobą inwestycja w kontrakty CFD, polecamy zapoznać się z artykułem zamieszczonym na Acquisition International.

Warto jednak opisać w skrócie mechanizm działania kontraktów tego typu w praktyce. Wspomnieliśmy już o “dźwigni”, która w przypadku tego typu transakcji może przynieść znacznie większy zysk niż klasyczna forma inwestycyjna, która opiera się na zasadzie 1:1. Za przykład mogą posłużyć dowolne akcje, których chcemy zakupić powiedzmy 50 000, a każda z nich posiada wartość 0,50 zł. Łatwo obliczyć, że musimy posiadać kapitał odpowiadający 25 000 złotych, co może być problematyczne, zwłaszcza kiedy zależy nam na ulokowaniu go w kilku różnych miejscach, na różnych płaszczyznach inwestycyjnych.

Korzystając z “dźwignij”, po prostu obniżamy wkład własny, proporcjonalnie w zależności od wybranej formy oferowanej przez konkretną platformę. W przypadku wykorzystania dźwignij 2:1, oznacza to, że nasz wkład (depozyt zabezpieczający) wynosi jedynie 12 500 zł. Taki rodzaj transakcji może przynieść dużo większy i szybszy zysk, jednak warto korzystać z renomowanych platform w tym celu, gdyż straty również są proporcjonalnie wyższe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

podobne wpisy

inwestycje i finanse

Biogo S.A. rozpoczął pierwszą emisję akcji. Szansa dla inwestorów.

Popularność zdrowego stylu życia, rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz chęć nabywania produktów wysokiej jakości – wszystko to przyczynia się do szybkiego rozwoju rynku żywności bio. Lider w tym segmencie – internetowy sklep Biogo.pl właśnie rozpoczął pierwszą emisję swoich akcji. Inwestorzy mogą teraz stawiać na zdrowie, a dodatkowo zmienić świat na lepsze.

Czytaj...
inwestycje i finanse

Czy warto zadłużać się na wesele?

Wiele osób zastanawia się, czy pożyczka na wesele jest dobrym pomysłem. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niejedna para marzy o tym, aby zorganizować huczne przyjęcie dla rodziny oraz przyjaciół. Śmiało można powiedzieć, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w całym życiu.

Czytaj...
inwestycje i finanse

Wpływ koronawirusa na 3 główne kryptowaluty

Koronawirus rozprzestrzenia się po całym świecie w ekspresowym tempie. Pandemia ma ogromny wpływ na główne gospodarki światowe, a co za tym idzie także na zmienność cen kryptowalut.

Czytaj...