Tkanina bawełniana i jej unikalne właściwości

0

Bawełna to tkanina dobrze znana każdemu z nas. Od tysięcy lat jest wykorzystywana do szycia pościeli, odzieży oraz wielu innych akcesoriów codziennego użytku. Jej ogromna popularność wynika przede wszystkim z naturalnego składu oraz unikalnych właściwości, którymi tkanina bawełniana wyróżnia się na tle innych materiałów dostępnych w sprzedaży. Dlaczego bawełna jest najlepszym wyborem na co dzień i jakie unikalne właściwości posiada?

Tkanina bawełniana i jej unikalne właściwości

Delikatna dla skóry i wytrzymała

Tkanina bawełniana charakteryzuje się miękkością, która czyni z niej idealny materiał na akcesoria pościelowe, bieliznę oraz odzież. Dzięki swojej gładkiej fakturze doskonale nadaje się do użytkowania także przez osoby o wrażliwej, skłonnej do podrażnień skórze. Co więcej, bawełna jest materiałem polecanym również dla dzieci już od pierwszych dni ich życia, gdyż nie wywołuje podrażnień i reakcji alergicznych.

Mimo swojej delikatności, tkanina bawełniana jest bardzo wytrzymała. Nie straszne jest jej pranie i prasowanie w wysokich temperaturach, co pozwala na zachowanie odzieży, bielizny i akcesoriów pościelowych w wysokiej higienie. Wybierając dodatki wykonane ze 100% bawełny inwestujemy więc w wytrzymałe tkaniny, które właściwie pielęgnowane posłużą nam przez długi czas.

Właściwości higroskopijne bawełny

Tkanina bawełniana doskonale pochłania i zatrzymuje w swoich włóknach wilgoć. Takie właściwości sprawiają, że jest to materiał idealny zarówno na lato, jak i na zimę. W gorące, parne dni tkanina bawełniana zatrzymuje wydzielany przez nasze ciało pot sprawiając, że czujemy się sucho i komfortowo. W zimie natomiast doskonale otula oferując przyjemne ciepło oraz chroniąc przed wychłodzeniem lub przegrzaniem się pod grubszą warstwą odzieży.

Dzięki właściwościom pochłaniania wilgoci tkanina bawełniana jest szczególnie chętnie wybierana do szycia akcesoriów pościelowych, które mogą być z powodzeniem użytkowane przez cały rok. Na lato warto wybrać pościel wykonaną z bawełny satynowej, która jest gładka i przyjemnie chłodna w dotyku. Na zimniejsze miesiące z kolei idealnie sprawdzi się pościel z flaneli z charakterystycznym „puszkiem”, która posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne.

Tkanina bawełniana – naturalny materiał, który oddycha

Jedną z najbardziej cenionych właściwości klasycznej bawełny jest jej przepuszczalność powietrza. Tkanina bawełniana nie tworzy bowiem sztucznej bariery, dzięki czemu otulona nią skóra może swobodnie oddychać, co docenimy zarówno w lecie, jak i w zimie. Nic więc dziwnego, że pomimo stale rosnącej popularności włókien sztucznych, to właśnie wyroby z naturalnej bawełny nadal są najchętniej wybierane.

Oprócz licznych zalet tkanina bawełniana posiada także pewne wady. Należą do nich m. in. dość długie wysychanie oraz skłonność do gniecenia się. Z tego powodu, aby nieco poprawić właściwości bawełny często dodaje się do niej domieszki sztucznych włókien, które nie zmieniając cech produktu zapewniają mu większą praktyczność w codziennym życiu. Domieszka elastanu sprawia bowiem, że tkanina bawełniana zyskuje większą rozciągliwość i lepiej dopasowuje się do ciała, a sam materiał jest mniej podatny na zgniecenia.

Partnerem artykułu jest Pick & Craft oferujący: tkanina bawełniana – więcej na PickAndCraft.pl.

Podobne Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here