Smartfon dla amatora fotografii i miłośnika selfie – jaki najlepiej wybrać?

0

Współcześnie aparat w telefonie komórkowym to właściwie standard. Jego parametry są jednymi z najważniejszych, jakie mamy na uwadze, kupując nowego smartfona. Co jednak będzie najistotniejsze dla amatora fotografii, w przypadku którego telefon ma zastąpić tradycyjny aparat, a co dla miłośnika selfie?

Smartfon dla amatora fotografii i miłośnika selfie – jaki najlepiej wybrać?

Zdjęcia telefonem robimy niemal wszędzie – na wakacjach, spotkaniu rodzinnym czy podczas imprezy z przyjaciółmi. Jeśli zależy nam, by wykonane fotografie miały jak najlepszą jakość, wybrany przez nas smartfon powinien posiadać określone parametry. Przykładem telefonu odpowiedniego do robienia zdjęć jest Honor 8X, którego główne cechy świetnie wpisują się w charakterystykę dobrego smartfona dla amatora fotografii.

Smartfon do zdjęć – matryca

W przypadku tego parametru znaczenie ma zarówno wielkość, jak i rozdzielczość. Choć dość często przyjmuje się, że im wyższa rozdzielczość matrycy, tym lepsza jakość zdjęć, nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Rozdzielczość musi być bowiem właściwie dobrana do wielkości matrycy – tylko w takiej sytuacji będzie odgrywała naprawdę istotną rolę. Z tego powodu, niekiedy smartfony o mniejszej liczbie megapikseli doskonale sprawdzają się przy robieniu zdjęć, ponieważ przystaje ona do wielkości matrycy.

Telefon do zdjęć – obiektyw

Jeśli interesujemy się fotografią, z pewnością zdajemy sobie sprawę, jak duży wpływ na jakość zdjęcia ma odpowiedni obiektyw. Zasada ta znajduje zastosowanie również odnośnie smartfonów – obiektyw w aparacie telefonu powinien być możliwie najjaśniejszy. Jak można to jednak zweryfikować? Jasność obiektywu określa wartość przysłony, zwaną także liczbą przysłony, która jest zapisywana w postaci ułamka, przykładowo f/1.5, f/1.7 czy f/1.8. W tym przypadku im wartość przysłony jest niższa, tym dany obiektyw jest jaśniejszy.

Dobry smartfon do zdjęć – dodatkowe funkcje

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, kupując smartfon do zdjęć? Często przydatne okazują się takie funkcje jak stabilizacja obrazu oraz autofokus. Funkcja stabilizacji obrazu jest dostępna w wielu nowych smartfonach, tylko co tak właściwie dzięki niej zyskujemy? Zdjęcia wychodzą ostre nawet wtedy, gdy robimy je w trudnych warunkach, w nocy lub w słabiej oświetlonych pomieszczeniach. Z kolei działanie autofokusa będzie miało znaczenie dla osób, które będą robić zdjęcia obiektom w ruchu.

Telefon do selfie – jaki powinien być?

No dobrze, a czy powinien wyróżniać się dobry smartfon do selfie? Wybierając idealny model, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wyżej wymienione parametry, a następnie na dwie dodatkowe kwestie.

Wykonywanie zdjęć samemu sobie ułatwi między innymi szerokokątny obiektyw, dzięki któremu do selfie możemy zaprosić szerokie grono znajomych. Szerokokątny obiektyw przyda się też, gdy oprócz twarzy na zdjęciu chcemy uwiecznić rozciągający się za nami krajobraz czy zabytek. Ciekawą funkcją jest również lampa doświetlająca, stosowana w trudnych warunkach oświetleniowych, przy czym powinna ona być na tyle delikatna, by zdjęcia wychodziły możliwie naturalnie.

Podobne Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here