Dziwny jest ten świat

 

Kiedyś ludzie ciężko pracowali po to by osiągnąć to, o czym my dziś nie myślimy prawie wcale: nie być głodnym, mieć buty choć na zimę, żeby w domu było ciepło. Kiedyś sąsiad biegał po to, żeby ugasić pożar, albo złapać kurczaka na zupę. Drwal ćwiczył muskulaturę przy okazji zmagań z drzewem, a jego żona nosząc wodę z pobliskiej studni.
 
Swoją siłę należało wykorzystać z pożytkiem. Zgromadzone na zimę jedzenie wydzielać racjonalnie, odpadkami dzieląc się ze zwierzętami z gospodarstwa. Na przednówku piekło się podpłomyki z mączki rybnej, którą pozyskiwano mieląc co większe ości. Inne kultury praktykowały w tych dniach długie posty, wierząc, że to oczyszczenie dla ciała i ducha – taka była konieczność, bo jedzenia wczesną wiosną nie było: zapasy zostały już zjedzone, a nowalijek jeszcze nie było.
 
Jak jest dziś? Gromadzimy za dużo jedzenia i pochłaniamy je bez umiaru. Pracujemy głową, nie mięśniami. Poruszamy się przy pomocy rozmaitych pojazdów. Obrastamy w ten sposób zbędną tkanką tłuszczową, warstwą stresu i manierą wygodnictwa. Wieczorami spotykamy się na siłowni, wskakujemy na rower, który nas do nikąd nie zawiezie, albo na bieżnię, po której do nikąd nie dobiegniemy. W drogich, stylowych dresach rzeźbimy swoje ciała, by nadać im kształt według wzorca z kolorowych czasopism. Czy to jest złe? Oczywiście, że nie. Może tylko trochę dziwne…
 
Mimo to lubię biegać. Jednak, kiedy mogę, wybieram bieżnię w plenerze, a nie tę na siłowni. Bo miło jest spotkać po drodze jeża, posłuchać o czym śpiewają ptaki, a odgłos przejeżdżającego w pobliżu pociągu niesie ze sobą wspomnienie przygody.
 
Małgorzata Bogdewicz-Wojciechowska
mama Agatki i Dominika, autorka bajek dla dzieci: Bajki na szydełku

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Najpopularniejsze telefony w 2021


0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

(fem)życie i historie

Trwa finalizacja unikatowej i luksusowej inwestycji Nautic Park na polskim wybrzeżu

Jeszcze w tym roku zakończy się realizacja nadmorskiego projektu apartamentowego Nautic Park. Projekt wyróżnia się nowoczesną i kameralną architekturą z szeregiem udogodnień dla mieszkańców. Budowa powstaje w popularnym kurorcie Darłówko w pierwszej linii brzegowej. O unikatowości inwestycji świadczą zarówno lokalizacja tuż przy plaży, luksusowy poziom wykończenia oraz technika wykonania projektu.

Czytaj...
(fem)życie i historie

Wakacje nad morzem w pandemii – co warto wiedzieć

Urlop i okres wakacyjny to upragniony czas, na który czekamy cały rok. Odpoczynek od pracy, szkoły i codziennych obowiązków należy się każdemu z nas. W czasach pandemii realia wakacyjne są wyjątkowe. Po czasie izolacji i odosobnienia każdy pragnie powrotu do normalności. Polacy kochają wakacje nad morzem. ” Morza szum, ptaków śpiew(…)” to niezapomniane chwile, które pozostają w naszej pamięci na zawsze. Jak w czasach trwającej pandemii wyglądają wakacyjne obostrzenia, co się zmieniło w porównaniu do czasów sprzed pandemii? Ciekawi ? Zaczynamy! 

Czytaj...
(fem)życie i historie polecane

ZAJC – Rodzinna historia

Jak najlepiej poznać markę? Poznając ludzi, którzy za nią stoją. Historia marek to opowieść o pasji, zaangażowaniu i umiejętnościach. Tak też jest w przypadku poznańskiej firmy ZAJC.

Czytaj...