Na co zwrócić uwagę pielęgnując skórę niemowlaka? – wywiad

0

Już podczas ciąży prawie każda mama zastanawia się nad tym jak i czym będzie pielęgnować swoje maleństwo. Warto się wtedy zastanowić nad tym, z czego wynika potrzeba specjalnej pielęgnacji dziecka, jak do niej podejść, na co zwrócić uwagę, a czym się nie przejmować.

Dr Łukasz Durajski, pediatra i ekspert kampanii Emolium „Wspieramy Was od 1. dnia” odpowiada na najbardziej nurtujące rodziców pytania.  

Czym różni się skóra niemowlęcia od skóry osoby dorosłej?

Skóra nowo narodzonego dziecka jest bardzo delikatna, jej struktura jest inna i dlatego też wymaga  zupełnie innej pielęgnacji niż w przypadku osób dorosłych. Skóra maleństwa jest też zdecydowanie bardziej wrażliwa na wszystkie czynniki zewnętrzne. Dziecko rodząc się nagle staje się częścią nowego otoczenia i wszystko to, z czym maluch ma kontakt jest bardzo istotne. Dlatego tak ważny w pierwszych momentach życia dziecka jest kontakt z rodzicem, a w szczególności z mamą skóra do skóry, by przekazać dziecku florę bakteryjną, która będzie go otaczać.  

Od czego powinniśmy zacząć?

Podstawowym elementem w pielęgnacji skóry dziecka jest stosowanie odpowiednich kosmetyków przeznaczonych dla dzieci. Warto zwrócić uwagę na to, czy dany preparat ma zastosowanie już od pierwszego dnia życia. U noworodków, czyli dzieci do 28. dnia życia, powinno się szczególnie zwracać uwagę na stosowane preparaty, by nie doprowadziły one do reakcji alergicznych, a w konsekwencji do problemów skórnych i podrażnień. Podrażnienia, jeśli się pojawią,  mogą być również spowodowane kosmetykami stosowanymi przez rodziców. Warto zwrócić uwagę na to, czego sami używamy i czy przypadkiem perfumy, kremy, żele, do których jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień, nie podrażniają skóry naszego dziecka. 

Jak powinna wyglądać pielęgnacja dziecka podczas kąpieli?

Najważniejsze jest to, by robić to delikatnie. W obowiązujących zaleceniach nie ma informacji, że dziecko należy kąpać codziennie, ale z doświadczenia wiem, że wielu rodziców tak robi i to nie jest błąd. W swojej praktyce lekarskiej podkreślam, że jest to czasami potrzebne… rodzicom, by wypracować wspólne rytuały i by nawiązać więź z maleństwem. Taka kąpiel powoduje również, że tworzymy nawyk, który ułatwia codzienne funkcjonowanie całej rodziny. 

Jak powinna wyglądać kąpiel dziecka?

Powinniśmy zacząć od przygotowań, czyli m.in. zakupu odpowiedniej wanienki, dostosowanej do pielęgnacji noworodka. Najlepiej, by była ona wyposażona w matę antypoślizgową zapewniającą stabilizację dziecka.  Z tego samego względu napełniamy wanienkę tylko do 1/3  tak, by woda nie zakrywała całego dziecka. . Malucha powinniśmy chwycić pewnie. Ważne jest, by nie bać się tego momentu. Z pewnością nie zrobimy dziecku krzywdy, a wahanie się  w tym względzie nie jest pożądane.  Kąpiel powinna być przyjemnością zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. 

Jakie preparaty powinno się stosować?

Zacznę od tych preparatów, których powinniśmy unikać. Przede wszystkim nie powinniśmy stosować tych kosmetyków, które są przeznaczone do skóry osób dorosłych. Preparaty te nie są przygotowane do użycia na wrażliwej skórze dziecka. W konsekwencji mogą doprowadzić do problemów skórnych maleństwa.  Dlatego podczas kąpieli pożądane jest stosowanie takich preparatów, które posiadają odpowiednie atesty i które są przeznaczone specjalnie do stosowania od 1. dnia życia. Doskonale sprawdza się tutaj stosowanie emolientów, które mają za zadanie chronić, uelastycznić i wspomóc skórę.

 dr Łukasz Durajski, lekarz pediatra. Ekspert kampanii Emolium „Wspieramy Was od 1. dnia”. Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Lekarz specjalizujący się w dziedzinie pediatrii. Członek m.in. Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej.

Zdjęcia: fotolia.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here