Jakie są niezbędne narzędzia do obróbki szkieł soczewkowych?

0

Coraz słabiej widzimy. Nic w tym dziwnego – każdego dnia wpatrujemy się w mniejsze i większe ekrany. Trudno nam jest wytrzymać nawet kilka minut bez spojrzenia na telefon albo monitor komputera. Sprzętów elektronicznych potrzebujemy do codziennej pracy, wykorzystujemy je również w wolnym czasie. Dlatego nasz wzrok słabnie i musimy nosić okulary. Ich główny elementem stanowią szkła soczewkowe. Jakie narzędzia służą do ich obróbki?

Czym są szkła soczewkowe?

Zanim skupimy się na najważniejszym temacie, wyjaśnijmy, czym są szkła soczewkowe. To elementy optyczne, składające się jednego albo dwóch sklejonych bloków przezroczystego materiału. Mogą być wykonane ze szkła (najstarszy i najcięższy rodzaj materiału), plastiku (o podwyższonej odporności na stłuczenia) oraz z poliwęglanu. Takie soczewki są bardzo polecane z racji ich wytrzymałości i twardości. Często wybierają je sportowcy – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Poland Optical w Cieszynie.

Soczewki mają poprawiać ostrość widzenia. Ich zadaniem jest skupianie albo rozpraszanie światła, w zależności od tego, jaką wadę wzroku ma pacjent. O doborze mocy i rodzaju soczewek decyduje okulista. Jakie narzędzia wobec tego są potrzebne, aby przygotować takie szkła soczewkowe?

Automaty szlifierskie

Pierwszym rodzajem narzędzi do obróbki szkieł soczewkowych są automaty szlifierskie. Mogą występować samodzielnie albo być wyposażone w podajnik. Pozwalają szybko, a jednocześnie bardzo skutecznie szlifować przedni i tylni brzeg soczewek, doprowadzając je do pożądanego stanu.

Najlepsze są automaty, które umożliwiają automatyczne fazowanie i polerowanie fazowanej powierzchni. Takie działania gwarantują otrzymanie pięknego brzegu soczewki, nawet w przypadku najbardziej skomplikowanych opraw. Szczególnie wymagające oprawki występują w okularach przeciwsłonecznych, które również są zamawiane przez pacjentów z wadami wzroku.

Automaty wiercąco-rowkujące

Do obróbki szkieł soczewkowych są wykorzystywane również automaty wiercąco-rowkujące. Ich rolą jest wykonanie precyzyjnych wierceń i rowkowań dla różnego rodzaju opraw. Większe ekrany LCD ułatwiają wykonywanie pracy, co warto mieć na uwadze, wybierając taki sprzęt.

Automatyczne podajniki soczewek

Automatyczne podajniki soczewek współpracują z automatami szlifierskimi. Znacznie ułatwiają pracę, dzięki zautomatyzowaniu całego procesu. Co istotne, te urządzenia mogą działać równie skutecznie zarówno przy załadunku, jak też rozładunku tac. Takie automaty są łatwe w użyciu i dają możliwość wyboru odpowiednich tac.

Podobne Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here