Jak dbać o zdrowie mieszkając w dużym mieście

0

Duża część społeczeństwa żyje w metropoliach, wyjeżdżając z nich jedynie na krótkie wypady wakacyjne czy świąteczne. Okazało się, że człowiek jest w stanie spędzić ogromną część swojego życia w jednym mieście – warto wiec starać się, by jakość życia, jakie ono oferuje, była jak najwyższa. Wpływ na nią ma nie tylko to, co możemy określić mianem środków materialnych czy oferty spędzania czasu zawodowego bądź czas wolnego, ale również te kwestie, o których zwykle zapominamy, a które determinują nasze zdrowie i codzienne samopoczucie, takie jak choćby jakość powietrza, którym wszyscy przecież oddychamy.

Jak się oddycha w metropoliach?

Wskazane powyżej pytanie nakierowuje nas automatycznie na krąg tematyczny związany z jakością powietrza i jego rolą w życiu człowieka. Niestety, można mieć wrażenie że ciągle nie doceniamy tego, jak kolosalne znaczenie ma dla nas powietrze, którym oddychamy na co dzień. Choć trudno w to uwierzyć, to za wiele z chorób współczesności odpowiada właśnie zła jakość powietrza. Stereotypowo wyobrażamy sobie, że tylko ogromne miasta z potężnym przemysłem i gigantycznymi korkami są otoczone smogiem. praktyka pokazała jednak, że w wielu polskich miastach, i to niekoniecznie pierwszej wielkości, możemy bez dwóch zdań mówić o występowaniu smogu. Coraz częściej mieszkańcy, którzy są bardziej świadomi wpływu miejskiego powietrza na ich zdrowie, zaopatrują się w urządzenia filtrujące powietrze, takie jak oczyszczacze Sharpa. Nowsze badania nie zostawiają najmniejszych wątpliwości: to właśnie smog jest odpowiedzialny za cały katalog chorób współczesności, począwszy od raka, przez choroby płuc po alergie. Statystyki są bezlitosne. Polskie miasta mają jedne z najwyższych poziomów zanieczyszczeń w całej Europie. Oczywiście za taki stan rzeczy odpowiada nie tylko powszechne używanie węgla kamiennego jako źródła energii, ale również setki tysięcy samochodów, które zatruwają powietrze nie gorzej, niż największe zakłady przemysłowe. Jeśli jesteśmy ciekawi, jak wygląda aktualny stan powietrza w dużych polskich miastach, wystarczy, że wyjdziemy na stronę internetową z aktualnymi wskazaniami jakości powietrza – takich witryn jest mnóstwo.

Zdrowie w mieście

Choć coraz więcej ludzi żyjących w miastach zaczyna dbać o zdrowie, to okazuje się, że ciągle zbyt mała grupa obywateli jest zainteresowana działaniami proekologicznymi. Niestety, bez radykalnej zmiany w tym zakresie nie możemy liczyć na poprawę jakości powietrza w miastach. Na początek wystarczą zmiany, jakie możemy wprowadzać sami, na własną rękę. Przede wszystkim: wybierajmy jak najczęściej zamiast samochodu spacer bądź rower. Dzięki temu nie tylko zadbamy o swoje zdrowie, ale ograniczymy też ilość spalin, jakie każdego dnia samochody emitują do miejskiego powietrza. Warto także rozważyć zmianę samochodu na taki, który jest zasilany niewielkim silnikiem benzynowym, a nie dieslem. To właśnie silniki na olej napędowy stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego i jakości powietrza, zwłaszcza jeśli są pozbawione przez właścicieli filtrów, które zatrzymują trujące związki.

Zdrowe życie w mieście nie polega jedynie na dbaniu o swoją formę czy na segregowaniu śmieci. Prawdziwa troska o zdrowie objawia się całościowym spojrzeniem nie tylko na zdrowie własne, ale i ogółu mieszkańców miasta. W świetle współczesnych badań stało się jasne, że to właśnie ruch samochodowy odpowiada za wiele bolączek współczesności i choroby cywilizacyjne. Warto o tym pamiętać, zanim podejmiemy decyzję o wycięciu filtra dpf ze swojego auta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here