Nadmiar i niedobór witaminy D – jak się objawiają?

1

Zdarza się, że osoby mające niedobór witaminy D zaczynają przyjmować jej dodatkowo tyle, że po dłuższym czasie doprowadza to do jej nadmiaru. Witamina D jest bardzo ważna dla organizmu, jednak jej poziom nie powinien przekraczać pewnego stopnia. Dowiedz się, czym grozi niedobór i nadmiar witaminy D.

Leisure, spending free time outside, healthy walks concept. Woman wearing warm jacket relaxing on beach near sea, cold sunny day

Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych należy dbać o właściwy poziom witaminy D. Wówczas można być spokojnym o swoje kości czy układ krążenia. Witamina D zmniejsza także ryzyko występowania wielu chorób – w tym nowotworów. Dlatego dbając o swoje zdrowie należy kontrolować, czy dostarczamy ją do organizmu w odpowiedniej ilości. Groźny może być nadmiar, jak i niedobór witaminy D. Skutki tego znacząco odbijają się na zdrowiu.

Zadbaj o regularne spacery

Witamina D nie musi być dostarczana do organizmu tylko w formie leków bądź suplementów. Wystarczy już niespełna półgodzinny spacer w słońcu, aby wspomóc jej wytwarzanie. Niedobory mogą się jednak pojawiać, jeśli będziemy cały czas stosowali preparaty z wysokim filtrem.

Witamina D – jak się objawia jej nadmiar?

Nadmiar witaminy D zazwyczaj występuje, jeśli codziennie przyjmujemy kilkukrotnie większą dawkę, aniżeli zaleca lekarz bądź producent preparatów, które ją zawierają. Nie ma możliwości, by doszło do nadmiaru z powodu zbyt długiego wystawienia ciała na słońce. Zbyt duża ilość witaminy objawia się znacznie większym pragnieniem, poceniem się, częstszym oddawaniem moczu, osłabieniem, brakiem apetytu, nudnościami, wymiotami, biegunką oraz swędzącą skórą. Zdarza się też, że występuje ból głowy oraz oczu.

Nadmiar może doprowadzić do gromadzenia się wapnia w tkankach, co przyczynia się do problemów z funkcjonowaniem ośrodka układu nerwowego oraz pracą serca. Jest też większe prawdopodobieństwo kamicy pęcherzyka żółciowego.

Witamina D – niedobór

Niedobór witaminy D u dorosłych objawia się chorobami przyzębia, osłabionym apetytem, bezsennością, biegunką, pieczeniem gardła, nieprzyjemnym posmakiem w ustach, bólami w kościach i mięśniach oraz problemami ze wzrokiem. U malutkich dzieci główka z tyłu może zrobić się płaska, do tego dochodzi krzywica żeber czy rozlewający się na boki, tzw. „żabi” brzuch.

Niedobór witaminy D – skutki

Większe ryzyko wystąpienia cukrzycy, stwardnienia rozsianego, zapalenia stawów, chorób układu krążenia, nowotworów – to wszystko może spowodować niedobór witaminy D. Skutki jak widać są bardzo poważne. Kobieta w ciąży dostarczająca organizmowi zbyt mało witaminy może przyczynić się do zaburzeń w rozwoju mózgu jej potomka, czego następstwem będą choroby neurologiczne lub zaburzenia emocjonalne. Także nadmiar może prowadzić do wielu dolegliwości, więc w tym przypadku należy wykonywać badania i weryfikować poziom witaminy D w swoim organizmie.

1 KOMENTARZ

  1. Radzę sobie z problemem niedoborów za pomocą soków, a tak naprawdę diety sokowej. Jeżeli ktoś nie miał styczności to polecam poczytać: juicebyprzelom.pl/filozofia-diety. W moim przypadku po takiej kuracji nie mam problemów z niedoborami witamin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here