Skutki długiego leżenia – czyli kilka słów o opiece chorego

0

Osoba, która choruje i długo leży w łóżku potrzebuje wielu rzeczy, które zadbają o jej komfort i zdrowie, jak pieluchomajtki dla dorosłych, antyodleżynowy materac, specjalne środki pielęgnacyjne i dużo… troski i cierpliwości bliskich.

Gdy bliska nam osoba wraca ze szpitala i wymaga dalszej opieki – zazwyczaj zupełnie nie wiemy, co robić. Sytuacja jest stresująca, bo wiąże się z emocjami, a dodatkowo czujemy się bezradni i boimy się, czy damy sobie radę z wyzwaniem, które na nas czeka, bo nie mamy wiedzy o opiece nad ciężko chorym, ani o tym, skąd wziąć sprzęt i pomoc.

Odleżyny – szybciej niż myślisz

Wielu z nas uważa, że odleżyny robią się tylko od leżenia przez nie wiadomo jak długo i brak higieny. To błąd. Już po 3-7 dniach po powrocie do domu bez odpowiedniej pielęgnacji zaczną pojawiać się zaczerwienienia (podrażnienia – prowadzące do odleżyn) w okolicach kręgosłupa lędźwiowego, łokciach, głowy.

Co robić – w co chorego zaopatrzyć?

Pieluchomajtki dla dorosłych

Osoba starsza lub chora, która leży nie jest w stanie najczęściej samodzielnie skorzystać z toalety lub basenu. Najodpowiedniejsze są wtedy pieluchomajtki dla dorosłych lub pampersy – w zależności od preferencji opiekuna i chorego.

Należy je jednak zmieniać regularnie, często, aby skóra, która się poci i ma kontakt z moczem nie odparzyła się i nie porobiły się rany.

Preparaty specjalistyczne do pielęgnacji skóry

Należy stosować specjalne preparaty dla skóry wrażliwej i narażonej na podrażnienia dla osób chorych i niepełnosprawnych. Kupujmy je tylko i wyłącznie w aptekach. Na zaczerwienienia bez ran można stosować kremy z tlenkiem cynku. Cynk działa antyseptycznie, antybakteryjnie, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie.

Można też kupić kremy z argininą, które zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych.

Natomiast na powstałe już odleżyny lekkie należy stosować tylko lecznicze kremy gojące, jeżeli rana zacznie ropieć, wtedy konieczna jest konsultacja lekarska.

Kosmetyki stosujmy kilka razy dziennie, czystymi rękoma na oczyszczoną i osuszoną skórę chorego.

Mycie chorego

Do tego również zakup specjalne środki. Mycie wodą może być skomplikowane, potrzebne więc będzie specjalne jeżdżące krzesło łazienkowe. Nie jest to drogi wydatek, ale konieczny. Chory siedzi, przypięty jest pasami, jeżeli to konieczne, a my możemy go dokładnie umyć. Używajmy tylko środków do skóry delikatnej i skłonnej do podrażnień, na przykład emolientów.

Chorego wodą myjemy raz na dwa-trzy dni. Jednak codzienna pielęgnacja i mycie jest konieczne. Można zatem kupić specjalną piankę do mycia bez wody. Wystarczy ją rozprowadzić na ciele chorego, także w zgięciach i fałdach skórnych, poczekać 2 minuty i zetrzeć do sucha czystą ściereczką lub ręcznikiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here