Jak prawidłowo uprawiać lilie?

0

UPRAWA I PIELĘGNACJA – Do uprawy lilii wybiera się miejsca słoneczne, do lekko ocienionych. Gleba powinna być przepuszczalna. Cebule sadzi się od połowy września do połowy października. Wyjątek stanowi biała lilia. W tym terminie wykopuje się także lilie rosnące kilka lat na tym samym miejscu, szczególnie mieszańce azjatyckie, które corocznie tworzą kolejne nowe cebule i zbyt mocno się zagęszczają.

Po oddzieleniu cebul przybyszowych należy ej od razu posadzić na nowe miejsce. W przeciwnym razie pozostające na cebulach korzenie zaschną i mogą wystąpić trudności w ukorzenianiu umieszczonych w podłożu cebul. Termin sadzenia można także przesunąć na kwiecień, szczególnie w przypadku wrażliwych odmian orientalnych. Cebule okryte torfem należy wówczas przenieść do pomieszczenia o temperaturze 2-4 st. C.

Bardzo ważna jest głębokość sadzenia lilii, gdyż nad cebulą, z podziemnej części pędu wyrastają także korzenie. Przyjmuje się sadzenie lilii na głębokość odpowiadającą obwodowi cebul.

Na zimę warto miejsca z posadzonymi liliami okryć korą, słomą, gałązkami świerkowymi. Wiosną okrywę zdejmuje się, pozostawiając jedynie korę chroniącą przed nadmierną utratą wilgoci z ziemi oraz zachwaszczeniem.

W czasie wzrostu roślin nie wolno zapomnieć o systematycznym podlewaniu i nawożeniu. Dokarmianie stosuje się 2-3 krotnie nawozem wieloskładnikowym (każdorazowo około 20 g nawozu w przeliczeniu na 1 m2).

ZASTOSOWANIE W OGRODZIE

Lilie najlepiej prezentują się na rabatach w otoczeniu innych roślin bylinowych. Zanim rozpoczną kwitnienie i po jego zakończeniu, ozdobę będą stanowić towarzyszące inne rośliny. Dobre bezpośrednie sąsiedztwo dla lilii stanowią niższe rośliny, np. trawy ozdobne, szałwia lekarska, a z kwitnących gatunków- floks szydlasty, czy ubiorek wiecznie zielony.

Bogatą ofertę cebulek lilii można nabyć tutaj https://sklep.swiatkwiatow.pl/cebulki-i-sadzonki/

Zapraszamy do Naszego Sklepu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here