Uciążliwe mrówki

0

Mrówki to pożyteczne owady, kiedy jednak w naszym najbliższym otoczeniu żyje ich zbyt dużo, mogą stać się prawdziwym utrapieniem.

Obecność mrówek w ogrodzie ma także plusy

Występowanie mrówek w ogrodzie niesie ze sobą szereg korzyści. Drążąc swoje podziemne korytarze, spulchniają i napowietrzają glebę, poprawiając jej strukturę. Oczyszczają także teren z martwych owadów, którymi chętnie się żywią oraz różnego rodzaju resztek organicznych, a nawet drobnej padliny jak np. myszy. Mrówki pożerają również owady, które mogą być zagrożeniem dla naszych roślin. Dzięki nim możemy także szybciej wykryć mszyce żerujące na różach i innych roślinach. Maleńkie zielone owady ukryte pod liśćmi są trudniejsze do zauważenia, niż wędrujące po łodygach mrówki, które zbierają ich spadź. Jak widać, obecność mrówek ma także zalety, dlatego nie należy ich niszczyć, jeśli nie są dla nas uciążliwe.

Kiedy walczyć z mrówkami?

Obecność mrówek w ogrodzie zaczyna być uciążliwa w momencie, kiedy postanowią budować swoje gniazda w miejscach, gdzie wypoczywamy lub zaglądają nam do domu. Często zdarza się wówczas, że wędrują po meblach ogrodowych, poszukując lepszego i łatwiej dostępnego pożywienia. Zanieczyszczają przy tym żywność, co jest szczególnie nieprzyjemne. Łatwo wówczas także o bolesne ukąszenie. Zdarza się również, że pojawiają się na rabatach lub w warzywniku. Budując swoje gniazda i drążąc korytarze, uszkadzają rośliny, odsłaniając ich bulwy i korzenie oraz powodują nadmierne przesuszenie gleby. Niszczą także pąki niektórych roślin, np. piwonii, które rozpoczynając kwitnienie, wydzielają słodki nektar. Mrówki nie tylko sygnalizują obecność mszyć, ale także je chronią przed innymi owadami będącymi ich naturalnymi wrogami. Spadź wydzielana przez mszyce jest dla mrówek tak cenna, że niektóre gatunki przechowają zimą ich jaja w swoich gniazdach, wynosząc je wiosną z powrotem na rośliny. W wyniku tego mszyce intensywnie się rozmnażają, opanowując kolejne rośliny. Mrówki gnieżdżą się też pod korą drzew, czy w drewnianych elementach domu lub tarasu powodując przy tym naruszenie struktury drewna.

Naturalne sposoby walki z mrówkami

Ekologicznych metod walki i odstraszania mrówek jest wiele. Najważniejsze jest jednak to, aby kiedy mrówki zbliżą się lub wejdą do naszego domu, nie pozostawiać niezabezpieczonych resztek jedzenia, które będzie je wabiło. Należy wówczas przechowywać żywność w szczelnie zamkniętych pojemnikach i od razu usuwać wszelkie resztki i okruchy. Zasada ta powinna objąć także pojemniki ze śmieciami. Możemy także odstraszać mrówki zapachami, których nie znoszą, robiąc przeszkody na ich trasach z roślin, których nie lubią, np. liści pomidorów, orzecha włoskiego, czarnego bzu. Mrówki nie przepadają także za wrotyczem, nagietkiem, lawendą, miętą, tymiankiem, majerankiem, czosnkiem, pietruszką oraz piołunem.

Dobrym sposobem jest także polewanie tarasu, podjazdu czy ścieżek, opanowanych przez mrówki, wyciągiem z rumianku, gnojówka z piołunu czy wrotyczu. Do sporządzenia odstraszacza możemy użyć także wody, w której wcześniej namoczone zostały niedopałki papierosów. Można także użyć wrzątku, octu lub roztworu soli, należy przy tym jednak uważać, ponieważ środki te mogą uszkodzić także rośliny rosnące w sąsiedztwie.

Metody chemiczne

Kiedy nasz ogród został opanowany przez mrówki, a naturalne metody zawodzą czas, aby sięgnąć po chemiczne preparaty. Walkę z mrówkami warto zacząć od pozbycia się mszyc, jest spora szansa, że wówczas same opuszczą nasz ogród. Kiedy jednak to nie pomoże, warto sięgnąć po dające dobre efekty preparaty zawierające truciznę o przedłużonym działaniu. Są to różnego rodzaju zanęty o atrakcyjnym dla mrówek smaku i zapachu. Chętnie pobierają one granulki i znoszą do gniazda, jako pożywienie dla larw i królowej, powodując stopniową likwidację kolonii. Na rynku dostępne są także środki o działaniu hormonalnym, które powodują bezpłodności i hamują rozwój larw. Proces zwalczania mrówek trwa wówczas nieco dłużej, ale jest bardzo skuteczny. Dużo skutecznych preparatów na mrówki można nabyć tutaj: http://hurtownia-ogrodnicza.eu/kategoria/srodki-ochrony/preparaty-na-owady/na-mrowki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here