Oczyszczacz powietrza do dużego salonu. 3 najlepsze modele w 2019

2

Salon to pomieszczenie, w którym spędzamy sporo czasu, często wraz z całą rodziną, dlatego nie powinno zabraknąć w nim dobrego oczyszczacza powietrza. W przypadku dużych pokojów, czyli salonów połączonych z jadalnią i kuchnią lub wysokich salonów, wybór odpowiedniego urządzenia jest nieco trudniejszy, dlatego podpowiadamy, na które modele warto zwrócić uwagę.

Przed czym chroni dobry oczyszczacz powietrza?

Zanim przedstawimy 3 modele oczyszczaczy powietrza, które dobrze sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, przypomnimy inne zasady, jakimi należy się kierować przy zakupie takiego urządzenia. Pierwsza z nich to obecność odpowiednich technologii filtracyjnych. W Polsce za decyzją o kupnie oczyszczacza powietrza zazwyczaj stoi pragnienie zapewnienia sobie oraz swoim najbliższym ochrony przed smogiem. Jego głównym składnikiem są pyły zawieszone, które zawierają dioksyny, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i metale ciężkie.

Oprócz nich zagrożenie dla zdrowia stanowią lotne związki organiczne, a te wbrew pozorm nie zawsze napływają do naszych domów i mieszkań z zewnątrz. Benzen, formaldehyd i inne LZO – z których znaczna część ma działanie rakotwórcze – wchodzą w skład wykorzystywanych na co dzień środków czystości i kosmetyków oraz są obecne w produktach przeznaczonych do wykańczania wnętrz i mebli.

Pyły zawieszone to drobne cząsteczki stałe, natomiast LZO są gazami, tak więc w walce z nimi sprawdzają się różne technologie. Z tymi pierwszymi najlepiej radzą sobie filtry HEPA, a z drugimi filtry zbudowane z węgla aktywnego. Zalecamy zatem wybór oczyszczaczy powietrza, które wykorzystują połączenie tych dwóch filtrów i to właśnie takie urządzenia najlepiej oceniamy w rankingu https://wybierzoczyszczacz.pl.

Dobry oczyszczacz nie tylko skutecznie usunie szkodliwe zanieczyszczenia, lecz także będzie sam dopasowywał swoje ustawienia do ich stężenia. Do pracy w trybie automatycznym zdolne są wyłącznie te urządzenia, które zostały wyposażone w czujnik jakości powietrza. W poszczególnych oczyszczaczach znajdziemy sensory kontrolujące różne rodzaje zanieczyszczeń. Najlepiej, gdy sprzęt bazuje na poziomie pyłu zawieszonego PM2,5.

Wydajne oczyszczacze do dużych pomieszczeń

W przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości na każde 10 m² powinno przypadać 80 m³/h wydajności oczyszczania (czyli przepływu powietrza lub CADR). Jeśli chodzi o wysoki salon, który w praktyce zajmuje dwie kondygnacje, wartość ta musi być dwukrotnie większa. Oto trzy modele, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Klarta Stor

Klarta Stor Gold o wydajności 580 m³/h

Tam, gdzie potrzeba oczyszczacza o wysokiej wydajności, świetnym rozwiązaniem może być Klarta Stor. Wydajność tego modelu wynosi 580 m³/h, co w przypadku pokoju o normalnej wysokości wystarcza na 72,5 m², a w wysokim salonie na 36 m². Nie jest to oczywiście jedyna zaleta tego oczyszczacza. Urządzenie zostało wyposażone w filtr wstępny, węglowy i HEPA oraz w jonizator. Potrafi samodzielnie dostosować tempo obrotów wentylatora do stanu powietrza, wykorzystując czujnik PM2,5. W przedniej części obudowy umieszczony został pierścień, który za pomocą trzech kolorów sygnalizuje jakość powietrza. Klarta Stor wyróżnia się także ze względu na wyjątkową estetykę i dostępność w trzech wersjach kolorystycznych (czarnej, złotej i białej). Mimo tych wszystkich zalet nie kosztuje dużo, gdyż w sklepie można kupić ją już za 1199 zł. Ten model na blogu https://niebojsmoga.pl/ polecany jest również dla dzieci do sal przedszkolnych i szkół.

Ideal AP 45

Ideal AP 45 – wydajność 500 m³/h

Wydajność oczyszczacza Ideal AP 45 także jest wysoka, ponieważ wynosi 500 m³/h. To wynik odpowiedni dla pomieszczenia o standardowej wysokości i powierzchni do 62,5 m² albo do wysokiego salonu o wielkości 31 m². W urządzeniu znajdziemy ten sam zestaw filtrów co w Klarcie Stor, a więc filtr wstępny, węglowy i HEPA. Elementy systemu filtracyjnego pokryte zostały powłoką antybakteryjną, a ich pracę wspomaga jonizator. Ideal AP 45 ma wbudowany czujnik jakości powietrza oraz czujnik światła, które pozwalają mu dostosować ustawienia do stężenia zanieczyszczeń oraz do pory dnia. Sterowanie oczyszczaczem jest możliwe pilotem. Cena tego modelu jest wyższa i wynosi 1999 zł, jednak biorąc pod uwagę zalety urządzenia, nie jest to wygórowana kwota.

Xiaomi Air Purifier Pro

Xiaomi Air Purifier o wydajności 500 m³/h

W przypadku dysponowania niedużym budżetem, warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier Pro. Jego wydajność – a co za tym idzie maksymalna powierzchnia pracy – jest taka sama jak oczyszczacza Ideal AP 45 Pro, tak więc wynosi 500 m³/h. Kolejna zaleta urządzenia to wbudowane WiFi, dzięki któremu możliwe jest sterowanie sprzętem z dowolnego miejsca na ziemi. Podobnie jak poprzednio zaprezentowane modele Xiaomi Air Purifier Pro wykorzystuje filtr wstępny, węglowy i HEPA. W rankingu oczyszczaczy powietrza modele tej marki zajmują wysokie miejsca https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/xiaomi/. Oczyszczacz ma czujnik zanieczyszczeń, a użytkownik za pośrednictwem aplikacji może sam ustawić zależność między ich stężeniem a tempem obrotów wentylatora. Urządzenie ma zatem sporo zalet, tym bardziej, jeśli uwzględnimy fakt, iż można kupić je już 725 zł.

2 KOMENTARZE

  1. Teraz to może średnio, ale zimą ten sprzęt się super przyda. Ja z moich obserwacji mogę napisać, że teraz oczyszczacze są tańsze, a te modele rzeczywiście zbierają dobre opinie, także brawa dla autora

  2. Świetny artykuł, lepiej wybierać z takich modeli do większych pokoi, bo samo wybranie oczyszczacza mnie przerasta. Dlatego ogranicze szukanie do tych modeli..dzięki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here