Kompleksowe leczenie egzemy: farmakoterapia, dieta, styl życia

0

Egzema (atopowe zapalenie skóry, wyprysk), to wrodzona choroba, która w wielu przypadkach ujawnia się już w dzieciństwie, jednak może ustąpić wraz z wiekiem. U osób chorych na AZS skóra nie posiada właściwości ochronnych, zapobiegających przenikaniu do organizmu zarazków, alergenów oraz substancji drażniących, co powoduje dokuczliwe objawy.(1) Jak sobie z nimi radzić? Porady znajdziesz w tekście.

Kompleksowe leczenie egzemy: farmakoterapia, dieta, styl życia

Farmakologiczne leczenie egzemy

Terapia egzemy powinna być kompleksowa, a zmiany skórne trzeba leczyć od zewnątrz i od środka. Podstawowym lekiem, przepisywanym osobom z AZS, są glikokortykosteroidy, np. w formie maści albo kremu. Trzeba pamiętać, że glikokortykosteroidy są silnym lekiem i trzeba je stosować ściśle według wytycznych lekarza. Rozległe zmiany skórne wymagają przyjmowania leków doustnie, jednak terapia jest bardzo krótka, a lekarze korzystają z niej tylko w ostateczności.

Oprócz tego możesz potrzebować innych leków, np. antybiotyków, jeśli dojdzie do infekcji bakteryjnej. (1)

Pielęgnacja skóry atopowej

Skóra atopowa na co dzień sprawia wiele kłopotów: swędzi, pęka, łuszczy się, czasami pokrywają ją sączące się strupy. Dlatego bardzo ważnym punktem pielęgnacji jest używanie specjalistycznych kosmetyków, przeznaczonych dla osób z egzemą oraz przestrzeganie podstawowych zasad pielęgnacji:

 • unikaj długich kąpieli,
 • nie narażaj skóry na działanie zbyt zimnej lub gorącej wody,
 • nie stosuj do kąpieli kolorowych, pieniących się płynów,
 • zaopatrz się w żel pod prysznic, mydło i szampon do skóry atopowej,
 • nie trzyj skóry szorstką gąbką ani ręcznikiem (używaj miękkiego ręcznika i osuszając ciało, delikatnie go przykładaj, aby wchłonął wilgoć),
 • od razu po kąpieli nasmaruj się specjalistycznym balsamem lub emulsją do skóry atopowej,
 • przestrzegaj tych zasad zawsze, nie tylko w okresie zaostrzenia egzemy, aby zapobiec jej nawrotom.(1,2)

Egzema może pojawiać się na dłoniach kobiet, które mają do czynienia z detergentami, dlatego wszelkie prace domowe wykonuj w rękawiczkach ochronnych.

Dieta osoby ze skórą atopową

Jeśli egzema idzie w parze z alergią pokarmową, wówczas konieczna jest eliminacja z jadłospisu przeciwwskazanych składników. Jednak nawet pacjenci, którzy nie są na nic uczuleni, powinni uważać na to, co jedzą. Istnieją bowiem produkty, które mogą zaostrzać lub łagodzić stan zapalny, dlatego pierwszych trzeba unikać, a po drugie warto sięgać częściej niż zwykle.

Od jakich produktów lepiej stronić? Wśród tych, które mogą zaostrzać zmiany skórne, wymieniane są cytrusy, nabiał, jajka, soja, niektóre przyprawy (wanilia, cynamon, goździki), pomidory, orzechy, pszenica (także inne zboża zawierające gluten). Aby się przekonać, czy to one mogą być winne pogorszeniu stanu skóry, musisz bacznie obserwować, jak Twój organizm na nie reaguje – dobrym sposobem jest prowadzenie dziennika dietetycznego i zapisywanie ewentualnych objawów, które pojawiły się po spożyciu danego produktu.(3)

Specjaliści zalecają również unikanie tłuszczów trans, których źródłem są: margaryna, fast foody, żywność o wysokim stopniu przetworzenia. Oprócz tego lepiej ograniczyć do minimum cukry proste, których nadmiar działa prozapalnie. Zrezygnuj więc ze słodyczy, słodkich jogurtów i deserów mlecznych, słodzonych napojów, drożdżówek, tortów.(4)

Które produkty będą dla Ciebie odpowiednie? Na pewno te, zawierające składniki o działaniu przeciwzapalnym, zwłaszcza kwasy tłuszczowe omega-3, kryjące się w tłustych rybach morskich. Specjaliści zalecają także owoce i warzywa bogate w kwercetynę, czyli składnik o działaniu przeciwzapalnym i przeciwhistaminowym. Postaraj się więc, aby w Twoim jadłospisie gościły jabłka, jagody, wiśnie, brokuły, szpinak i jarmuż. Trzecią, ważną dla osób z egzemą grupą artykułów spożywczych są produkty probiotyczne, takie jak kefir, jogurt, kiszona kapusta, ogórki lub inne warzywa. Wspierają one naturalną mikrobiotę jelitową, aby układ odpornościowy mógł jak najlepiej spełniać swoje funkcje.(3,4)

Styl życia osób z egzemą – kilka słów o stresie

Chociaż egzema nie ma podłoża psychicznego, czynnikiem, który może wyzwalać lub pogarszać jej objawy, jest stres.(5) Dlatego warto przemyśleć, jak wyeliminować stresory, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Jeśli masz dużo stresu, zastanów się, jak go ograniczyć. Może powodem jest przepracowanie, może masz za mało rozrywek i aktywności fizycznej, może przydadzą Ci się krótkie wakacje. Gdy każdego dnia uda Ci się wygospodarować trochę czasu na relaks, w ten prosty sposób wesprzesz terapię AZS i swoje ogólne zdrowie.

Źródła:

 1. Świerczyńska-Krępa M. Atopowe zapalenie skóry. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory Data dostępu: 10.01.2019
 2. Skin care tips for individuals with atopic dermatitis (eczema). https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/library/allergy-library/skin-care-tips-atopic-dermatits Data dostępu: 10.01.2019
 3. Nall R. Eczema elimination diet and foods to eat. https://www.medicalnewstoday.com/articles/320855.php Data dostępu: 10.01.2019
 4. Whelan C. How to Create an Eczema-Friendly Diet. https://www.healthline.com/health/skin-disorders/eczema-diet Data dostępu: 10.01.2019
 5. How Is Stress Linked to Atopic Dermatitis? https://atopicdermatitis.net/managing-stress/ Data dostępu: 10.01.2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here