Jak kupować buty dla dziecka – zasady, których musisz przestrzegać

0

Pierwsze próby pokonania niewielkiej odległości przez kilkumiesięczne dziecko determinują nas do kupienia pierwszych, prawdziwych butów dla dziecka. Wybieramy się do sklepu i stajemy oniemiałe – na regale przed nami, w równym rządku prezentuje się cały szpaler dziecięcego obuwia, a wraz z nim pojawia się pytanie, które będą dobre – te droższe czy może tańsze? Jak wybrać buty dziecięce, by stópkom naszego malca było wygodnie, bezpiecznie i zdrowo? Poznaj 5 zasad kupowania butów dla dziecka.

Jak kupować buty dla dziecka – zasady, których musisz przestrzegać

1. Kupujemy buty dziecku chodzącemu

Błędem popełnianym przez rodziców jest kupowanie butów dziecku, które nie postawiło jeszcze pierwszych kroków. Dla małych stópek obuwie staje się więzieniem zaburzającym ich prawidłowy rozwój.

2. Buty dobrze dopasowane

Buty dziecięce nie mogą być za duże. Panuje mylne przekonanie, że nieznacznie większy rozmiar daje swobodę stopie, a większe luzy można zniwelować grubszą skarpetką. Taka sytuacja powoduje, że stopa nie pracuje prawidłowo i nie jest odpowiednio usztywniona.

Dobrze dobrane buty dziecięce powinny być dłuższe od stopy o ok. 5-10 mm. Stopa dziecka musi mieć możliwość poruszania się i przesuwania podczas chodzenia.
Dobierając rozmiar, poproś sprzedawcę o odpowiednią miarkę sprawdzającą szerokość oraz długość stopy.

3. Budowa buta

Dzieci muszą korzystać z dobrze wykonanego obuwia, dlatego odrzućmy od razu te modele, które są wykonane niestarannie i nieprawidłowo. Buty dziecięce muszą mieć miękką podeszwę, którą z łatwością zegniesz na linii palców, a także szeroki czubek pozwalający paluszkom swobodnie pracować.

Podstawą jest także sztywny zapiętek sięgający nieznacznie ponad kostkę. Ten element jest odpowiedzialny za właściwą stabilizację pięty i jej poprawne ustawienie. Cholewka powinna być zabudowana – idealnym rozwiązaniem dla dzieci są rzepy, ewentualnie sznurówki lub materiał. Zwróć uwagę także na wkładkę – kupuj buty z delikatnie wyprofilowaną wkładką, ale nie sięgaj (jeśli nie masz wyraźnych zaleceń od ortopedy) po buty dziecięce z wkładką ortopedyczną.

4. Materiał przyjazny stopie dziecka

Bezspornie buty dziecięce powinny być wykonane z materiałów lekkich i oddychających. Stopy dziecka w naturalny sposób mają tendencję do pocenia, dlatego sztuczne typu skóropodobne materiały będą powodowały dyskomfort i nie dopasują się należycie do stopy. Dobre buty dziecięce są wykonane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, ze skóry naturalnej lub z bawełnianej tkaniny.

5. Kontrola stóp i brak odstępstw

Stopy każdego człowieka zmieniają się wraz z wiekiem – nie inaczej jest w przypadku dzieci. Przy każdej zmianie obuwia – czy to na inny model, czy też rozmiar, sprawdzaj stopy dziecka. Może się okazać, że model, który pasował jeszcze do niedawna, teraz jest niewygodny dla dziecka. Kupując buty dziecięce, zawsze stosuj się do zasad – niezależnie od tego, czy kupujesz buty na podwórko, do przedszkola czy do domu. I jeszcze jedna kwestia — lepiej kupić tańsze ubranka niż gorsze buty dziecięce. Te ostatnie, jeśli są wykonane z zachowaniem wszystkich zasad, są droższe, ale ponad wszystko są przede wszystkim odpowiednie i zdrowe.

Artykuł dostarczył nam outlet online – Limango-outlet.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here