Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka?

Zdecydowałeś się skorzystać z pomocy dietetyka? Gratulacje! Niezależnie od powodów, którymi się kierujesz, jest to pierwszy krok na drodze ku lepszemu samopoczuciu i zadowoleniu ze swojego wyglądu. Sprawdź, czego możesz spodziewać się podczas pierwszej wizyty u dietetyka i zobacz, jak się do niej przygotować.

O co zapyta Cię dietetyk? Zwyczaje żywieniowe

Podczas pierwszej wizyty dietetyk będzie chciał poznać sposób, w jaki odżywiasz się na co dzień. Aby mieć pewność, że nie zapomnisz o żadnych istotnych faktach, możesz przygotować tzw. dzienniczek żywieniowy.

Przez 3-5 dni notuj dokładnie co, o jakiej godzinie i w jakiej ilości zjadłeś. Najlepiej, jeżeli w dzienniczku znajdą się informacje o tym, co jadłeś w dniach pracujących oraz wolnych od pracy.

Bardzo ważne jest, aby podczas prowadzenia dzienniczka żywieniowego, Twój jadłospis wyglądał tak, jak zawsze – nie staraj się niczego zmieniać ani ulepszać. Bądź też w pełni szczery i nie ukrywaj przed dietetykiem przekąsek, słodyczy czy niezdrowych dań. Mając pełen obraz Twojej diety, specjalista np Fizjo Clinica – specjaliści od fizjoterapii i dietetyki, będzie mógł Ci najlepiej pomóc.

Jeżeli prowadzenie dzienniczka jest dla Ciebie zbyt absorbujące lub po prostu niekomfortowe, nie musisz tego robić! Twój zwyczajowy jadłospis zostanie nakreślony podczas wizyty.

Po ustaleniu Twoich zwyczajów żywieniowych, dietetyk będzie chciał dowiedzieć się także:

  • czy uprawiasz aktywność fizyczną,
  • czy cierpisz na choroby przewlekłe,
  • czy przyjmujesz leki (jakie, w jakiej dawce),
  • czy w przeszłości podejmowałeś już próby kontrolowania swojej wagi (z jakim skutkiem).

Pamiętaj, by udzielając odpowiedzi na pytania dietetyka, być całkowicie szczerym!

Pomiar i analiza masy ciała u dietetyka

Nieodłącznym elementem pierwszej wizyty u dietetyka jest sprawdzenie Twojej wagi, wzrostu oraz analiza masy ciała. Nowoczesne sprzęty pozwalają w szybki sposób ocenić, jaki procent Twojej masy stanowi tkanka tłuszczowa, a jaki woda i masa beztłuszczowa. Dane te są niezbędne do zaplanowania dalszych działań i opracowania dla Ciebie idealnego jadłospisu.

Jak przygotować się do pomiarów u dietetyka? Oto garść porad:

  • Do ważenia zazwyczaj trzeba się rozebrać – wybierz bieliznę, w której czujesz się komfortowo i unikaj elementów, które mogłyby okazać się kłopotliwe podczas rozbierania (np. wybierz skarpetki zamiast rajstop).
  • Jeżeli nie chcesz się rozebrać, wyraźnie zaznacz to podczas wizyty. Dietetyk zaproponuje Ci rozwiązanie, które będzie dla Ciebie komfortowe, np. zdjęcie jedynie butów i wierzchniej warstwy odzieży.
  • Poinformuj dietetyka, jeżeli w ciągu ostatnich dni spożywałeś alkohol, mocną kawę lub leki diuretyczne – może mieć to wpływ na zatrzymanie wody w organizmie.
  • Najlepiej, jeżeli ostatni posiłek zjesz na 2-3 godziny przed wizytą. Postaraj się nie pić wody (ani innych napojów) na godzinę przed pomiarami.

Pamiętaj, że dietetyk nie będzie oceniał informacji, jakie od Ciebie otrzyma, ani tym bardziej Ciebie! Jego rolą jest zaproponowanie Ci jadłospisu i codziennych zmian, dzięki którym poczujesz się lepiej. Nie martw się na zapas i nie zwlekaj – zrób dla siebie coś dobrego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

odżywianie warto wiedzieć

Yerba mate i jej cenione właściwości

Yerba mate to napój o właściwościach pobudzających, pochodzący z Paragwaju. Przez Europejczyków został odkryty w XVII dzięki jezuitom, którzy docenili jego właściwości pobudzające, sprowadzając go do Europy.

Czytaj...
ciekawostki odżywianie

Kalkulator BMI – czym jest i dlaczego warto brać go pod uwagę przy diecie?

Body Mass Index, czyli popularne BMI służy do szybkiego i bardzo wygodnego obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Stosowane jest tak przez osoby prywatne jak i przez profesjonalnych dietetyków. Z tą tylko różnicą, ze ta druga grupa zazwyczaj bierze pod uwagę również inne dane pozwalające na prawidłową ocenę wagi.

Czytaj...
odżywianie

Jak wybrać wyciskarkę żeby przygotować zdrowe i pożywne soki dietetyczne? Poznaj 4 produkty

Każdego dnia powinniśmy spożywać 5 porcji warzyw i owoców. To teoria, ale z praktyką różnie bywa. Często brakuje nam pomysłu na ich włączenie do każdego posiłku, a wtedy z pomocą przychodzą soki. Świeżo wyciśnięte, są wartościowym elementem diety. Tylko jak wybrać wyciskarkę żeby przygotować zdrowe i pożywne soki dietetyczne?

Czytaj...