Dom opieki – jaki wybrać? na co zwrócić uwagę?

0

Osoby starsze, w szczególności niepełnosprawne i przewlekle chore, wymagają opieki, często całodziennej, a nawet całodobowej. Najbliżsi seniorów, ze względu na pracę i inne obowiązki, zazwyczaj nie są w stanie poświęcić seniorowi dostatecznie dużo czasu, wtedy z pomocą przychodzą domy opieki i opiekunowie, którzy mogą zajmować się seniorem w domu.

Jak wybrać instytucję, w której senior będzie czuł się bezpiecznie lub opiekuna, który zapewni należytą opiekę?

Wybór domy opieki ‒ o czym pamiętać?

Wybór domu opieki nie należy do najprostszych zadań, trzeba przemyśleć i sprawdzić wiele kwestii. Od czego zacząć?

1. Czas opieki – wszelkie poszukiwania dobrze rozpocząć od rozważenia czy niezbędna jest opieka całodobowa, dzienna czy kilkugodzinna. To punkt wyjścia.

2. Miejsce opieki ‒ kolejna istotna kwestia to to, czy lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie seniora w ośrodku czy współpraca z opiekunem, który będzie przyjeżdżał do domu seniora.

3. Zakres obowiązków – jeśli zdecydujemy się na opiekuna, który będzie przyjeżdżał do domu seniora, niezmiernie ważne jest dokładnie ustalenie zakresu obowiązków. Dobrze ustalić czy opiekun powinien również zajmować się domem, na przykład wykonywać drobne prace porządkowe, robić zakupy, przygotowywać posiłki, pomagać seniorowi w wykonywaniu czynności higieniczno-pielęgnacyjnych, podawać leki, umawiać wizyty u specjalisty i pomagać w dotarciu na nie.

4. Wybór ośrodka opieki ‒ jeśli zdecydujemy się na ośrodek opieki, przed umieszczeniem seniora w konkretnej placówce powinniśmy sprawdzić takie kwestie, jak:

  • stan prawny ośrodka
  • wyposażenie, na przykład winda, przyciski alarmujące
  • sprzęt rehabilitacyjno-medyczny
  • personel lekarsko-pielęgniarski

Oprócz sprawdzenia informacji na stronie i przeczytaniu opinii, dobrze też samemu odwiedzić kilka miejsc ‒ oczywiście bez zapowiedzi. Nawet kilkuminutowa wizyta dostarczy nam szeregu informacji.

OpiekaSilesia.pl ‒ profesjonalne doradztwo

Jak już wspomnieliśmy powyżej, wybór domu opieki czy opiekunka dla seniora to trudne zadanie, warto więc zdać się w tej kwestii na specjalistów. Wszystkim zainteresowanym polecamy firmę Opieka Silesia. Opieka Silesia zapewnia profesjonalne doradztwo w zakresie wyboru odpowiedniej dla seniora placówki na terenie całego województwa śląskiego. Firma od lat współpracuje z zaufanymi placówkami medycznymi i opiekunami osób starszych. Doskonała znajomość rynku i wieloletnie doświadczenie będą niezwykle pomocne i sprawią, że będziemy spokojni o bezpieczeństwo seniora.

Podsumowanie

Zarówno wybór domu opieki, jak i placówki medycznej bądź opiekuna dla seniora nie należy do prostych zadań. Aby znaleźć osobę godną zaufania bądź placówkę, w której osoba starsza będzie czuła się bezpiecznie lub komfortowo, niezbędny są dokładny research, analiza stanu prawnego danej instytucji, czy sprawdzenie jakim wyposażeniem dysponuje. Warto tutaj zdać się na pomoc specjalistów, którzy doskonale znają rynek i pomogą nam w znalezieniu odpowiedniej dla seniora placówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here