Egzema u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

0

Egzema to zapalna choroba skóry, która dotyczy 10% niemowląt. Objawia się suchą i zaczerwienioną skórą, uporczywym świądem oraz wysoką skłonnością do podrażnień. Egzema jest łatwa do wyleczenia. U wielu dzieci schorzenie ustępuje samoistnie wraz z wiekiem.

Przyczyny egzemy u dzieci

Egzema jest zapalną chorobą skóry, która ma podłoże alergiczne. Najczęściej rozpoznaje się ją u niemowląt między 2 a 3 miesiącem życia. Szacuje się, że dotyczy ponad 10% populacji. Egzema u dzieci jest częściej określana jako wyprysk atopowy lub atopowe zapalenie skóry.

Za przyczyny egzemy u dzieci uznaje się nieprawidłową odpowiedź układu immunologicznego nawet na niewielkie dawki substancji drażniących (alergenów). Kiedy wnikają one przez skórę do organizmu, dochodzi do nadmiernego wytwarzania przeciwciał klasy IgE i cytokin prozapalnych. Oba te czynniki powodują, że na skórze pojawia się stan zapalny.

Do egzemy u małych dzieci przyczynia się także niewykształcona skóra, która nie spełnia swojej funkcji ochronnej. Jest ona cienka, bardzo wrażliwa i podatna na wysychanie. Wszystkie te czynniki sprawiają, że łatwo dochodzi do jej podrażnienia i uszkodzenia przez czynniki zewnętrzne: zanieczyszczenia powietrza, substancje obecne w kosmetykach i środkach higienicznych, pyłki roślin, a także niektóre pokarmy (zwłaszcza mleko i jaja kurze).

Objawy egzemy u dzieci

Egzema u niemowląt objawia się przede wszystkim na skórze twarzy, tułowia i owłosionej skórze głowy. Rzadziej obserwuje się ją na kończynach górnych lub dolnych. U starszych dzieci (powyżej 2 roku życia) są one zlokalizowane głównie w zgięciach łokciowych, na nadgarstkach, karku i kolanach. Może się zdarzyć, że wystąpią na całym ciele.

Do objawów egzemy u niemowląt i dzieci należą:

  • nadmierne przesuszenie skóry,
  • nadmierne łuszczenie się naskórka,
  • zaczerwienienie skóry,
  • silny, uporczywy świąd skóry,
  • pęcherzyki, grudki, strupy i zmiany wysiękowe.

Jak wygląda leczenie egzemy u dzieci?

Leczeniem egzemy u dzieci zajmuje się dermatolog. Najczęściej zalecane jest stosowanie leków przeciwhistaminowych, immunosupresyjnych oraz glikokortykosteroidów. Ważne jest także obserwowanie malucha i eliminowanie z otoczenia czynników, które powodują zaostrzenie objawów (np. niektórych pokarmów, kosmetyków). Egzema u dzieci zwykle jest łatwa w leczeniu. Większość objawów ustępuje samoistnie wraz z wiekiem.

Pielęgnacja dziecka z egzemą

W leczeniu dziecka z egzemą dużą rolę odgrywa codzienna pielęgnacja skóry. Do mycia i nawilżania ciała należy używać kosmetyków, które zawierają substancje lecznicze. Dzięki temu nie tylko zostaną złagodzone nieprzyjemne objawy, ale także skóra będzie chroniona przed działaniem alergenów. Poleca się dermokosmetyki, ponieważ są hipoalergiczne i pozbawione konserwantów oraz sztucznych składników, a ich działanie jest potwierdzone badaniami klinicznymi. Są one dostępne w każdej aptece.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here