Szczególna pielęgnacja skóry atopowej


Czym się objawia?

Skóra atopowa posiada mało gruczołów łojowych (przez co jest niezwykle sucha) oraz cienką warstwę rogową. Często towarzyszy temu genetyczny brak białka strukturalnego. Widocznym objawem jest rumień – zazwyczaj połączony ze strupami, z których sączy się wydzielina. U dzieci miejsca zapalne znajdują się przeważnie na twarzy, na rączkach i nóżkach, u styku skóry z pieluszką. U dorosłych zaś w zgięciach łokci, kolan, powiek, szyi, a także w okolicy nadgarstków. Wykwitom towarzyszy uciążliwy świąd.


Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Jest to choroba dermatologiczna o podłożu alergicznym dotykająca osoby o wrażliwej skórze reagującej w ten sposób np. na alergię pokarmową. Przyczyny mogą tkwić także w środowisku zewnętrznym. Szczególną uwagę należy zwrócić na uczulenie na detergenty i substancje zapachowe (skłonność do alergii i niewłaściwe postępowanie może sprawić, że przy wrażliwej skórze sami zafundujemy sobie atopowe zapalenie).

Troskliwie i ostrożnie

Posiadając powyższe informacje, łatwiej uzmysłowić sobie, jak niekomfortowe jest posiadanie skóry atopowej. Nie chodzi jedynie o nieestetyczne wykwity, lecz przede wszystkim o świąd, niekiedy ból i ogólny dyskomfort. I choć leczenie wymaga stosowania środków farmakologicznych, możemy pomóc sobie również odpowiednią pielęgnacją. Sięgnijmy po kosmetyki dla skóry szczególnie wrażliwej – jak krem lipidowy albo lipidowy żel do mycia ciała Miksa. Warto zastosować kremy i balsamy natłuszczające zawierające tzw. emolienty (czyli lakobazę i diprobazę). Pomóc mogą również wszelkiego rodzaju olejki, choćby zwykła oliwa z oliwek dolana do kąpieli (można to wykorzystać również w niesieniu pewnej ulgi dziecku z atopowymi wykwitami).

Poza łagodzeniem objawów maściami i olejkami warto sięgnąć po leki przeciwhistaminowe, które zmniejszą świąd. Pomocne w leczeniu może być naświetlanie promieniami A i B. W szczególnie ciężkich przypadkach stosowane jest leczenie sterydami.

Nie bagatelizuj!

Wystarczy powiedzieć, że pojawiające się w młodym wieku, utrzymujące się i nieleczone atopowe zapalenie skóry może w przyszłości doprowadzić nawet do zaćmy. Stosowanie się do zaleceń lekarza jest zatem konieczne.

podobne wpisy

Hydrolat różany - właściwości i zastosowanie
kosmetyki

Hydrolat różany – właściwości i zastosowanie

Hydrolaty czyli wody roślinne stają się coraz bardziej popularne. Mają one wiele zastosowań. Można je stosować do łagodzenia, nawilżania podrażnień skóry, np. tonizowania. Są świetne na lato, ponieważ można je stosować w ciągu dnia, aby odświeżyć skórę. Co jeszcze warto wiedzieć o hydrolacie? Co to jest hydrolat? Destylacja to proces, w wyniku którego powstaje hydrolat. […]

Czytaj...
(fem)uroda

Ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok z… ORIENTANĄ!

Czy wiesz, że filtr przeciwsłoneczny to twój #musthave w kosmetyczce przez cały rok? Nie tylko wiosną, czy latem, kiedy promienie słoneczne padają bezpośrednio na naszą twarz. Pamiętaj, że promieniowanie UVA dociera do naszej skóry przez cały rok, nawet w chłodniejszych miesiącach. Jest odpowiedzialne za fotostarzenie, uszkadza kolagen i elastynę oraz wyzwala większą ilość wolnych rodników. Przyczynia […]

Czytaj...
(fem)uroda

 WAKACYJNY EFEKT GLOW

To właśnie latem, staramy się jak najlepiej dbać o swoją skórę, co często wiąże się z odkrywaniem części ciała, które jesienią i zimą przykrywamy ciepłymi swetrami. Opalamy się na plaży, odsłaniamy ramiona, nogi, cieszymy się wakacyjnymi temperaturami. Na pierwszym miejscu stawiamy pielęgnację połączoną z… Efektem GLOW! 

Czytaj...