Historia broszki

1

Broszka to jeden z najbardziej eleganckich dodatków. Pozwala wyrazić indywidualny styl i nierzadko staje się drogocenną, rodzinną pamiątką przechodząc z pokolenia na pokolenie. To oryginalna biżuteria o ciekawej historii sięgającej nawet 1500 r p.n.e. Sprawdź, jakie są korzenie broszki!

Broszka to ozdoba, która towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów. Niegdyś była to agrafa służąca do spinania szaty, a wiele świadczy o tym, że w powszechnym użyciu broszki były już od epoki brązu. Poznaj historię tej niezwykłej ozdoby i sprawdź, jak ją nosić.

Oryginalna biżuteria już od okresu brązu

Już od 1500 roku p.n.e. powszechnie używano broszek. Spotykane były w dwóch formach: popularnej w Italii jednoczęściowej, w której kabłąk i szpila stanowiły jeden element, oraz dwuczęściowej właściwej dla północy Europy. Do roku 1100 p.n.e. ta oryginalna biżuteria stała się powszechna także w Europie środkowej. Stopniowo zaczęto nadawać broszkom fantazyjne kształty, na przykład łuku, łodzi czy też zwierząt. Swoją różnorodność te wyjątkowe ozdoby zawdzięczają szczególnie krajom germańskim, w których stawiano na bogactwo ornamentyki. Początkowo robiono je z brązu, a dopiero potem pojawiła się broszka srebrna, złota czy miedziana.

Broszka wiktoriańska i broszka z wypukłą rzeźbą

Wraz z rozwojem cywilizacji broszka stała się bardzo wytwornym dodatkiem, który ozdabiany był najcenniejszymi kamieniami szlachetnymi, na przykład diamentami, szafirami i rubinami. W połowie epoki wiktoriańskiej pojawił się nowy model broszki, charakteryzujący się zdejmowanymi elementami, które przypominają kształtem kroplę. W tym okresie zaczęły pojawiać się także broszki mające upamiętniać ważne chwile z życia osoby noszącej ozdobę. Twórcy broszek zaczęli w tym okresie również produkować biżuterię z tańszych materiałów z myślą o mniej zamożnych odbiorcach – były to dodatki takie, jak na przykład broszka srebrna czy złocona.

Ulubiony dodatek Coco Chanel i królowej Wiktorii

Sposób zdobienia takiej biżuterii uległ zmianie w XIX wieku wraz z nadejściem stylu secesyjnego. Modne były broszki z metalu, znacznie cięższe od wiktoriańskich. Na początku XIX wieku francuski jubiler Georges Frederic Strass, zaczął stosować sztuczne kamienie jako imitację kamieni szlachetnych, dzięki czemu broszki stały się ulubionym dodatkiem wśród kobiet klasy aspirującej. Broszka srebrna to oryginalna biżuteria chętnie noszona przez Coco Chanel. Do wielbicielek tej ozdoby należała także brytyjska królowa Wiktoria. Jej broszki, jubilerskie dzieła sztuki, do dziś zachwycają i inspirują.

Broszka – biżuteria dla wpływowej osoby

Na przestrzeni wieków broszka srebrna czy złota stała się ważnym dodatkiem, który podkreślał nie tylko kobiecość, ale także i siłę, władzę i status społeczny. Nawet dziś noszona jest przez przedstawicielki świata polityki i monarchinie zarówno po to, aby nadać elegancki charakter stylizacji, jak i w celu wyrażenia idei upamiętnienia konkretnych wydarzeń. Z wyjątkowych broszek słynie brytyjska królowa Elżbieta II. Do najwspanialszych z nich należy broszka „Koszyk z kwiatami”, otrzymana od rodziców w 1948 roku; platynowa Brosza Cullinan V ozdobiona brylantem, czy też Brosza z diamentem Williamsona, otrzymany w prezencie ślubnym od trzymała w prezencie ślubnym od odkrywcy różowego diamentu zdobiącego tę biżuterię, geologa Johna Thoburna Williamsona. Z wyjątkowych broszek podkreślających indywidualny styl i nadających stylizacji unikalnego charakteru słyną też inne kobiety, między innymi księżna Kate czy też była sekretarz stanu USA Madeleine Albright.

Pandora.pl

1 KOMENTARZ

  1. Dziękuję za ten artykuł. Po przeczytaniu zainspirował mnie on do małej zmiany podejścia do codziennej biżuterii. Bardzo łądne zdjęcie w artykule- to też dobry pomysł na alternatywę dla ślubnej butonierki. Muszę zapamiętać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here