Jak ubierać noworodki latem? Wybór materiałów

Noworodki urodzone podczas ciepłych miesięcy roku mogą dość szybko wyjść na swój pierwszy w życiu spacer. Żeby jednak był on w pełni przyjemny, komfortowy i bezpieczny, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze malucha, szczególnie podczas letnich upałów. Jak ubrać noworodka, żeby nie martwić się o chłodny wiatr lub gorące słońce na spacerze? Oto kilka niezbędnych wskazówek.

W co ubierać niemowlaka na letni spacer?

Najczęściej poleca się, aby noworodek ubrany był w jedną warstwę odzieży więcej, niż jego rodzice. Gdy mowa jednak o spacerach w środku upalnego lata, nie zawsze należy ściśle kierować się tą zasadą. Podczas upałów niemowlak może mieć na sobie przewiewne body lub śpioszki z krótkim rękawkiem.

Bardzo ważny jest wówczas materiał, z którego wykonane zostały dziecięce ubranka. Przy tak małych dzieciach najlepiej jest unikać syntetycznych tkanin, które nie przepuszczają zbyt dobrze powietrza, przez co mogą powodować podrażnienia delikatnej skóry malucha, otarcia, a nawet odparzenia.

Letnie ubranka dziecięce powinny być wykonywane z naturalnych tkanin delikatnych dla skóry, takich jak miękka bawełna.

Z jednej strony bawełniane zestawy niemowlęce takie jak np. tutaj są łatwe w czyszczeniu, ponieważ można prać je w wysokich temperaturach, z drugiej natomiast zapewniają odpowiedni komfort termiczny maluszka podczas spaceru.

Rodzice, którzy martwią się o to, czy ich pociecha na pewno nie zmarznie podczas drzemki w wózku lub lekkiego wiatru, często zabierają ze sobą na spacery lekki kocyk lub tetrową pieluszkę do przykrycia dziecka. Podczas upałów nie wolno jednak nakrywać całego wózka zasłaniając dopływ powietrza do jego wnętrza – choć może się wydawać, że w ten sposób chroni się malucha przed wysoką temperaturą, w rzeczywistości naraża się go na poważne przegrzanie.

Na letnie spacery zaleca się zabranie bawełnianej czapeczki, która osłoni główkę dziecka przed silnym słońcem. Kiedy słońce zajdzie, a maluchowi jest gorąco, czapkę można zdjąć. Innym często zabieranym dodatkiem są dziecięce buciki niechodki, choć nie są one konieczne. Gdy na zewnątrz jest chłodno, mogą one ocieplać stopy malucha, jednak podczas upałów w zupełności wystarczą śpioszki ze stopkami albo cienkie skarpetki.

Ubranie dla noworodka w domu

To, w co ubierać noworodka w domu, zależy przede wszystkim od tego, jaka temperatura panuje wewnątrz. W mieszkaniach z klimatyzacją lub solidnym ociepleniem ścian, które izoluje od ciepła, maluch powinien być ubrany w jedną warstwę odzieży więcej, niż osoby dorosłe.

Jeśli jednak mieszka się w domu, który nagrzewa się podczas upalnych popołudni, niemowlak może być ubrany lżej, w zaledwie jedną warstwę odzieży. W zupełności wystarczy wówczas zwykłe bawełniane body z krótkim rękawkiem, których zwykle nie brakuje w wyprawce dziecięcej.

Wielu młodych rodziców zastanawia się, w czym powinien spać noworodek, żeby nie zmarznąć, ale jednocześnie nie przegrzać się podczas odpoczynku. Maluch w nocy rusza się mniej niż podczas dnia, dlatego potrzebuje nieco cieplejszego ubranka.

Jeśli w domu nocą robi się chłodno, niemowlak może spać w śpioszkach otulających go od stóp aż po szyję. Jeżeli natomiast w nocy w mieszkaniu nadal jest gorąco, nóżki dziecka mogą pozostać nieosłonięte, a sam maluch może odpocząć w bawełnianym body zapinanym w kroku.

Najważniejsze, żeby nie przegrzewać malucha!

Początkujący rodzice w trosce o własne dziecko często ubierają je zbyt ciepło. Noworodki wydają się nadzwyczaj delikatne, przez co nie trudno przesadzić z ilością ubranek, starając się chronić je przed zmarznięciem czy przeziębieniem. W rzeczywistości jednak pediatrzy i położne są zgodni, że lekki chłód jest dla dziecka znacznie mniej groźny, niż przegrzanie.

Nawet podczas krótkiego spaceru, jeśli niemowlak będzie zgrzany i spocony, może się przeziębić zaledwie przez niewielki podmuch wiatru. Co więcej, jeżeli maluchowi będzie za gorąco, na jego skórze mogą pojawić się potówki, czyli niewielkie czerwone krostki. Co prawda nie są one groźne, jednak powodują dyskomfort – swędzą i pieką, przez co niemowlak może stać się bardziej marudny.

Wychodząc z noworodkiem na spacer, kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury i silnie świeci słońce, nie można zapomnieć o parasolce do wózka lub daszku gondoli, który zasłoni malucha. Kolejnym obowiązkowym elementem jest bawełniana czapeczka chroniąca główkę przed słońcem – jej brak w najgorszym wypadku może skończyć się nawet udarem. Dla zdrowia skóry niemowlaka nie można zapomnieć także o ochronnym kremie z filtrem, który zapobiegnie podrażnieniom.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Najpopularniejsze telefony w 2021


0 Comments

No Comment.

podobne wpisy

dzieci

Odwodnienie organizmu – jak mu zapobiegać?

Odwodnienie organizmu to stan, który może nieść nieprzyjemne konsekwencje, dlatego każdego dnia należy dbać o odpowiednią podaż płynów. Szczególnie istotne jest to w przypadku małych dzieci, kobiet w ciąży i mam karmiących, bo w tych właśnie grupach ryzyko odwodnienia należy do najwyższych. Jakie zatem objawy powinny nas zaniepokoić i co robić, by nie doprowadzić do […]

Czytaj...
dzieci

NOWOŚĆ! WYGŁADZAJĄCY SZAMPON MOMME!

Kąpiel dziecka jest bardzo ważną częścią każdego dnia. Wybierasz właściwy moment, dobierasz temperaturę wody, stosujesz delikatne kosmetyki pielęgnacyjne. Czy wśród nich znajduje się również odpowiedni szampon do włosów?

Czytaj...
dzieci

Co każdy rodzic powinien wiedzieć o nawodnieniu noworodka i niemowlaka?

Odpowiednie nawodnienie organizmu to jeden z filarów zdrowia i dobrego samopoczucia każdego z nas, jednak szczególnie duże znaczenie ma ono w przypadku niemowląt. Karolina Możdżeń, magister psychodietetyki i dietetyki klinicznej, ekspert marki Mama i ja wyjaśnia, jak zadbać o prawidłową podaż płynów u najmłodszych, a także mam karmiących piersią i kobiet w ciąży.

Czytaj...