Jak od najmłodszych lat przygotowywać dziecko do pobytu w żłobku?

0

Wielu rodziców w celu dalszej kontynuacji kariery zawodowej decyduje się na wybór pobliskiego żłobka, jako miejsce pobytu dziecka w ciągu dnia. Jest to jedna z najlepszych decyzji, jeśli nie posiadacie zaufanej osoby w postaci niani. Jednak zanim wyślecie malucha do wybranego przez Was żłobka, musicie wiedzieć jak odpowiednio przygotować dziecko do zderzenia się twarzą w twarz z nowym otoczeniem.

Jest to bardzo ważne, ponieważ nie każde dziecko będzie otwarte na zmiany i nie każde w bardzo szybki sposób dostosuje się do nowych okoliczności. Odpowiednie oswojenie szkraba spowoduje, że nie będzie ono czuło lęku przed poznaniem nowych osób, a przez to utrzyma dobre samopoczucie w kręgu nowych twarzy.

Wybór żłobka od koloru do wyboru

W związku z powrotem do pracy i dawnych obowiązków młodych rodziców, dzieci coraz chętniej są oddawane do osiedlowych żłobków. Wzrost liczby nowych żłobków możemy zauważyć w Poznaniu, gdzie każda z placówek prześciga się w ofercie z innymi ośrodkami dla dzieci. Zwiększenie się liczby nowych placówek do opieki nad dzieckiem powoduje szerszy wybór żłobków dla rodziców, tak, aby każdy wybrał właściwe miejsce dla małego domownika. Jednak przed wyborem odpowiedniego miejsca do opieki nad dzieckiem, warto psychicznie przygotować malucha na oczekujące go zmiany. Jak tego dokonać i o czym pamiętać w pierwszej kolejności?

Jak przygotować dziecko do zmian?

Nie ma jednej dobrej recepty na to, aby każde dziecko szybko zaznajomiło się z nowym miejscem. Każdy szkrab to chodząca indywidualność i należy przede wszystkim liczyć się z jego emocjonalnością. Jedne dzieci chętnie będą maszerować do nowych miejsc oraz poznawać nowych rówieśników. Drugie za to będą bardziej skryte i nieufne do nowego otoczenia. Jednak i w tym przypadku możemy już od najmłodszych lat przygotowywać dziecko do łatwiejszego wejścia do życia w społeczeństwie. Jak sprawić, aby żłobek nie stanowił aż takiego dużego wyzwania dla naszego malca?

Od wczesnego dzieciństwa wybieraj się z dzieckiem do miejsc publicznych takich jak place zabaw czy parki. To pozwoli na zdobywanie umiejętności w nawiązywaniu nowych relacji z rówieśnikami.

Wybieraj żłobek, który będzie niedaleko Twojej okolicy. Dziecko w ten sposób nie będzie czuło aż tak drastycznych zmian w otoczeniu, w przypadku gdybyśmy chcieli wysłać je do żłobka w nowej okolicy.

Wybierz moment, który będzie odpowiedni na rozłąkę z dzieckiem. Warto pamiętać, że żłobek to nie tylko nowe wyzwanie dla malucha, ale i również dla samych rodziców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here